Aktualności Pogoda

Sucho i ciepło/gorąco, miejscami upalnie, następnie front atmosferyczny z opadami i lokalnymi burzami (wtorek/środa). Później ponownie wyżowo i gorąco, sobota z ochłodzeniem i opadami, niedziela sucha, pogodna i rześka. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.09.2023r. – 24.09.2023r.

Sucho i ciepło/gorąco, miejscami upalnie, następnie front atmosferyczny z opadami i lokalnymi burzami (wtorek/środa). Później ponownie wyżowo i gorąco, sobota z ochłodzeniem i opadami, niedziela sucha, pogodna i rześka.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.09.2023r. – 24.09.2023r.

Na początek trochę informacji o ciepłych wrześniach. Obecnie mamy dość rzadko spotykany zbieg czynników barycznych, w wyniku których dominuje bardzo ciepła, miejscami wręcz gorąca/upalna aura jak na połowę pierwszego miesiąca meteorologicznej jesieni. Na przestrzeni ostatnich 30.-stu lat, bardzo ciepłe (porównywalnie) wrześnie wystąpiły dość często. Wspomnę tu chociażby o wrześniu 1999, wrześniu 2006, wrześniu 2014, 2015 i 2016, wrześniu 2018, 2020 i 2021 roku. Dla Wrocławia najcieplejszy (rekordowy) okazał się wrzesień 2016 roku.

Zazwyczaj były to też bardzo suche wrześnie, znacznie ograniczające, a miejscami wręcz całkowicie hamujące początek jesiennych wysypów grzybów. Podobną sytuację mamy w tegorocznym wrześniu, który coraz bardziej tłamsi drugi letni wysyp grzybów (w wielu miejscach na nizinach zdławił go już całkowicie), jak również całkowicie hamuje początek tego jesiennego. Bywało tak, że po gorącym i suchym wrześniu, październik przyszedł z hydrologiczną odsieczą i pozwolił się grzybom kluć do połowy listopada (np. sezony 2016, 2019). Ale nie stanowi to reguły, czasami oba najbardziej grzybowe miesiące “zawiesiły” się pogodowo i marzenia o dobrym jesiennym wysypie grzybów legły w pustych koszach. Jak będzie w tym roku? Tradycyjnie postaram się napisać o tym więcej w piątkowym, dolnośląskim komentarzu grzybowym.

(1) TEMPERATURY

Wrześniowe lato trwa w najlepsze. Pod koniec zeszłego tygodnia i na początku mijającego, notowano przekroczenia 30 stopni C, głównie na stacjach meteo w zachodniej części kraju.

Kulminacja ciepła miała miejsce przed nadejściem frontu atmosferycznego. Wówczas w Opolu zanotowano +31,3 stopnia C.

Po przejściu frontu, ochłodziło się średnio o 10 stopni C. Temperatury stały się komfortowe.

Ochłodzenie nie potrwało długo, już w sobotę rozpoczęła się kolejna fala ciepła, która najwyższą wartość na termometrze przyniosła na stacji w Słubiach +25,7 stopnia C. Dzisiaj jest jeszcze cieplej, podobnie będzie jutro.

Niektóre noce były również bardzo ciepłe jak na połowę września. Z 10. na 11. września, najwyższą nocną temperaturę odnotowano w Zielonej Górze +18,3 stopnia C. Najchłodniej było w Jeleniej Górze +9,2 stopnia C.

Ostatnia noc to również duże zróżnicowanie termiczne na terenie kraju, od +4,2 stopnia C w Kozienicach do +13,5 stopnia C w Świnoujściu.

(2) OPADY

Początek tygodnia był bardzo słoneczny i suchy. Nigdzie nie zanotowano opadów.

W prognozach było widać zmianę pogody, ochłodzenie i opady deszczu oraz burze. Front przeszedł przez Polskę, ale przyniósł bardzo duże zróżnicowanie w sumach opadów. Zazwyczaj były to sumy niewielkie, nie przekraczające 5-10 mm.

Do wyjątków należą niektóre regiony południowe z bardzo obfitą w deszcz komórką burzową, która w Raciborzu lunęła opadem na poziomie 63,1 mm.

Od zachodu szybko postępowały przejaśnienia i rozpogodzenia, opady notowano już tylko w południowo-wschodniej części kraju.

Następnie szybko powróciła wyżowa, sucha i coraz cieplejsza aura, która powita nas również na początku nowego tygodnia. Później przejdzie front, za którym na kilka dni rozbuduje się kolejny wyż.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 18 września 2023

Ostatni tydzień astronomicznego lata rozpocznie się letnią pogodą, ponieważ na aurę w naszym kraju będzie miał wpływ rozległy i suchy wyż, który ulokował się nad Europą Wschodnią. W tym samym czasie nad Północnym Atlantykiem, w rejonie Wysp Brytyjskich oraz w zachodniej części Europy będzie dominować rozległy układ niskiego ciśnienia. W poniedziałek przeważać będzie bardzo ciepła i sucha pogoda z niewielkim zachmurzeniem, głównie piętra wysokiego. Pod koniec dnia nad krańce zachodnie od strony Niemiec nasunie się chłodny front atmosferyczny, który przyniesie przelotne opady deszczu, a lokalnie również burze.

Dzień zapowiada się bardzo ciepły, w wielu regionach gorący. Na termometrach odnotuje się od 23-25 stopni C na Podkarpaciu, południu Małopolski, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie, 26-27 stopni C będzie na przeważającym obszarze kraju, do 28-29 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce oraz na Dolnym Śląsku. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowo-wschodni i południowy.

