facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 17 lut, 2023
- brak komentarzy
Silny incydent wiatrowy w najbliższych godzinach.

Silny incydent wiatrowy w najbliższych godzinach.

Zgodnie z prognozami i wyliczeniami modeli numerycznych, w najbliższych godzinach nad Polską wystąpi silny incydent wiatrowy. Obecnie w całym kraju notuje się wyraźny wzrost prędkości wiatru. Największa wichura jest spodziewana na wybrzeżu, gdzie porywy wiatru osiągną siłę 100-110 km/h. W głębi kraju prognozuje się od 70 do 90 km/h. Wiatr uspokoi się dopiero jutro wieczorem.

Europa Południowa – Półwysep Iberyjski, południowa Francja, kraje alpejskie, Włochy, Bałkany i Grecji – pozostają pod wpływem układu wysokiego ciśnienia. Ośrodek baryczny, który kształtuje słoneczną, suchą i ciepłą pogodę, znajduje się nad Zatoką Biskajską. Pogodnie, choć zdecydowanie zimniej, jest również nad europejską Rosją za sprawą wyżu znajdującego się za Uralem. Tymczasem od Arktyki po Morze Norweskie i Skandynawię rozciągają się niże z frontami atmosferycznymi.

Głęboki niż, który jeszcze wczoraj znajdował się nad Atlantykiem, ponad tysiąc kilometrów na zachód od Szkocji, dziś po południu znalazł się na pograniczu Morza Norweskiego i Norwegii, a wieczorem dotarł nad Szwecję. Ten niż z frontami atmosferycznymi – najpierw ciepły, potem chłodny – przemieszcza się z zachodu i północnego-zachodu na wschód i południowy-wschód. Niesie ze sobą solidne porcje opadów, zwłaszcza w północnych dzielnicach kraju. Wciąż pozostajemy jeszcze w ciepłych polarnomorskich masach powietrza.

W godzinach południowych nad Pomorze wtargnął front atmosferyczny z intensywnymi opadami deszczu na froncie chłodnym, które objęły również Warmię, Kujawy, częściowo Wielkopolskę, północną i zachodnią część Mazowsza oraz Ziemię Łódzką. Na zachodzie i południowym zachodzie opadów notuje się zdecydowanie mniej. W strefie podwyższonej chwiejności termodynamicznej do ok. 100 J/kg, może utworzyć się linia szkwału i silnych podmuchów wiatru.

Po przejściu frontu chłodnego, prognozuje się przejaśnienia i rozpogodzenia. W drugiej połowie nocy na zachodzie i południu wciąż mogą występować przelotne opady deszczu, mimo to nie zabraknie też rozpogodzeń. Poza tym zrobi się pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Jednak wciąż będzie mocno wiało, ale wiatr zmieni kierunek z południowo-zachodniego i zachodniego na północno-zachodni. W sobotę nadal będzie mocniej wiało, zwłaszcza we wschodniej połowie kraju. Zdecydowany spadek prędkości wiatru nastąpi w godzinach wieczornych.

Mapy: meteo.org.pl , mapy.meteo.pl

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.