Aktualności Pogoda

Temperatura, opady i zachmurzenie w październiku 2019 roku.

Temperatura, opady i zachmurzenie w październiku 2019 roku.

IMGW opublikował kilka dni mapy z danymi dotyczącymi temperatury, zachmurzenia i opadów za miesiąc październik 2019 roku w Polsce. Pierwsze, co warto zaznaczyć to fakt, że dziesiąty miesiąc w roku zaczął się i zakończył stosunkowo zimną pogoda, jak na październik.

Jednak w trakcie trwania miesiąca, mieliśmy wiele ciepłych dni, często też pogodnych, co spowodowało, że anomalia dodatnia dla tego miesiąca wyniosła ponad 2°C w stosunku do okresu referencyjnego 1981-2010. Najwyższe odchylenie od normy wystąpiło na wschodzie kraju i we wschodniej części Wielkopolski.

TEMPERATURY

Najcieplej było od Ziemi Lubuskiej po Podkarpacie, gdzie średnia dobowa temperatura na stacjach meteo przekraczała 11 stopni C, a w Przemyślu wskazała nawet 12 stopni C. Najchłodniejsze oblicze października odnotowano z kolei w północnych i północno-wschodnich dzielnicach kraju oraz na terenach górskich, gdzie średnia dobowa temperatura osiągnęła miejscami 6 stopni C. 

Niemniej, praktycznie w całym kraju październik był cieplejszy niż zwykle na tle wielolecia. Tylko niewielkie skrawki obszarów miały temperatury oscylujące w pobliżu normy. Warto też odnotować, że najzimniejsza noc października wystąpiła pod sam koniec miesiąca. Nad ranem 31 października w Jakuszycach temperatura spadła poniżej -10*C (przy gruncie zanotowano -11.7 °C.).

Co ciekawe – jeszcze kilka dni wcześniej, temperatury maksymalne na południu kraju sięgały dziennych rekordów pomiarów powojennych. Przemyskie z temp. 26.9°C z dnia 24 października wyrównało rekord dla trzeciej dekady tego miesiąca. Daje to w ciągu zaledwie jednego tygodnia różnicę aż o 37 stopni C

OPADY

Miesiąc październik był też mocno zróżnicowany pod kątem sum opadów. Według rainGFS najwięcej deszczu spadło nad Wybrzeżem, nawet lokalnie ponad 100 mm za cały miesiąc, a powyżej 50 mm również na południu. Najbardziej sucho było w centralnych dzielnicach kraju, tam miejscami spadło zaledwie 20 mm deszczu.

Analizując mapę anomalii sum opadów, widać, że mieliśmy w pasie środkowej i północno-wschodniej części kraju, ciągnący się niedobór opadów. Miejscami spadło zaledwie 50-60% deszczu w stosunku do normy. Stosunkowo sucho było też częściowo na Rzeszowszczyźnie i w Kotlinie Sandomierskiej.

USŁONECZNIENIE

Ciekawie wygląda usłonecznienie dla miesiąca października 2019 roku. Im dalej na południe, tym więcej notowano pogodnych chwil ze Słońcem. W Małopolsce było nawet 200 godzin z dominacją błękitu nieba, podczas, gdy w okolicach Ustki i Koszalina Słońce świeciło o połowę krócej (100 godzin).

Tym samym, południe kraju miało nawet o 70-90 godzin Słońca więcej, niż wynika to z normy trzydziestoletniej, a na “dalekiej” północy były miejsca, gdzie słonecznych chwil było o 10 godzin mniej w stosunku do tej normy.

Źródło i mapy: https://klimat.pogodynka.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.