facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 lut, 2023
- 2 komentarze
Przewaga zimnej wyżowej pogody, noce mroźne. Opadów niewiele, głównie w środę i weekend. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.02.2023r. – 05.03.2023r.

Przewaga zimnej wyżowej pogody, noce mroźne. Opadów niewiele, głównie w środę i weekend.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.02.2023r. – 05.03.2023r.

We wtorek będzie ostatni dzień meteorologicznej zimy, która termicznie, po raz kolejny zapisze znacznie powyżej średniej wieloletniej. Pogoda na przełomie lutego/marca zapowiada się wyżowa, ale zimna, z regularnym mrozem w nocy. 

Według Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW (model ECMWF EPS), marzec 2023 może zaskoczyć, zwłaszcza tych, którzy czekają na szybkie i ciepłe oblicze wiosny. Niektórzy upatrują to w rozpadzie wiru polarnego i zjawisku SSW (nagłego ocieplenia stratosferycznego). Jak to się mówi – nadzieja umiera ostatnia, jednak póki co, pierwsza połowa marca zapowiada się zimna.

Mijający tydzień rozpoczął się silnym przewietrzeniem kraju. Najmocniej wiało w poniedziałek i wtorek. Porywy wiatru były mniejsze niż podczas poprzedniego incydentu wiatrowego, na terenach nizinnych do 86 km/h. Tylko w górach wiało mocniej, na Śnieżce odnotowano 162 km/h.

(1) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Po wiatrach przyszły wyżowe dni oraz wyższe temperatury, zwłaszcza w zachodniej i południowej części kraju. W poniedziałek we Wrocławiu odnotowano 12,8 stopnia C.

W następnych dniach, zaznaczył się większy podział termiczny kraju. W środę najwyższą temperaturę odnotowano w Słubicach (10,2 stopnia C), tymczasem w Suwałkach panował lekki mróz (-1,7 stopnia C).

Przed weekendem, ponownie napłynęły cieplejsze masy powietrza, zwłaszcza do południowo-zachodniej części Polski, gdzie w Jeleniej Górze zanotowano 13,5 stopnia C.

Ochłodzenie przypadło na weekend. Temperatury znacznie spadły, pojawiły się opady deszczu ze śniegiem, śniegu i krupy śnieżnej oraz silniejszy wiatr z północy.

Spadło też ciśnienie atmosferyczne. W sobotę jego wartości w całej Polsce kształtowały się poniżej 1000 hPa.

Chociaż praktycznie w całym kraju pojawiły się opady śniegu, na przeważającym obszarze jego pokrywa jest minimalna lub śladowa. Tylko góry i tereny górskie, wciąż notują solidną warstwę śniegu.

(2) TEMPERATURY MINIMALNE

Przegląd wybranych map z temperaturami minimalnymi ukazuje identyczną tendencję, jak z temperaturami maksymalnymi. Najogólniej wyglądało to tak – najzimniej na wschodzie, najcieplej na południu i zachodzie.

Ostatnia ciepła jak na końcówkę lutego noc, miała miejsce z piątku na sobotę, gdzie jeszcze zalegały cieplejsze masy powietrza. Następna noc, przyniosła już lekki mróz, prawie w całym kraju.

(3) OPADY

Jeżeli chodzi o opady to mijający tydzień był najbardziej wilgotny na początku i na końcu, ale nie wszędzie. Z poniedziałku na wtorek najmocniej padało w Polsce północnej.

Następnie, podczas panowania wyżu, opady był minimalne lub w ogóle nie wystąpiły.

Przed weekendem rozpoczęły się zmiany w pogodzie. Największe sumy opadów zanotowano w regionach południowo-wschodnich.

Koniec tygodnia przyniósł wilgoć w całym kraju, chociaż bez znaczących sum opadów, poza terenami górskimi i niektórymi podgórskimi. Coraz częściej opady występowały pod postacią śniegu i krupy śnieżnej.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Prognozowane tydzień temu krótkie weekendowe ochłodzenie,  rozciągnie się praktycznie na cały nadchodzący tydzień, a kto wie, czy nie na dłużej. Na cieplejsze oblicze nadchodzącej meteorologicznej wiosny, jeszcze musimy poczekać.

Poniedziałek, 27 lutego 2023

Na początku nowego tygodnia Polska dostanie  się pod wpływ potężnego wyżu brytyjskiego, który przede wszystkim w północnej i środkowej części kraju przyniesie więcej pogodnego nieba, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Na wschodzie, południu oraz zachodzie będzie więcej chmur, ale również i w tych regionach wystąpią przejaśnienia i rozpogodzenia, chociaż nie wszędzie. Na Śląsku, w Małopolsce, a o poranku również w dzielnicach środkowych, mogą występować niewielkie i przelotne opady śniegu.

O poranku wszędzie, poza wybrzeżem odnotuje się ujemne wartości na termometrach. W ciągu dnia temperatura maksymalna wyniesie od -3 stopni C na Podhalu, -2/-1 stopnia C na Podlasiu oraz krańcach południowych, 0/1 stopień C na Warmii i Mazurach, Mazowszu, w centrum, na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, 2-3 stopnie C na północnym zachodzie Mazowsza, Kujawach, Pomorzu Gdańskim, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, do 4 stopni C na Pomorzu Zachodnim i Środkowym. Wiatr umiarkowany, tylko na Pomorzu Zachodnim i północnym wschodzie na ogół słaby, północno-wschodni i północny.

