Słonecznie, gorąco/upalnie i bardzo sucho. Opady nieliczne (wyłącznie punktowe). Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.09.2024r. – 08.09.2024r.
Słonecznie, gorąco/upalnie i bardzo sucho. Opady nieliczne (wyłącznie punktowe).
Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.09.2024r. – 08.09.2024r.
Ostatni okres w pogodzie to zdecydowana dominacja wyżowej i gorącej/upalnej pogody przy skąpstwie opadowym. W wielu miejscach ponownie narasta silna susza, czego częściowym odzwierciedleniem jest 10. Klimatyczny Bilans Wodny 2024 (11. KBW będzie bardziej “suchy”). Znacznie też wzrosło zagrożenie pożarowe w lasach.
♦ DZIESIĄTY KBW 2024 ♦
W dziesiątym okresie raportowania tj. od 21 czerwca do 20 sierpnia 2024 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą, była ujemna, wynosiła -79 mm. Deficyt wody w obecnym okresie w stosunku do poprzedniego okresu sześciodekadowego uległ zwiększeniu o 1 mm.
Największe niedobory wody od -160 do -219 mm notowano na obszarze Nizin Mazowieckiej i Podlaskiej, na Polesiu oraz w Kotlinie Sandomierskiej. Na południu kraju oraz w Polsce zachodniej i północno-zachodniej deficyt wody był najmniejszy od -50 do -119 mm. Na pozostałym terytorium kraju notowano braki wody dla roślin uprawnych od -120 do -159 mm.
W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w dziesiątym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski., powodujące straty w plonach monitorowanych upraw przynajmniej o 20%w stosunku do plonów uzyskanych w przeciętnych wieloletnich warunkach pogodowych.
Susza występowała w dziewięciu uprawach:
-
Kukurydzy na kiszonkę,
-
Kukurydzy na ziarno,
-
Krzewów owocowych,
-
Roślin strączkowych,
-
Ziemniaka,
-
Warzyw gruntowych,
-
Tytoniu,
-
Chmielu,
-
Buraka cukrowego.
W pierwszej dekadzie sierpnia na przeważającym obszarze Polski notowano temperaturę powietrza od 18°C do 21°C, a w drugiej dekadzie od 20°C do 24°C. Jedynie na północy i południu kraju notowano niższą temperaturę od 15 do 18°C (w pierwszej dekadzie) oraz 18-20°C (w drugiej dekadzie).
W pierwszej dekadzie sierpnia najwyższe opady od 50 mm a nawet do ponad 100 mm notowano na południu kraju, natomiast w drugiej dekadzie tej wielkości opady wystąpiły w środkowym pasie Polski od północnej części Niziny Śląskiej i Przedgórza Sudeckiego poprzez południowe obszary Niziny Wielkopolskiej i Mazowieckiej. Najniższe opady poniżej 20 mm wystąpiły na Wyżynie Lubelskiej, Polesiu, Nizinie Podlaskiej i Mazowieckiej oraz na Pojezierzu Wielkopolskim w pierwszej dekadzie tego miesiąca, a w drugiej na północ i południe od obszaru z dużymi opadami. Na pozostałym obszarze Polski notowano opady od 20 do 50 mm.
W pierwszym raporcie notowano stosunkowo niskie wartości ewapotranspiracji potencjalnej wynoszące 2,6 mm/dzień. Natomiast w drugim raporcie ewapotranspiracja wzrosła do 3,0 mm/dzień w trzecim do 3,1 mm/dzień a w czwartym do 3,5 mm /dzień. Natomiast od piątego do dziewiątego okresu raportowania ewapotranspiracja wynosiła 3,9 mm/dzień. W dziesiątym okresie raportowania wzrosła do 4 mm/dzień. Duże opady atmosferyczne w całej Polsce od szóstego do dziesiątego okresu sześciodekadowego oraz przy stagnacji ewapotranspiracji od piątego do dziewiątego raportu oraz małego wzrostu w dziesiątym okresie (o 0,1 mm/dzień) były przyczyną, że deficyt wody w całym kraju jest nadal stosunkowo mały dla monitorowanych roślin uprawnych.
♦ Źródło i więcej na ten temat: SMSR – System Monitoringu Suszy Rolniczej (iung.pulawy.pl)
♦ TEMPERATURY ♦
Początek mijającego tygodnia przywitał nas letnimi temperaturami. W poniedziałek najcieplej było na stacji we Włodawie (+28 stopni C), natomiast we wtorek zanotowano już pierwszy upał w Wielkich Oczach na Podkarpaciu, gdzie termometr wskazał +30,2 stopnia C.
We wtorek najcieplej było w Opolu (+32,5 stopnia C), natomiast w środę w Słubicach (+34 stopnie C), przy czy upał rozlał się już na przeważającym obszarze kraju.
Także piątek upłynął pod znakiem upalnej pogody, tym razem +34 stopnie C zanotowała stacja w Toruniu. Sobota przyniosła przyjemną odmianę i spadek temperatur, przy czym gorące masy powietrza zalegały jeszcze na wschodzie i południowym-wschodzie. W Rzeszowie zanotowano +32,5 stopnia C.
