Silne wyże i mroźne noce. W ciągu dnia przeważnie kilka stopni na plusie. Opadów mało i nie wszędzie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.02.2025r. – 16.02.2025r.
Silne wyże i mroźne noce. W ciągu dnia przeważnie kilka stopni na plusie. Opadów mało i nie wszędzie.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 10.02.2025r. – 16.02.2025r.
Mijający tydzień przyniósł wyżową, dość monotonną pogodę z zimniejszymi nocami i cieplejszymi dniami. Charakteryzował się też zmiennym zachmurzeniem, od bezchmurnych dni do całkowicie zachmurzonych i ponurych. Niestety z opadami wciąż jest kiepsko i pod tym względem nadchodzący tydzień nie przyniesie zmian.
♦ TEMPERATURY MAKSYMALNE ♦
Łagodne oblicze zimy 2024/2025 trwa nadal. W ciągu dnia prawie wszędzie notuje się dodatnie wartości na termometrach, ale już nie tak wysokie jak w ostatnich dniach stycznia.
Najwyższe temperatury notowane w poszczególnych dniach, są “porozrzucane” w różnych miejscach na mapie kraju. W środę był to Nowy Sącz (+7,4 stopnia C), w czwartek Lębork (+6,1 stopnia C).
W piątek najcieplejszą stacją była Ustka (+4,9 stopnia C), w sobotę Nowy Sącz (+7,5 stopnia C).
♦ TEMPERATURY MINIMALNE ♦
W mijającym tygodniu podstawową wartością fizyczną, która najbardziej przypomina nam, że mamy zimę jest temperatura minimalna. Z niedzieli na poniedziałek najzimniej na poziomie 5 cm było w Kozienicach (-11 stopni C).
Z poniedziałku na wtorek najzimniej na wysokości klatki meteorologicznej było w Zakopanem (-10,2 stopnia C), a przy gruncie w Lesznie (-11 stopni C).
Z wtorku na środę wszystkie zimne “naj”, zgarnęła stacja w Jeleniej Górze (-9,1 stopnia C i -12 stopni C).
Dobę później ociepliło się, najzimniejszą stacją były: Zakopane i Siedlce (-6,1 stopnia C i -7 stopni C).
Z czwartku na piątek na wysokości klatki meteorologicznej najzimniejsza okazała się Zamość (-4,6 stopnia C), a przy gruncie Leszno (-7 stopni C).
Kolejna noc przyniosła ujemne wartości na termometrach na przeważającym obszarze kraju, z największym spadkiem temperatury do -8 stopni C w Białymstoku.
Ciekawie wygląda również poprzednia noc. Na wysokości klatki meteorologicznej najzimniej było w Suwałkach (-7,8 stopnia C), a przy gruncie w Słubicach i Lesznie (-10 stopni C).
♦ CIŚNIENIE NA POZIOMIE MORZA ♦
Warto również wspomnieć, że mijający tydzień odznaczał się bardzo wysokimi wartościami ciśnienia, które w czwartek wyniosło w Świnoujściu aż 1042,9 hPa, a w piątek w Suwałkach 1046,5 hPa.
♦ OPADY ♦
I jeszcze opady. Bardzo wysokie ciśnienie i dominacja wyżowa to przepis na skąpstwo opadowe, którego w tym tygodniu nie brakowało.
To był bardzo suchy tydzień. Symboliczne opady, głównie z mżawek zanotowano lokalnie w pasie południowy-zachód – północny-wschód.
Maksymalne sumy opadów to 2,2 mm czyli tyle, co przysłowiowy kot napłakał. Bardzo lokalnie, notowano ciut większe wartości, często poza oficjalnymi stacjami meteo.
Koniec tygodnia nie przyniósł zmian. Skrajnie suchy luty trwa w najlepsze.
