facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 lip, 2022
- brak komentarzy
Przewaga wyżowej, przeważnie ciepłej lub gorącej pogody. Burze i opady wciąż lokalne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.07.2022r. – 31.07.2022r.

Przewaga wyżowej, przeważnie ciepłej lub gorącej pogody. Burze i opady wciąż lokalne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.07.2022r. – 31.07.2022r.

Pogoda nie pozwala nam się nudzić. Miniony tydzień obfitował w wiele wydarzeń, z których na pierwszym miejscu są nowe rekordy temperatur maksymalnych w Europie i fala upałów w Polsce. Do tego dochodzi coraz bardziej pogłębiająca się susza, rozległe pożary oraz niszczycielskie burze.

(1) UPAŁY I NOWE REKORDY TEMPERATUR MAKSYMALNYCH W EUROPIE

Zanim upał rozlał się w Polsce, w Europie sypnęło rekordami maksymalnych temperatur m.in. w Anglii i Szkocji. Jak podaje IMGW 19. lipca najwyższe temperatury w Europie panowały we Francji.

1. Biscarosse (Francja) 41,9°C

2. Irurita (Hiszpania) 41,9°C

3. Nantes (Francja) 41,8°C

4. Cazaux (Francja) 41,6°C

Słubice (Polska) z 34,7°C były na 466. miejscu wśród stacji synoptycznych.

Dobę później, 20. lipca posypały się kolejne rekordy temperatur maksymalnych dla niektórych europejskich stacji synoptycznych.

W Polsce “piekarnik” otworzył się w środę, gdzie na zachodzie woj. lubuskiego odnotowano 37,8 stopni C.

Czwartek był jeszcze gorętszy, ale upał nie dotarł do Polski wschodniej. Za to nawet nad morzem notowano 33-35 stopni C.

W piątek wschód kraju doczekał się upału, na zachodzie zrobiło się o kilka stopni chłodniej a jeszcze większy spadek temperatury nastąpił na północy i nad samym morzem. Jednak odczucie gorąca, duszności i parności panowało na przeważającym obszarze kraju.

W sobotę najgorętsze masy powietrza utrzymywały się w południowej, wschodniej i środkowej części Polski. Od zachodu wędrował już chłodny front atmosferyczny z opadami i burzami, które lokalnie były groźne i przyniosły zniszczenia.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(2) OPADY I BURZE

Początek tygodnia był suchy. Zanikające opady deszczu notowano głównie w Polsce północno-wschodniej.

Środkowa część tygodnia to nasilający się upał przy bezdeszczowej pogodzie. W lasach gwałtownie wzrosło zagrożenie pożarowe.

W drugiej części tygodnia pojawiły się opady deszczu, głównie na zachodzie i północy kraju. Warty odnotowania jest również incydent burzowy na Podhalu, gdzie miejscami wystąpiły solidne burze, ulewy i gradobicia. Miały one charakter lokalny, a więc na bardzo ograniczonym obszarze.

Najciekawiej pod względem opadów wyglądała sobota, kiedy front atmosferyczny ruszył na wschód i zaczął wypierać gorące masy powietrza. W wielu miejscach utworzyły się komórki burzowe z ulewnymi opadami deszczu, miejscami gradu oraz silnymi podmuchami wiatru. Lokalnie odnotowano zjawisko ‘downburst’, które poczyniło wiele szkód w mieniu i drzewostanach (np. w Krakowie czy Kurowie w woj. łódzkim). Opady pochodzenia burzowego tylko na moment i lokalnie poprawiły sytuację hydrologiczną, która w najbliższym czasie wciąż będzie się pogarszać.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 25 lipca 2022

Ostatni tydzień lipca rozpoczął się słoneczną pogodą, ponieważ wpływ na pogodę w naszym kraju ma słaby wyż, którego centrum około godziny 14:00 znajdzie się nad Podkarpaciem. Natomiast nad zachodnimi Niemcami przemieszcza się już front atmosferyczny od niżu znad Morza Norweskiego, który wieczorem wkroczy nad Pomorze Zachodnie i przyniesie opady deszczu oraz burze. Do Polski zachodniej napływają gorące, zwrotnikowe masy powietrza, natomiast wschodnia część kraju pozostanie w chłodniejszych masach powietrza (polarnomorskich).

W najcieplejszym momencie dnia słupki rtęci wskażą dzisiaj od 23-24 stopni C na Podlasiu oraz 25-26 stopni C na Warmii i Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza, Roztoczu i Podkarpaciu, do 28-30 stopni C w rejonie Pomorza Gdańskiego, na Kujawach, w centrum, pozostałych częściach Mazowsza, Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Górnym Śląsku. Najcieplej do 31-33 stopni C będzie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku, w tym również nad samym morzem. Wiatr na wschodzie i w Małopolsce słaby zmienny, na zachodzie i Pomorzu chwilami umiarkowany, przeważnie z kierunków południowych i południowo-wschodnich.