Wtorek, 19 września 2023

W nocy z poniedziałku na wtorek front atmosferyczny będzie powoli przemieszczać się w głąb kraju, jednak jego największa aktywność prognozowana jest dopiero nad ranem, głównie na obszarze Pomorza Gdańskiego, Kujaw, Wielkopolski, Ziemi Łódzkiej, Dolnego Śląska i Opolszczyzny. We wtorek przed południem zachmurzy się i zacznie padać deszcz na Warmii i Mazurach, Mazowszu, w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie i w Małopolsce.

Na wschodzie przed frontem powinno być jeszcze pogodnie, jednak od zachodu zachmurzenie zacznie wzrastać. Tymczasem na zachodzie i Pomorzu po przejściu frontu atmosferycznego zacznie się przejaśniać i rozpogadzać, ale punktowo nadal mogą wystąpić przelotne, lokalne opady deszczu. W godzinach popołudniowych na Pomorzu Zachodnim i Środkowym, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku będzie dużo pogodnego nieba, a opady zanikną.

Za to na pozostałej części Pomorza, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie pochmurnie z opadami deszczu. Do tego w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 400-800 J/kg), na Warmii, Mazurach, Mazowszu, Kujawach, w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce mogą pojawić się burze z silniejszym wiatrem i ulewnym deszczem. Między opadami i burzami pojawią się przejaśnienia i chwile ze Słońcem.

Temperatura maksymalna wyniesie od 18-19 stopni C na wybrzeżu, Mazurach oraz lokalnie na Mazowszu i w Górach Świętokrzyskich, 21-23 stopni C prognozuje się na Pomorzu Gdańskiem, Warmii, przez Kujawy, Wielkopolskę, Ziemię Lubuską, Śląsk, Małopolskę oraz centrum, do 24-26 stopni C na krańcach wschodnich. Wiatr umiarkowany i dość silny, na wybrzeżu silny i porywisty, tam w porywach do 70 km/h, południowo-zachodni i zachodni.

Środa, 20 września 2023

W środę o poranku w północnej części Polski mogą wystąpić opady deszczu, ale w miarę upływu dnia będzie coraz więcej przejaśnień i rozpogodzeń. Na pozostałym obszarze kraju zapowiada się suchy i słoneczny dzień, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Słupki rtęci wskażą od 18-19 stopni C na Warmii, Mazurach, Podlasiu, 20-21 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, Mazowszu, Lubelszczyźnie,

w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, 22-23 stopnie C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Opolszczyźnie, w centrum, na Podkarpaciu i Roztoczu, do 24-25 stopni C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, na północy chwilami silniejszy, południowo-zachodni, tylko na południowym wschodzie z kierunków północno-zachodnich.

Czwartek, 21 września 2023

W czwartek cała Europa Wschodnia oraz Basen Morza Śródziemnego będą pod wpływem pogodnego wyżu, który zapewni dużo pogodnego nieba. Z kolei nad Wyspami Brytyjskimi znajdzie się niż. Polska będzie pod wpływem wyżu, a z południa napłyną bardzo ciepłe i suche masy powietrza. Dzień zapowiada się słoneczny i suchy z bezchmurnym niebem lub co najwyżej zachmurzeniem małym. Temperatura maksymalna wyniesie od 22-24 stopni C w Polsce północnej, na południu woj. podkarpackiego i małopolskiego, 25-27 stopni C będzie w głębi kraju, do 28 stopni C na krańcach zachodnich. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowy.

Piątek, 22 września 2023

W piątek pogoda na terenie większości Polski, ponownie będzie kształtowana przez silny wyż z Europy Wschodniej. Dlatego nie zabraknie Słońca i powinno być sucho. Jednak w miarę upływu dnia na zachodzie i Pomorzu zachmurzenie zacznie wzrastać i pojawią opady deszczu oraz lokalne burze. W regionach w których zacznie padać deszcz, czyli na Pomorzu, częściowo w Wielkopolsce,

na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku odnotuje się 17-19 stopni C, poza tym będzie od 24 do 26 stopni C, a na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu 27-28 stopni C. Wiatr na zachodzie będzie już słaby, poza tym umiarkowany, a na krańcach wschodnich silniejszy, na Pogórzu Karpackim porywisty, południowy.

Weekend, 23-24 września 2023

W najbliższy weekend rozpocznie się astronomiczna jesień, która przyniesie ochłodzenie. W sobotę prognozuje się przewagę pochmurnej i deszczowej pogody na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce oraz Górach Świętokrzyskich, a temperatury maksymalne będą się tam kształtować na poziomie 15-17 stopni C. Na pozostałym obszarze, nadal będzie dużo pogodnego nieba z temperaturami od 18 do 22 stopni C. Pierwsze prognozy wskazywały, że w niedzielę również będzie padać,

jednak obecnie modele obstają, że niedziela przyniesie przewagę słonecznej i bezdeszczowej pogody oraz ochłodzenie, ponieważ na termometrach odnotuje się od 15 do 21 stopni C. Według dalszych odsłon modeli, ochłodzenie to będzie krótkotrwałe, ponieważ od nowego tygodnia, ponownie mają zacząć napływać suche i ciepłe masy powierza z południa Europy. Jeżeli te prognozy się sprawdzą to na razie kiepsko widzę warunki dla kształtowania się jesiennego sezonu grzybowego. ;((

OPTYCZNIE W NIEBO 18.09.2023r. – 24.09.2023r.

19.09.2023r. – godz. 13:18 – Neptun w opozycji;

22.09.2023r. – godz. 21:33 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

23.09.2023r. – godz. 08:50 – początek astronomicznej jesieni.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.