♦ Źródło i mapy: IMGW
Poniedziałek, 10 lutego 2025
Na początku nowego tygodnia nad Europą Północną, Morzem Norweskim, Szkocją i wschodnią częścią Oceanu Atlantyckiego będzie rozciągać się potężny wyż z głównym ośrodkiem nad południową Norwegią. Niż z opadami znajdzie się nad Francją, a związany z nim system frontów atmosferycznych przyniesie zachmurzenie i opady na Wyspach Brytyjskich oraz w zachodniej części Starego Kontynentu. Aurę w Polsce będzie kształtować wyż znad Skandynawii, a ze wschodu napłyną chłodne i suche masy powietrza polarnokontynentalnego.
Poniedziałek zapowiada się słoneczny, na przeważającym obszarze kraju z bezchmurnym niebem. Nieco chmur w godzinach przedpołudniowych pojawi się na krańcach zachodnich – od Pomorza Zachodniego po Dolny Śląsk, a w regionach podgórskich może być mglisto.
Po zimnym i mroźnym poranku, w ciągu dnia słupki rtęci wskażą od -1 stopnia C na Suwalszczyźnie, 0/1 stopień C odnotuje się na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie, 2-3 stopnie C w głębi kraju do 4-5, lokalnie 6 stopni C na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i południu woj. lubuskiego, a także na Podhalu. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu chwilami silniejszy, północno-wschodni.
Wtorek, 11 lutego 2025
We wtorek ponownie nad Grenlandią, Islandią, Morzem Norweskim, na przeważającym obszarze Skandynawii, w Krajach Nadbałtyckich po Białoruś, południowo-zachodnią część Rosji i północną Ukrainę będzie rozciągać się masywny wał wyżowy, który również ma wpływać na pogodę w Polsce. Ze wschodu nadal będą napływać chłodne masy powietrza polarnokontynentalnego ze wschodu.
Dzień w naszym kraju zapowiada się z przewagą pogodnego nieba, w wielu miejscach ponownie będzie bezchmurnie. Jednak jeszcze przed południem na Podlasiu, Mazurach i północy Mazowsza, a w drugiej części dnia na Pomorzu Gdańskim, częściowo na Kujawach, wschodzie i w centrum woj. mazowieckiego oraz na Lubelszczyźnie pojawi się więcej chmur piętra niskiego i mogą wystąpić niewielkie opady śniegu.
Poranek mroźny, z temperaturami od -10/-8 stopni C w regionach podgórskich, a także we wschodniej połowie kraju i w centrum, -7/-5 stopni C prognozuje się na Pojezierzu Pomorskim, Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W ciągu dnia słupki rtęci na termometrach wskażą od -5/-3 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz w północnej części Lubelszczyzny, -2/0 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, Górach Świętokrzyskich, na południu i zachodzie Mazowsza, a na zachodzie i południu ma być najcieplej – od 2 do 4 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami nieco silniejszy, z kierunków wschodnich, a w Małopolsce i na Podkarpaciu północno-wschodni.
Środa, 12 lutego 2025
W środę zachodnie i południowe regiony Polski znajdą się w zatoce obniżonego ciśnienia znad północnych Niemiec, która nad wymienione regiony zaciągnie cieplejsze masy powietrza polarnomorskiego. Reszta kraju pozostanie w zasięgu wyżu z centrum nad Białorusią i w suchym powietrzu polarnokontynentalnym.
Poranek mroźny, na północnym wschodzie, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Pomorzu Gdańskim prognozuje się -10/-8 stopni C, -7/-5 stopni C wskażą termometry w głębi kraju do -4/-2 stopni C lokalnie na południu. W dzień będzie od -1/1 stopnia C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, 2-4 stopnie C na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, północy Wielkopolski, Kujawach, północy, wschodzie oraz w centrum Mazowsza, na Lubelszczyźnie i Roztoczu do 6-8 stopni C na pozostałym obszarze Polski. W Małopolsce może być o 1-2 stopnie C cieplej.
