facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 16 maj, 2022
- brak komentarzy
Sucho, zimne nocy, w wielu regionach z przymrozkami. W piątek gorąco, w weekend ochłodzenie i burze. Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.05.2022r. – 22.05.2022r.

Sucho, zimne nocy, w wielu regionach z przymrozkami. W piątek gorąco, w weekend ochłodzenie i burze.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.05.2022r. – 22.05.2022r.

W tym tygodniu artykuł o pogodzie podzieliłem na dwie części. W tej zamieszczam prognozę pogody na najbliższy tydzień, w drugim omówię pogodę z zeszłego tygodnia, głównie pod kątem nasilającej się suszy.

Poniedziałek, 16 maja 2022

W poniedziałek Polska znajduje się pod wpływem strefy wyżowej związanej z układem wysokiego ciśnienia znad Morza Norweskiego. W związku z tym przeważa słoneczna pogoda, jednak miejscami pojawiają się chmury piętra wysokiego, a na Warmii i Mazurach oraz północy Mazowsza i Podlasiu również piętra średniego. W całym kraju nie notuje się opadów i tak pozostanie do końca dnia. Jeżeli chodzi o temperatury to najchłodniej jest na północnym wschodzie Polski oraz wybrzeżu, zwłaszcza środkowym i wschodnim, gdzie temperatura maksymalna dochodzi do 14-15 stopni C.

Im dalej w głąb kraju, tym cieplej – od 17 do 20 stopni C notuje się na Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, w centrum, w Górach Świętokrzyskich, na południu Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 21-23 stopni C na Pomorzu Zachodnim, miejscami w Wielkopolsce i Małopolsce, a najcieplej – do 24-25 stopni C słupki rtęci wskazują na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Wiatr na wschodzie i Warmii oraz na Mazurach jest umiarkowany, północno-zachodni, nad resztą kraju słaby, zmienny.

Wtorek, 17 maja 2022

W nocy z poniedziałku na wtorek nad regiony zachodnie i Śląsk nasunie się front atmosferyczny z opadami deszczu. Jednak dalsza wędrówka tego frontu nie będzie możliwa przez rozbudowujący się w naszym kierunku wyż znad Skandynawii, który we wtorek będzie spychał deszczowy front z powrotem na południe, za to z północy zacznie napływać zimne powietrze pochodzenia arktycznego.

We wtorkowy poranek na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza prognozuje się niskie temperatury, zaledwie na poziomie 1-3 stopni C na wysokości dwóch metrów, natomiast przy gruncie wystąpią przymrozki do -2 stopni C. Nad resztą kraju, z racji większego zachmurzenia będzie cieplej – na Ziemi Lubuskiej, południu Wielkopolski i na Śląsku temperatura w wielu miejscach nie spadnie poniżej 15 stopni C.

We wtorek w ciągu dnia na termometrach odnotuje się od 13-14 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz na południowym wschodzie kraju i 15-17 stopni na przeważającym obszarze kraju do 18-20 stopni C na zachodzie. W ciągu dnia zanikające opady deszczu będą pojawiać się na południu, zwłaszcza w Małopolsce i na Podkarpaciu, za to na południowym zachodzie możliwe są lokalne burze. Na pozostałym obszarze będzie dużo chmur, ale od północy zaczną postępować przejaśnienia i rozpogodzenia.

Środa, 18 maja 2022

W środę nad Bałtykiem znajdzie się centrum układu wyżowego, który przyniesie niemal bezchmurne niebo w całej zachodniej części naszego kraju. Na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce oraz na Podkarpaciu, w chłodnym i wilgotnym powietrzu polarnomorskim będą rozwijać się chmury kłębiaste i kłębiasto-warstwowe, które na Roztoczu i w Bieszczadach przyniosą przelotne i niewielkie opady deszczu.

Jak na drugą połowę maja będzie zimno. W środowy poranek prognozuje się spadki temperatur poniżej 5 stopni C, poza Ziemią Lubuską i Dolnym Śląskiem. W regionach podgórskich, na wschodzie i pojezierzach będą takie tereny, na których przed wschodem Słońca przy pogodnym niebie, odnotuje się około 0 stopni C na wysokości dwóch metrów, a przy gruncie wystąpią przymrozki do -3/-1 stopnia C.

