Aktualności Pogoda

Trochę opadów i burz (nie wszędzie), trochę pogodnego nieba przy letnich temperaturach. Weekend upalny. Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.08.2024r. – 11.08.2024r.

Trochę opadów i burz (nie wszędzie), trochę pogodnego nieba przy letnich temperaturach. Weekend upalny.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 05.08.2024r. – 11.08.2024r.

Mijający tydzień zaskoczył sporymi opadami w południowo-zachodniej i częściowo południowej Polsce, o których napisałem we wczorajszym wpisie. Nadchodzący tydzień przyniesie dosyć spokojną pogodę, chociaż lokalnie pojawią się burze z silniejszymi opadami, a na termometrach na razie bez szaleństw (wbrew wysypowi bzdurnych tytułów na wielu portalach o nadciągającym “piekle”). Dopiero weekend ma przynieść początek fali upałów.

 TEMPERATURY 

Koniec poprzedniego i początek mijającego tygodnia upłynęły pod znakiem umiarkowanych temperatur. Jedynie w niedzielę na skrawku południowo-wschodnim zalegały jeszcze gorące masy powietrza. W Przemyślu zanotowano +31,4 stopnia C.

Od wtorku z południowego-zachodu zaczęły napływać gorące masy powietrza. W Raciborzu zanotowano +31,9 stopnia C. Najchłodniej, około +20 stopni C było nad morzem.

Ciekawie wyglądał rozkład termiczny na początku sierpnia z wyraźnym pasem ciepła, ciągnącym się wąskim pasem przez środek kraju. W piątek znacznie ochłodziło się na zachodzie. To efekt niżu i uwodnionego frontu, który wylewał tam sporo deszczu.

W sobotę chmury z opadami przemieściły się nad Polskę południowo-wschodnią i to tam notowano najniższe wartości na termometrach.

Warto też wspomnieć o minimalnych temperaturach podczas wybranych nocy. Np. w nocy z 29/30 lipca na poziomie 5 cm nad gruntem w Łodzi zanotowano zaledwie +5 stopni C.

 OPADY 

Z niedzieli na poniedziałek duże sumy opadów zanotowano w północnych regionach kraju, które doświadczyły wręcz letniej wichury, związanej z głębokim niżem wirującym głównie nad Litwą, Łotwą i Białorusią. Niestety doszło do znacznych szkód wiatrowych.

W Mikołajkach porywy wiatru dochodziły do 90 km/h. Silniejszy wiatr dał się odczuć na terenie całego kraju.

Następnie dni to wpływ układów wysokiego ciśnienia i brak opadów.

Pogoda zaczęła się zmieniać na zachodzie Polski w czwartek/piątek.

Płytki, ale bardzo uwodniony niż przyniósł miesięczne sumy opadów na wybranych stacjach Dolnego Śląska, a miejscami powyżej normy.

Większe opady zanotowano jeszcze w sobotę na krańcach południowo-wschodnich.

Na koniec jeszcze warto wspomnieć o bardzo niskiej wilgotności powietrza jaką zanotowano 30. lipca. W Legnicy wyniosła tylko 36%.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: Strona główna | Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (imgw.pl)

Poniedziałek, 5 sierpnia 2024

Na początku nowego tygodnia nastąpi rozwój układu wysokiego ciśnienia nad krajami Europy Zachodniej, który zapewni sporo pogodnego nieba m.in. nad Niemcami, w Krajach Beneluksu, we Francji i nad Półwyspem Iberyjskim. Reszta kontynentu ma być w zasięgu niżów i związanych z nimi frontów atmosferycznych. Wpływ na pogodę w Polsce będzie miał ośrodek niskiego ciśnienia, który znad Pomorza Gdańskiego będzie się przemieszczał nad Podlasie. Jedynie na krańcach zachodnich zacznie się zaznaczać wyż znad środkowych Niemiec.

Na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie i południu Dolnego Śląska oraz na południu Opolszczyzny powinno być pogodnie i sucho, z umiarkowanym zachmurzeniem. Na pozostałym obszarze w środowisku podwyższonej energii chwiejności termodynamicznej będą wypiętrzały się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i burzami. Podczas burz opady mogą być intensywne do 15-20 mm.

Temperatura maksymalna wyniesie od 15-16 stopni C w dzielnicach Polski środkowej, 18-20 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, południu i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i na Opolszczyźnie, 21-23 stopnie C odnotuje się na Suwalszczyźnie, Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim do 24 stopni C na Ziemi Lubuskiej oraz zachodzie i w centrum Wielkopolski. Wiatr umiarkowany, północno-zachodni, na wybrzeżu zachodnim i środkowym nieco silniejszy.