Wtorek, 26 lipca 2022

W nocy z poniedziałku na wtorek będzie przechodził front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami, ale nie będą one tak gwałtowne, jak to miało miejsce w sobotę na niektórych terenach. Do poranka front z opadami i słabnącymi burzami dotrze nad Górny Śląsk, centrum, Kujawy i Żuławy. W ciągu dnia front będzie przemieszczać się w głąb naszego kraju i po południu znajdzie się już nad Podlasiem, wschodnią częścią Warmii i Mazowsza, Lubelszczyzną, Podkarpaciem oraz wschodnią Małopolską. W tych regionach mogą występować opady deszczu i burze.

Na pozostałym obszarze przeważać będzie słoneczna aura, jedynie w godzinach porannych na Górnym Śląsku, w zachodniej Małopolsce, centrum, na zachodzie Mazowsza i Warmii mogą jeszcze występować opady deszczu. Po południu na zachodzie i południu, w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej zaczną rozwijać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu oraz lokalnymi burzami.

Najcieplej przed nadejściem burz będzie na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu – w tych regionach odnotuje się od 30 do 32 stopni C, na Podlasiu prognozuje się 28-29 stopni C, a na pozostałym obszarze przeważnie od 24 do 27 stopni C, jedynie nad samym morzem na poziomie 19-20 stopni C. Wiatr będzie umiarkowany, podczas burz silniejszy, na wschodzie przed południem z kierunków południowych, po przejściu frontu nastąpi jego zmiana na kierunek północno-zachodni. Na pozostałym obszarze Polski będzie wiało z zachodu i północno-zachodniego z umiarkowaną siłą, natomiast na wybrzeżu dość silnie i porywiście.

Środa, 27 lipca 2022

W środę Polska zacznie dostawać się pod wpływ wyżu znad Wysp Brytyjskich, jedynie na Pomorzu swój wpływ zaznaczy niż znad Skandynawii, w związku z czym zachmurzenie będzie tam większe i mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Nad resztą kraju będzie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Wszędzie zrobi się chłodniej – najchłodniej nad samym morzem – na poziomie 18-19 stopni C, w głębi Pomorza oraz na Żuławach 20-21 stopni C.

Poza tym odnotuje się od 22-23 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza, Kujawach, w północnej Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej oraz 24-25 stopni C na wschodzie i w centrum do 26 stopni C w dzielnicach południowych. Wiatr w Sudetach słaby, poza tym umiarkowany, na wybrzeżu chwilami silniejszy, zachodni i północno-zachodni.

Czwartek, 28 lipca 2022

Czwartek zapowiada się pogodny, w całym kraju nie prognozuje się opadów, jednak na krańcach północnych chmur będzie więcej a temperatura najniższa – nad samym morzem 18-19 stopni C, w głębi Pomorza, na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie 20-21 stopni C. Na pozostałym obszarze Polski prognozuje się dużo pogodnego nieba, z temperaturami na poziomie 26-27 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz 23-25 stopni C w głębi kraju. Poranek będzie rześki – od 10-11 stopni C na północy do 14-16 stopni C na południu kraju. Wiatr na północy chwilami umiarkowany, poza tym słaby, północno-zachodni i zachodni.

Piątek, 29 lipca 2022

W piątek nad morzem będzie dużo pogodnego nieba z temperaturami na poziomie od 20 do 22 stopni C i słabym/umiarkowanym wiatrem północno-wschodnim. Na pozostałym obszarze kraju również dominować będzie słoneczna pogoda, jednak w regionach południowych i zachodnich chmur zacznie stopniowo przybywać i lokalnie na Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu pojawią się przelotne opady deszczu. Na termometrach odnotuje się od 26 do 29 stopni C, a na południowym zachodzie do 31 stopni C.

Weekend, 30-31 lipca 2022

Ciekawie wyglądają prognozy pogody na nadchodzący weekend. Nad regionami południowymi i wschodnim istnieje prawdopodobieństwo przyblokowania niżu, którego fronty przyniosą ciągłe opady deszczu, a temperatury będą oscylować wokół 18-20 stopni C. Za to na zachodzie i północy ma dominować słoneczna i ciepła pogoda z temperaturami na poziomie od 25 do 27 stopni C, jedynie nad samym morzem, gdzie będzie wiał wiatr z północnego-wschodu, temperatura może nie przekroczyć 20-22 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, głównie z kierunków zachodnich, w deszczowych regionach południowy i południowo-wschodni. Według dalszych odsłon modeli, sierpień przywita nas upałami.

OPTYCZNIE W NIEBO 25.07.2022r. – 31.07.2022r.

26.07.2022r. – godz. 16:55 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 4°10`;

28.07.2022r. – godz. 19:55 – faza Księżyca – nów;

28.07.2022r. – maksimum meteorów z roju Południowych delta Akwarydów (ZHR: 20);

30.07.2022r. – godz. 01:49 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 3°25`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.