W ciągu dnia modele wskazują na przewagę pogodnego nieba, w wielu miejscach ma być bezchmurnie. Jednak w regionach zachodnich i południowych przybędzie chmur wysokich i średnich, ale opady nie są prognozowane. Wiatr umiarkowany, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i na południowym wschodzie chwilami dość silny, południowo-wschodni i południowy.
Czwartek, 13 lutego 2025
W czwartek na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej powinno być pogodnie, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Na pozostałym obszarze chmur przybędzie, a na zachodzie pojawią się opady deszczu ze śniegiem i śniegu. O poranku mróz, we wschodniej połowie kraju, na Kujawach, Pomorzu Gdańskim,
Górnym Śląsku i w Małopolsce odnotuje się od -8 do -6 stopni C; na zachodzie oraz Opolszczyźnie nieco cieplej – od -2 do 0 stopni C, lokalnie na Przedgórzu Sudeckim, południu woj. opolskiego i śląskiego nieco cieplej. W ciągu dnia temperatury wyniosą od -1/0 stopni C na północnym zachodzie do 6-8 stopni C w centrum oraz na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie i w regionach podgórskich nieco silniejszy, południowy i południowo-wschodni.
Piątek, 14 lutego 2025
Pod koniec tygodnia modele przewidują rozwój bardzo silnego, potężnego wyżu nad Grenlandią, północnym Atlantykiem, Morzem Norweskim oraz częściowo Skandynawią. Jednocześnie nad Rosją i wschodnim Atlantykiem znajdą się niże z frontami atmosferycznymi. Do tego płytkie ośrodki niżowe mają przemieszczać się również na południe od Polski. Taki rozkład ciśnienia sprawi, że z południowego-wschodu i południa na przeważający obszar naszego kraju mają napływać łagodne masy powietrza polarnomorskiego, tylko do regionów północnych chłodne ze wschodu.
W nocy praktycznie w całym kraju ma być poniżej 0 stopni C, jednak na zachodzie oraz na Śląsku mróz będzie symboliczny. Na wschodzie, w centrum oraz na Warmii i Mazurach prognozuje się do -6/-4 stopni C, lokalnie nieco zimniej. W dzień słupki rtęci wskażą od -2/-1 stopnia C na Pomorzu, północy woj. lubelskiego, a także na Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza do 6-8 stopni C w południowej połowie kraju, w centrum, na południu i w centrum Mazowsza oraz na środkowym wschodzie Polski. Wiatr umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.
Weekend, 15-16 lutego 2025
Pod koniec tygodnia ma rozpocząć się stopniowe ochłodzenie, chociaż ujemne temperatury w ciągu dnia nadal będą panowały przede wszystkim w północnej części Polski, gdzie odnotuje się od -2 do 0 stopni C, a w niedzielę ujemne temperatury mają pojawić się również na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. Na pozostałym obszarze maksymalnie do 3-4 stopni C, jednak noce wciąż z kilkustopniowym mrozem.
W weekend większe zachmurzenie i opady deszczu przechodzące w śnieg pojawią się na południu i południowym zachodzie Polski. Poza tym raczej będzie sucho, choć nie można wykluczyć, że front wejdzie bardziej w głąb kraju w stosunku do aktualnych prognoz. Co do dalszej pogody na drugą połowę lutego, odsłony modeli są bardzo rozchwiane. Raz wskazują na falę silniejszych mrozów (niestety przeważnie bez poprzedzających ją opadów śniegu), inne rozdania spłycają mroźny incydent i prognozują, że w trzeciej dekadzie miesiąca można spodziewać się silnego ocieplenia. Które wiązki okażą się trafne? Dużo więcej na ten temat będzie wiadomo za tydzień.
OPTYCZNIE W NIEBO 10.02.2025r. – 16.02.2025r.
12.02.2025r. – godz. 14:54 – faza Księżyca – pełnia.