Aktualności Pogoda

Temperatura, opady i usłonecznienie w listopadzie 2024 roku.

Temperatura, opady i usłonecznienie w listopadzie 2024 roku.

Gdy spojrzymy na listopad 2024 roku globalnie to był to drugi najcieplejszy listopad w historii pomiarów meteorologicznych. Jednak w przypadku Polski przyniósł on temperatury kształtujące się lekko poniżej normy wieloletniej. Był to zatem pierwszy miesiąc od kwietnia 2023 r., który zakończył rekordową passę ciepłych ponad normę miesięcy.

 TEMPERATURY 

Średnia obszarowa temperatura powietrza w listopadzie 2024 r. wyniosła w Polsce 3,8°C i była o 0,2 stopnia niższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca (klimatologiczny okres normalny 1991-2020). Tegoroczny listopad należy zaliczyć do miesięcy lekko chłodnych pod względem warunków termicznych.

Najcieplejszym regionem Polski był Pas Pobrzeży, gdzie średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła 5,2°C (wyższa o 0,4 stopnia od normy), najchłodniejszym – Karpaty, ze średnią 2,7°C (1,2 stopnia poniżej normy).

Według klasyfikacji rangowej średniej temperatury miesięcznej, obejmującej okres od 1951 r., listopad 2024 r. plasuje się na 44. pozycji i był on chłodniejszy o 3,0 stopnie od rekordowego listopada 1963 r. Najchłodniejszy od początku II połowy XX wieku był listopad 1993 r., kiedy średnia obszarowa temperatura powietrza wyniosła tylko –1,3°C.

Przestrzenne zróżnicowanie temperatury powietrza w listopadzie pokazuje, że wartości średniej miesięcznej temperatury powietrza na całym obszarze kraju, z wyłączeniem terenów podgórskich i górskich, były dodatnie. Najcieplej było na Helu (5,9°C), Ustce i Kołobrzegu (5,8°C), najchłodniej zaś w Zakopanem (1,3°C), Kielcach (2,2°C) i Lesku (2,5°C). W szczytowych partiach pasm górskich średnie miesięczne wartości temperatury były oczywiście najniższe (Kasprowy Wierch: –1,4°C, Śnieżka: –0,3°C).

Najwyższą wartość temperatury powietrza (20,2°C) odnotowano 1 listopada w Nowym Sączu (informacja dotyczy jedynie stacji synoptycznych). Warto odnotować, że maksymalne temperatury na wszystkich stacjach w Polsce wystąpiły 1 i 25 listopada. Najchłodniej (poza stacjami górskimi) było 24 listopada w Zakopanem (–10,1°C). Najniższą temperaturę na Śnieżce (–12,1°C) zanotowano 22 listopada, a na Kasprowym Wierchu dzień wcześniej (–13,3°C).

Przestrzenny rozkład wartości kwantyla 95% temperatury odzwierciedla w zasadzie warunki termiczne przedstawione na mapie średniej temperatury miesięcznej, chociaż gradient temperatury skierowany jest wzdłuż osi W-E i waha się między 9 a 14,4 st. Celsjusza. Natomiast przestrzenny rozkład wartości kwantyla 5% temperatury pokazuje, że gradient skierowany jest wzdłuż osi SE-NW i oscyluje między -15,3°C a –1,8°C.

W 1. dekadzie listopada średnia dobowa temperatura powietrza w Polsce przyjmowała wartości poniżej średniej wieloletniej. 2. połowa miesiąca odznacza się dużą zmiennością warunków termicznych. W połowie listopada temperatura na kilka dnia przekroczyła wartości średnie, aby w następnych dniach sukcesywnie spadać. Pod koniec 2. dekady miesiąca w zaledwie kilka dni wartości średniej temperatury gwałtownie wzrosły (z poziomu poniżej 0°C do ponad 7,5°C), przekraczając przy tym wartości kwantyla 95%. Koniec miesiąca to sukcesywny spadek średniej dobowej temperatury w kierunku wartości średnich.

Występujący od szeregu lat wzrostowy trend temperatury powietrza na obszarze Polski był w listopadzie 2024 r. kontynuowany. Tylko od 1951 r. wzrost temperatury w tym miesiącu szacowany jest na 1,5°C. Proces ocieplenia występuje co prawda od połowy lat 90. XX wieku, ale jest on silny. Wartość współczynnika trendu jest zróżnicowana w poszczególnych regionach klimatycznych kraju. Najsilniejszy wzrost temperatury powietrza w listopadzie występuje na pojezierzach (do 1,6°C), najsłabszy – w Sudetach (do 1,1°C).

 OPADY 

Obszarowo uśredniona suma opadów atmosferycznych w listopadzie wyniosła w Polsce 31,8 mm i była o 7,9 mm niższa od normy dla tego miesiąca, określonej na podstawie pomiarów w latach 1991-2020. Według klasyfikacji Kaczorowskiej miniony listopad należy zaliczyć do miesięcy suchych (opady stanowiły 80,1% normy dla tego miesiąca).