Noce również były ciepłe, chociaż na mapach widać duże różnice między cieplejszym południem i chłodniejszą północą.
W połowie tygodnia wiatr zaczął wiać od lądu, co powstrzymało morską bryzę oraz spadek temperatur. W konsekwencji również na północy noce były bardzo ciepłe.
Ponowna zmiana kierunku wiatru przyniosła rześką noc na północy, a na południu nadal było bardzo ciepło.
♦ OPADY ♦
W tym tygodniu na przeważającym obszarze Polski padało bardzo niewiele lub wcale. Tylko punktowo zanotowano większe ulewy, jak np. w Zakopanem, gdzie spadło 30 mm deszczu.
Następne dni upłynęły pod znakiem wyżowej i bezdeszczowej aury.
Również środa i czwartek zapisały się bardzo sucho.
Dopiero w piątek i sobotę pojawił się front z opadami, jednak jego potencjał spadał z każdą godziną i w wielu miejscach nie spadła kropla deszczu.
Można napisać, że front, przyniósł przede wszystkim wzrost zachmurzenia i spadek temperatury, natomiast pod kątem wyczekiwanych opadów, nad większością kraju przeszedł “bezobjawowo”.
♦ Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,
♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)
Poniedziałek, 2 września 2024
Na początku nowego tygodnia od północnej Skandynawii po europejską część Rosji będzie rozciągać się potężny układ wysokiego ciśnienia z ośrodkiem w rejonie Półwyspu Kolskiego, który na przeważającym obszarze kontynentu przyniesie dużo pogodnego nieba i wysokie temperatury. Obszary obniżonego ciśnienia będą zalegać od południowej Grenlandii aż po rejon Wysp Brytyjskich, a także w rejonie Morza Północnego. Natomiast inny ośrodek niskiego ciśnienia, przyniesie zachmurzenie i opady w środkowej Skandynawii.
Wpływ na pogodę w Polsce będzie miał ośrodek wysokiego ciśnienia, który znajdzie się nad południowo-wschodnim Bałtykiem. Ze wschodu napłyną suche i ciepłe masy powietrza polarno-kontynentalnego. Pogoda od samego rana będzie słoneczna z przewagą bezchmurnego nieba. W ciągu dnia rozwiną się chmury kłębiaste, za to w regionach północnych, głównie na Pomorzu, pojawią się również chmury piętra wysokiego (ławice cirrusów).
Pomimo chwiejności termodynamicznej, która w pasie od Podlasia przez Mazowsze, Góry Świętokrzyskie, po Śląsk (Dolny i Górny) oraz zachodnią Małopolskę osiągnie od 600 do 1200 J/kg, to duży niedobór wilgoci spowoduje, że konwekcja nie zdoła się utworzyć. Pewien wyjątek może stanowić rejon Tatr, Beskidu Niskiego i Karkonoszy, gdzie istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia przelotnych opadów deszczu lub burzy.
Na termometrach odnotuje się od 20-21 stopni C nad samym morzem oraz w rejonie Zatoki Gdańskiej, 22-24 stopnie C będą na Suwalszczyźnie, Warmii i Mazurach oraz Pomorzu Zachodnim, 25-27 stopni C w głębi kraju do 28-29 stopni C na wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu. Wiatr słaby i umiarkowany, w ciągu dnia zacznie skręcać ze wschodniego na południowo-wschodni.
Wtorek, 3 września 2024
We wtorek wpływ na pogodę w Polsce nadal będzie miał potężny i rozległy wyż, którego centrum przesunie się w rejon Morza Białego i północno-zachodniej Rosji. Z południowego-wschodu będzie napływać bardzo ciepłe/gorące powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Dzień w całym kraju zapowiada się słoneczny z małym zachmurzeniem, głównie piętra wysokiego, pojawią się także nieliczne chmury kłębiaste. Nigdzie nie prognozuje się opadów.
Temperatura minimalna wyniesie od 12-13 stopni C lokalnie na Pomorzu oraz 14-15 stopni C w regionach podgórskich, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach, w Górach Świętokrzyskich, na północy woj. wielkopolskiego i mazowieckiego do 16-18 stopni C na pozostałym obszarze kraju.
Natomiast temperatury maksymalne wyniosą od 23-24 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej i na wybrzeżu wschodnim oraz 25-27 stopni C w głębi woj. pomorskiego, na Warmii, wschodzie, Podhalu i w Bieszczadach, a także na wschodzie woj. zachodniopomorskiego do 28-29 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Podlasiu, północy woj. wielkopolskiego i mazowieckiego oraz 30-32 stopni C w głębi kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodzie ze wschodu, nad resztą kraju południowo-wschodni.
Środa, 4 września 2024
W środę nad Rosją znajdzie się układ wysokiego ciśnienia, ale nad regiony Polski wschodniej i południowej napłynie trochę wilgoci znad Morza Czarnego. Dlatego w tych regionach, w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej, mogą utworzyć się chmury kłębiaste, które miejscami wypiętrzą się na tyle, że przyniosą przelotne opady deszczu i burze. Na przeważającym obszarze będzie jednak słonecznie i sucho, na zachodzie, Pomorzu oraz w centrum ma być wręcz bezchmurne.