Wtorek, 6 sierpnia 2024

We wtorek wybrzeże, dzielnice zachodnie Śląska oraz Małopolska będą w zasięgu klina wyżowego, który zapewni sporo pogodnego nieba, jednak miejscami rozwiną się chmury kłębiaste i pierzaste, które nie przyniosą opadów. Na pozostałym obszarze, zwłaszcza na wschodzie i południu woj. pomorskiego, Kujawach, w centrum, na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie się chmurzyć aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu i burz.

Na termometrach prognozuje się od 20-22 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich i nad samym morzem, 23-25 stopni C będzie w głębi kraju do 26 stopni C przy granicy polsko-niemieckiej, na Kujawach oraz miejscami na Mazowszu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni.

Środa, 7 sierpnia 2024

W środę już cała Polska dostanie się w zasięg wyżu, ale pod koniec dnia na zachodzie zaznaczy się się wpływ zatoki obniżonego ciśnienia związanej z rozległym niżem znajdującym się w rejonie Wysp Owczych, Wysp Brytyjskich i Północnego Atlantyku. Środa zapowiada się pogodna i sucha, z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Dopiero pod koniec dnia na krańcach zachodnich zacznie się chmurzyć i wieczorem na Pomorzu Zachodnim, zwłaszcza w zachodniej części regionu, pojawią się przelotne opady deszczu oraz lokalne burze.

Dzień zapowiada się bardzo ciepły, miejscami gorący. Słupki rtęci wskażą od 21-23 stopni C w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na wybrzeżu wschodnim i środkowym, 24-25 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, Podhalu i w Bieszczadach, 26-27 stopni C na przeważającym obszarze Polski do 28-29 stopni C w zachodniej części woj. zachodniopomorskiego, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Poranek z temperaturami od 12 do 15 stopni C, w regionach podgórskich poniżej 10 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych i zachodnich.

Czwartek, 8 sierpnia 2024

W czwartek od południowego-zachodu zacznie rozbudowywać się klin wyżowy, który przyniesie więcej pogodnego nieba na Ziemi Lubuskiej, Pomorzu (za to w drugiej części dnia nastąpi tam wzrost zachmurzenia), Kujawach, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Na Warmii i Mazurach, w centrum oraz na Opolszczyźnie do południa może być więcej chmur z przelotnymi opadami deszczu.

Na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce poranek powinien być pogodny, jednak w ciągu dnia nastąpi wzrost zachmurzenia i pojawią się przelotne opady deszczu oraz lokalne burze. Podczas burz opady będą intensywne. Temperatura maksymalna wyniesie przeważnie od 20 do 23 stopni C, jedynie przed frontem na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce temperatura wzrośnie do 26-28 stopni C. Po przejściu burz temperatury obniżą się o kilka stopni.

Noc ze środy na czwartek również zapowiada się cieplejsza, gdyż temperatury wyniosą od 11-12 stopni C na Podhalu i w Bieszczadach oraz 13-14 stopni C na Podlasiu, wschodzie i południu Mazowsza, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Podkarpaciu do 17-19 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, w Wielkopolsce, centrum oraz na Śląsku. Wiatr nieco silniejszy, zwłaszcza nad samym morzem, północno-zachodni.

Piątek, 9 sierpnia 2024

W piątek od południa Polska dostanie się pod wpływ układu wysokiego ciśnienia, który zapewni dużo pogodnego nieba, raczej nigdzie nie powinno padać, a na termometrach prognozuje się od 23-24 stopni C na Pomorzu, a także w Małopolsce i na Podkarpaciu, 25-26 stopni C będzie w Polsce środkowej i wschodniej do 27-29 stopni C na zachodzie oraz Pomorzu. Wiatr skręci na południowo-zachodni i będzie wiał z umiarkowaną siłą.

Weekend, 10-11 sierpnia 2024

Najnowsze odsłony modeli wskazują, że podczas drugiego weekendu sierpnia z południa mają napłynąć do Polski gorące masy powietrza zwrotnikowego, jednak na chwilę obecną nie wiadomo, czy obejmą one obszar całego kraju. Na pewno dotrą nad regiony południowe i środkowe, gdzie w sobotę prognozuje się na termometrach 30-32 stopnie C, a w niedzielę na Śląsku i w Małopolsce ma być około 33-34 stopni C, natomiast na przeważającym obszarze termometry mają wskazać 30-32 stopnie C.

Nieco chłodniej będzie na północy, a w sobotę również na wschodzie, jednak przeważnie powyżej 25 stopni C. Gorącej/upalnej aurze ma towarzyszyć pogodne niebo, jedynie w sobotę na północy i północnym zachodzie ma być jeszcze nieco więcej chmur i mogą występować słabe, przelotne opady deszczu.

OPTYCZNIE W NIEBO 05.08.2024r. – 11.08.2024r.

06.08.2024r. – godz. 01:25 – koniunkcja Księżyc i Wenus w odległości – 1°34;

11/12.08.2024r. – duża aktywność meteorów z roju Perseidów.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.