Aktualności Pogoda

Temperatura, opady i usłonecznienie we wrześniu 2020 roku.

Temperatura, opady i usłonecznienie we wrześniu 2020 roku.

Na stronach IMGW ukazały się już mapy podsumowujące wrzesień 2020 roku pod kątem temperatury, opadów i usłonecznienia. Był to miesiąc o nieco dziwnym przebiegu pogody. Początek miesiąca był wilgotny i chłodny, po czym mieliśmy 3 tygodnie letniej wręcz pogody, a na koniec ponownie zrobiło się chłodno i mokro.

TEMPERATURY

Wrzesień 2020 roku był kolejnym miesiącem dodatnich anomalii temperatury. Najwyższe wystąpiły na północnym wschodzie, w Suwałkach 2,6°C powyżej normy wieloletniej. W skali kraju temperatura przekroczyła ją o około 1.8°C. Najwyższe temperatury panowały na południu – w Małopolsce i Podkarpaciu. Poza północą kraju średnia temperatura wypadła letnio, czyli ponad 15 stopni.

Gdyby fala wrześniowego ciepła przyszła o miesiąc wcześniej to mielibyśmy bardzo gorący sierpień, kto wie, czy nie odnotowano by wówczas temperatur bliskich rekordom. We wrześniu potencjał na rekordy zdecydowanie spada, ale i tak przekroczenia 30-stu stopni C nie należą do rzadkości.

Co ciekawe, ubiegłoroczny wrzesień był znacznie chłodniejszy, miejscami o 2 stopnie. Dzięki temu mieliśmy narastający, wielki wysyp grzybów. W tegorocznym wrześniu, zbyt wysokie temperatury i brak opadów stłamsiły spóźniony, letni wysyp grzybów i zahamowały rozwój jesiennego.

Jednym z najgorętszych dni września była połowa miesiąca. 15 września odnotowano na zachodzie kraju nawet ponad 31 stopni C. 

Zaledwie dwie doby później odnotowano najniższe temperatury we wrześniu. Wystąpiły też lokalne, przygruntowe przymrozki, zwłaszcza w Polsce północno-zachodniej.

OPADY

Wrzesień 2020 roku był miesiącem deszczowym, ale opady nie rozkładały się równomiernie. Najmniej padało na północnym wschodzie, gdzie opadów było poniżej normy 1981-2010.

Z drugiej strony na Lubelszczyźnie i na południu suma ponad dwukrotnie przekraczała normę miesięczną, nawet ponad 100 mm. Padało najwięcej na początku i na końcu miesiąca. Od drugiego tygodnia zapanowała wyżowa aura i robiło się coraz bardziej sucho.

W przebiegu opadów w tym roku widać wyraźną różnicę w ich sumach między Polską północną, a środkową i południową. Wiąże się to z napływem uwodnionych frontów atmosferycznych, głównie z południa Europy, które przeważnie nie docierają do północnych dzielnic lub docierają w znacznej mierze pozbawione wilgoci, zrzuciwszy ją po drodze na województwa południowe i środkowe.

USŁONECZNIENIE

Praktycznie w całej Polsce odnotowano usłonecznienie wyższe, niż wynosi to przyjęta norma z okresu referencyjnego 1981-2010. Przyczyniły się do tego prawie 3 tygodnie pogodnej i suchej aury.

Najwięcej dodatkowych godzin ze słońcem otrzymali mieszkańcy zachodniego i południowo-wschodniego krańca Polski (około 80 godzin). Najbliżej normy było natomiast w środkowej Polsce i w wąskim pasie na południe od Krakowa oraz w okolicach Poznania.

Tak więc wrzesień 2020 roku pokazuje nam, że pomimo większej ilości opadów, niż wynika to z przyjętej normy, usłonecznienie także może oscylować powyżej normy. Wystarczy kilka dni wieloskalowych opadów deszczu, a później dłuższy okres ze słoneczną aurą.

Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL, IMGW, https://klimat.imgw.pl/

Bardzo ciekawie zapowiada się całe podsumowanie w pogodzie tego roku. Mieliśmy bardzo wilgotny luty (w niektórych miejscach rekordowy pod tym względem), a także najbardziej wilgotny czerwiec (ale nie wszędzie). Wrzesień był ciekawy z mokrym/chłodnym początkiem i końcem oraz suchym i ciepłym środkiem, a jeszcze większe ciekawostki pogodowe przynosi październik.

Ciekawy jestem, co w “prezencie” szykują nam listopad i grudzień. Patrząc na pewien trend pogodowy 2020 roku, można oczekiwać czegoś nieoczekiwanego, ale nic też nie stoi na przeszkodzie, aby miesiące te wypadły w pobliżu normy, bez ekstremów i niespodzianek.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.