Wtorek, 28 lutego 2023

We wtorek na Polskę nadal będzie oddziaływał wyż, którego ośrodek znajdzie się pomiędzy Wyspami Owczymi a Szkocją. O poranku, zwłaszcza w północnej części naszego kraju, pojawią się mgły. W całym kraju będzie również zimno. Na terenie większości Polski temperatury obniżą się do -7/-4 stopni C, miejscami będzie o kilka stopni zimniej. W ciągu dnia będzie na ogół pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, więcej chmur może pojawić się na wschodzie i południu, ale nigdzie nie powinno padać.

Temperatura maksymalna wyniesie od 1-2 stopni C na południu, Lubelszczyźnie i w centrum do 3-4 stopni C na pozostałym obszarze. Najcieplej będzie na Pomorzu Zachodnim, do 5 stopni C. Wiatr na północy i północnym wschodzie umiarkowany, zachodni, poza tym słaby, przeważnie ze wschodu, chociaż w wielu miejscach, zrobi się wręcz bezwietrznie.

Środa, 1 marca 2023

Środowy, pierwszo-marcowy poranek zapowiada się również zimny z ujemnymi temperaturami. Na południu oraz w centrum prognozuje się spadki temperatur do -7/-5 stopni C, a w regionach podgórskich nawet do -10 stopni C. Na północy i północnym wschodzie, gdzie nasunie się front atmosferyczny związany z niżem znad Rosji, odnotuje się około 0 stopni C lub lekko powyżej tej wartości.

W ciągu dnia zachmurzenie będą wędrować na południe, ale pojawią się również przejaśnienia i rozpogodzenia. Na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza możliwe są niewielkie opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia C na Roztoczu, w Górach Świętokrzyskich i centrum, 2-3 stopnie C odnotuje się na Śląsku, w Małopolsce, na Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza i Podlasiu, do 4-6 stopni C na Pomorzu oraz Kujawach. Wiatr na zachodzie i Śląsku będzie słaby, poza tym umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Czwartek, 2 marca 2023

W czwartek w wielu regionach Polski będzie sporo chmur i mglisto. Więcej pogodnego nieba prognozuje się na wschodzie i tam też będzie najzimniej – od Podlasia po Małopolskę na poziomie -5/-3 stopni C. W dzień również będą takie miejsca, gdzie zachmurzenie się utrzyma, przede wszystkim na zachodzie i w centrum. Pod chmurami chłodniej – przeważnie 2-3 stopnie C. Na pozostałym obszarze pogodnie i cieplej – do 4-6 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, na zachodzie i południu z kierunków wschodnich i południowo-wschodnich, a na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu oraz Lubelszczyźnie, zachodni i północno-zachodni.

Piątek, 3 marca 2023

W piątek na południu Polski będzie pogodnie i sucho, tam też odnotuje się najwyższe temperatury, na poziomie 5-7 stopni C. Poranek z przymrozkami. Na pozostałym obszarze będzie więcej chmur i chłodniej – przeważnie od 2 do 4 stopni C, na północy mogą pojawić się niewielkie opady deszczu lub mżawki. Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny.

Weekend, 4-5 marca 2023

Koniec tygodnia powinien przynieść większe zmiany w pogodzie i na polu barycznym Europy. Od Grenlandii przez Północną i Wschodnią część Atlantyku, Wyspy Brytyjskie będzie rozciągać się strefa wysokiego ciśnienia. Jednocześnie nad Skandynawią oraz europejską częścią Rosji dominować mają układy niskiego ciśnienia. W związku z tym nad Polską powinna przeważać stosunkowo pochmurna pogoda z opadami – coraz częściej śniegu, ponieważ z północy na kilka dni napłynie bardzo zimne powietrze pochodzenia arktycznego.

W sobotę na termometrach w północnych i wschodnich regionach Polski odnotuje się od 1 do 2 stopni C, a na Śląsku i w Małopolsce 5-6 stopni C. Natomiast w niedzielę ochłodzi się i w niektórych regionach odnotuje się zaledwie 0/1 stopień C. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, zachodni, skręcający na północny.

OPTYCZNIE W NIEBO 27.02.2023r. – 05.03.2023r.

27.02.2023r. – godz. 13:24 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

28.02.2023r. – godz. 05:21 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 1°04;

01/02.03.2023r. – godz. 17:00 – bliska koniunkcja Jowisz – Wenus w odległości – 0°40;

02.03.2023r. – godz. 06:36 – koniunkcja Wenus i Jowisz w odległości – 0°29;

02.03.2023r. – godz. 15:34 – koniunkcja Merkury i Saturn w odległości – 0°53.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • krzysiek z lasu //02 mar 2023

  Cześć Paweł
  Koniunkcja Wenus i Jowisza zaobserwowana dzisiaj, a właściwiej wczoraj ok. 20. Niesamowite! Przez pewien czas myślałem że to światła na jakimś żurawiu (byłem w trakcie jazdy)
  Niesamowite zjawisko dla miłośnika astronomii 😉
  Pozdrawiam 🙂

  • Paweł Lenart //02 mar 2023

   Witej Krzysiek.
   W tym roku trafiły się doskonałe warunki do obserwacji koniunkcji. Również ją podziwiałem, zarówno we wtorek, jak i wczoraj. Zrobiłem też kilka fotek i nagrałem filmik. 😉
   Pozdrawiam. 😉