Według klasyfikacji rangowej średniej obszarowej sumy opadów, obejmującej okres od 1951 r., listopad 2024 r. plasuje się na 54. pozycji. Najbardziej zasobny w opady był listopad 2010 r. (ze średnią sumą 89,0 mm), najmniej – w 2011 r. (zaledwie 3,4 mm). Co ciekawe, pięć najbardziej ubogich w opady listopadów wystąpiło w XXI wieku.

Rozkład przestrzenny sumy opadów w listopadzie 2024 r. był silnie zróżnicowany. Najwyższe sumy miesięczne (powyżej 80 mm) odnotowano na Pomorzu Środkowym. Z kolei najniższe opady, poniżej 15 mm, wystąpiły w Nowym Sączu i Terespolu. W odniesieniu do normy wieloletniej (1991-2020) opady w listopadzie 2024 r. na obszarze Polski zawierały się w granicach od zaledwie 26,1% w Zakopanem aż do 170,9% w Łebie. Rozkład anomalii w stosunku do średniej wieloletniej odzwierciedla w znacznym stopniu przestrzenny rozkład opadów.

Na początku listopada utrzymywał się październikowy trend i wartości skumulowanej średniej obszarowej sumy opadu dążyły w kierunku normy z wielolecia 1991-2020. Sytuacja ta pozostawała niezmienna do połowy miesiąca. W jego 2. połowie odnotowano delikatne wzrosty wartości, wciąż jednak zbliżone do średniej. Listopad 2024 r. zaliczamy zgodnie z klasyfikacją warunków pluwialnych do miesięcy suchych.

Ciekawych informacji dostarcza nam analiza parowania potencjalnego, obliczanego na podstawie standardowych danych meteorologicznych, jak również Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), będącego różnicą pomiędzy wysokością opadów a wielkością parowania. Ujemne wartości KBW pokazują obszary, na których parowanie przeważa nad opadami i w konsekwencji występuje utrata wilgoci z podłoża.

W listopadzie 2024 r. wartości parowania były stosunkowo niskie i zawierały się w przedziale od 3 do 14 mm. Najniższe wartości parowania odnotowano w Tatrach oraz na Pomorzu Zachodnim. Najwyższe natomiast ma Przedgórzu Sudeckim oraz w południowo-wschodniej Polsce. Klimatyczny Bilans Wodny w przeważającej części kraju był dodani i nie przekroczył wartości 85 mm. Ujemne wartości na poziomie –5 mm obejmują mały fragment w południowo-wschodniej Polsce.

Wysokość opadów atmosferycznych w listopadzie charakteryzuje się dużą zmiennością z roku na rok. Jednak widoczny jest wyraźny trend spadkowy, wskazujący na zmniejszanie się ilości opadów w tym miesiącu (w okresie od 1951 roku) o 5,84 mm (co odpowiada blisko 15% normy z lat 1991-2020).

 USŁONECZNIENIE 

Pod względem usłonecznienia na wschodzie i południu kraju, gdzie padało najmniej, listopad przyniósł więcej pogodnych chwil, co przełożyło się na dodatnią anomalię usłonecznienia. Na Podhalu i w Tatrach przez cały miniony miesiąc Słońce świeciło przez 140 godzin (na Kasprowym Wierchu 143,5), co stanowi ponad 50 godzin z dodatkową ilością pogodnego nieba. Anomalia usłonecznienia na poziomie 30-40 godzin kształtowała się w Kotlinach Sudeckich, 20-30 godzin w rejonie Sandomierza i Włodawy, a w większości kraju była na poziomie normy lub do 20 godzin powyżej normy.

Najmniej godzin z Słońcem zanotowano na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz na Suwalszczyźnie – tu przez cały listopad usłonecznienie nie przekroczyło 40-45 godzin. Deszczowo-śnieżna i pochmurna Łeba należała do tych obszarów, gdzie Słońca w zeszłym miesiącu wyraźnie brakowało – tu usłonecznienie w listopadzie ogółem wyniosło 22,9 godzin. Jednak największe odchylenie poniżej normy zaobserwowano na stacjach synoptycznych w Poznaniu i Lesznie – do 20 godzin.

LISTOPAD GLOBALNIE

Listopad 2024 r. był 2. najcieplejszym listopadem na świecie w historii pomiarów instrumentalnych (po listopadzie 2023 r.) ze średnią globalną temperaturą powietrza przy powierzchni ziemi wynoszącą 14,10°C, czyli o 0,73 stopnia wyższą od średniej z lat 1991-2020. Dla porównania średnia obszarowa temperatura w Polsce wynosiła w minionym miesiącu 3,8°C.

Średnia temperatura nad lądami Europy w październiku 2024 r. była o 0,78 stopnia wyższa od średniej z lat 1991-2020 dla listopada i wynosiła 5,14°C.

Pomimo ogólnie wysokiej średniej obszarowej temperatury powietrza w Europie (szczególnie w zachodniej części kontynentu), analiza przestrzenna dla listopada 2024 r. wskazuje również obszary o ujemnej anomalii temperatury powietrza przy powierzchni ziemi w okolicach Islandii oraz w centralno-południowej części Kontynentu.

 Źródło i mapy:

 IMGW, AFP, WMO, NOAA, C3S, New Scientist/USA Today, Klimat w Polsce – Portal Klimat IMGW-PiB

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.