W ciągu dnia odnotuje się od 13-14 stopni C na wybrzeżu, w rejonie Zatoki Gdańskiem, na Żuławach i w Polsce wschodniej, 15-17 stopni C na przeważającym obszarze Polski do 18-20 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski oraz na Dolnym Śląsku. Wiatr na zachodzie słaby, nad resztą kraju umiarkowany, a na wybrzeżu i krańcach wschodnich chwilami silniejszy, z kierunków północnych.

Czwartek, 19 maja 2022

W czwartek o poranku, ponownie na dużym obszarze Polski temperatura spadnie poniżej 5 stopni C, a na północy, wschodzie oraz w regionach podgórskich, lokalnie może być około 0 stopni C, natomiast przy gruncie znów wystąpią przymrozki. Za to w ciągu dnia zacznie się szybko ocieplać, ponieważ układ wysokiego ciśnienia znad Bałtyku przesunie się nad środkową Polskę i zapewni dużo pogodnego nieba, miejscami będzie bezchmurnie.

Na termometrach odnotuje się od 18-20 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu oraz 21-22 stopni C na Warmii i Mazurach, w centrum, na Górnym Śląsku i w Małopolsce, do 23–24 stopni C na Pomorzu, w Wielkopolsce i Opolszczyźnie. O jeden, dwa stopnie cieplej będzie na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Wiatr przeważnie słaby, jedynie na wschodzie chwilami umiarkowany. We wschodniej połowie kraju będzie wiał z północy, na zachodzie – z południa.

Piątek, 20 maja 2022

W piątek centrum wyżu znajdzie się poza naszymi wschodnimi granicami, w związku z czym do Polski zacznie napływać bardzo ciepła masa powietrza. Poranek już bez przymrozków, poza Bieszczadami. Na wschodzie kraju, w Górach Świętokrzyskich oraz w Małopolsce odnotuje się od 5 do 7 stopni C, natomiast na zachodzie i Pomorzu 10-12 stopni C. W ciągu dnia prognozuje się od 20-21 stopni C w Bieszczadach, 22-23 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza i Lubelszczyźnie do 24-26 stopni C w Małopolsce, na Górnym Śląsku, w centrum, na Mazowszu i Warmii.

Najwyższe wartości na termometrach, do 27-28 stopni C odnotuje się na Pomorzu i 29-30 stopni C na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Kujawach, Opolszczyźnie i Dolnym Śląsku. W ciągu dnia będzie przeważać słoneczna pogoda, chociaż na zachodzie i północy w godzinach popołudniowych chmur zacznie przybywać. Pod koniec dnia na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i częściowo na Dolnym Śląsku mogą pojawić się burze z silniejszym wiatrem i punktowymi, mocniejszymi opadami.

Weekend, 21-22 maja 2022

W sobotę przez Polskę z zachodu na wschód będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny, który oddzieli gorące powietrze zalegające jeszcze na wschodzie i południu, gdzie odnotuje się 28-30 stopni C od chłodniejszego na zachodzie i Pomorzu, w którym maksymalnie będzie 20-22 stopnie C. Wstępnie modele prognozują, że burze przechodzące przez nasz kraj mogą być gwałtowne, z silnym i porywistym wiatrem, gradem, ulewnym deszczem, a nawet trąbami powietrznymi. W niedzielę, po przejściu burzowego frontu, pogoda zacznie się stabilizować, ale już w całym kraju temperatury spadną poniżej 20 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 16.05.2022r. – 22.05.2022r.

16.05.2022r. – godz. 05:05 – częściowe zaćmienie Księżyca;

16.05.2022r. – godz. 06:15 – faza Księżyca – pełnia;

18.05.2022r. – godz. 08:34 – koniunkcja Mars i Neptun w odległości – 0°31`;

22.05.2022r. – godz. 09:19 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 4°12`;

22.05.2022r. – godz. 20:44 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.