Ponownie czeka nas bardzo gorący/upalny dzień. W środę nad ranem na termometrach odnotuje się od 14-15 stopni C miejscami w regionach podgórskich oraz na Podlasiu do 19-20 stopni C na zachodzie. W ciągu dnia termometry wskażą od 28-30 stopni C na wschodzie, w woj. pomorskim (jedynie w rejonie Zatoki Gdańskiej z racji wiatru północno-wschodniego ma być nieco chłodniej), do 31-32 stopni C na przeważającym obszarze kraju, a wzdłuż zachodniej granicy może być nawet 33-34 stopnie C. Wiatr umiarkowany, na Pomorzu, zachodzie i w centrum silniejszy, wschodni i południowo-wschodni.
Czwartek, 5 września 2024
W czwartek nadal bez istotnych zmian w pogodzie. Polska pozostanie pod wpływem wyżu rosyjskiego, który przyniesie niewielkie zachmurzenie piętra wysokiego, brak opadów i bardzo wysokie temperatury jak na pierwszą dekadę września. O poranku będzie od 16-18 stopni C na wschodzie do 19-20 stopni C na zachodzie i Pomorzu.
W ciągu dnia odnotuje się od 25-27 stopni C na południowym wschodzie, a także w rejonie Zatoki Gdańskiej, 28-29 stopni C wskażą słupki rtęci na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, w centrum, Małopolsce i na Górnym Śląsku do 30-32 stopni C nad samym morzem. Z powodu wiatru wiejącego od lądu, najwyższe temperatury odnotujemy wzdłuż wybrzeża, ale także w głębi woj. zachodniopomorskiego, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, na zachodzie nieco silniejszy, wschodni i południowo-wschodni, jedynie na Pomorzu Gdańskim oraz na południowym wschodzie kraju północno-wschodni.
Piątek, 6 września 2024
Wszystko wskazuje na to, że w piątek dojedzie do rozwoju potężnego wału wysokiego ciśnienia od Rosji przez Kraje Nadbałtyckie, Bałtyk, Skandynawię aż po Wyspy Brytyjskie. Dzięki temu wyżowi piątek będzie kolejnym bardzo ciepłym oraz suchym dniem i to praktycznie na terenie całego kraju. Temperatura maksymalna nieco spadnie, ale i tak na obszarze większości Polski odnotuje się od 27 do 30 stopni C. Za to poranek będzie bardziej rześki i przyjemny, przede wszystkim na wschodzie i w Małopolsce gdzie prognozuje się od 13 do 15 stopni C.
Weekend, 7-8 września 2024
Koniec tygodnia to kontynuacja anty-grzybowej pogody kształtowanej przez wyż znad Rosji, który przyniesie od Bałtyku po Tatry dużo słońca, brak opadów i wysokie temperatury. Najgoręcej będzie na zachodzie i wybrzeżu – około 30 stopni C. Na pozostałym obszarze odnotuje się przeważnie 27-29 stopni C, tylko na Podhalu do 25-26 stopni C.
Na ten moment trudno prognozować przebieg pogody po 8. września, ale pierwsze odsłony modeli numerycznych w tym zakresie, są niezbyt optymistyczne dla grzybiarzy, chociaż istnieje szansa, że wyże osłabną na tyle, aby przynajmniej nad południowe i zachodnie regiony kraju napłynęło trochę chmur z opadami.
OPTYCZNIE W NIEBO 02.09.2024r. – 08.09.2024r.
03.09.2024r. – godz. 03:55 – faza Księżyca – nów;
05.09.2024r. – godz. 11:12 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 1°02;
08.09.2024r. – Saturn w opozycji.
Lipa na maksa, chyba pójdę do wróżki albo do szamana, oby chociaż w połowie miesiąca popadało solidnie i w drugiej połowie września PŁB napisali tak: “Niestety pod kątem opadów prognozy nie przedstawiają się korzystnie. Nad znaczną częścią regionów przez większość tygodnia deszcz nie będzie występował, bądź pojawi się w postaci tylko punktowych i lokalnych burz.
Zmiany możliwe będą dopiero na okres kolejnego weekendu, jednak jest to póki co temat stojący pod znakiem zapytania za sprawą odległego (z punktu widzenia prognozowania) terminu.”
Niestety, jak na razie prognozy te (bardzo suche i ciepłe), podtrzymują wszystkie modele. Wprawdzie około 10. września ma się bardziej ochłodzić, ale na sucho. Czyżby szykował się kolejny bezgrzybny wrzesień? A miało być tak pięknie… U nas wprawdzie rąbnęło prawdziwkami w górach, ale na niżu jest wielka lipa.
Powiadasz – szaman lub wróżka? Ja bym im nie ufał. Wezmą forsę, a pogoda i tak się nie zmieni. Lepiej kupić piwo. ;-))) Póki co ten rok jest nieźle wywrotowy. Nie było do tej pory stabilnego dłuższego okresu (2-3 tygodnie) korzystnego dla grzybów. Tego wrześniowego ciepełka mam serdecznie dość. Pozdrawiam.