Wciąż przewaga wyżowej aury, trochę przelotnych opadów, niektóre poranki mgliste i zimne (z przymrozkami).
Prognoza pogody i optycznie w niebo 24.03.2025r. – 30.03.2025r.

Duga połowa marca przyniosła największe w tym miesiącu spadki temperatur. Dobrze, że stało się to jeszcze przed “wybuchem” wegetacji. Jednak i tak marzec (jak na razie), zalicza się do miesięcy anomalnie ciepłych, głównie dzięki nietypowo ciepłej, pierwszej dekadzie. Wciąż pozostaje duży problem z brakiem opadów, który będzie kontynuowany w nadchodzącym tygodniu. Obecnie występujące opady na południu, miejscami na wschodzie oraz w centrum Polski mają ograniczony zasięg i nad przeważający obszar kraju nie dotrą.
♦ TEMPERATURY MAKSYMALNE ♦

Początek tygodnia przyniósł umiarkowane temperatury, jednak bliskie wartościom, jakie powinny być notowane o tej porze roku.

Dużo cieplej zrobiło się w środę i czwartek. Najcieplejszą stacją synoptyczną były Słubice, gdzie zanotowano +13,3 stopnia C i +17,6 stopnia C.


Piątek i sobota również były przyjemne i ciepłe z temperaturami maksymalnymi dochodzącymi do +18,2 stopnia C w Szczecinie i +16,9 stopnia C w Nowym Sączu.

W niedzielę biegunem ciepła był Koszalin gdzie zanotowano +16,3 stopnia C. Na mapie rozkładu temperatur maksymalnych widać kilkustopniowe ochłodzenie.
♦ TEMPERATURY MINIMALNE ♦

Pierwsza połowa tygodnia przyniosła silniejsze spadki nocnych temperatur. W Zakopanem zanotowano -6,4 stopnia C, przy gruncie -7 stopni C. To był wstęp do znacznie mroźniejszej, następnej nocy.

Zimowa stolica Polski mocno przymroziła z poniedziałku na wtorek, gdzie temperatura spadła do -12,7 stopnia C a przy gruncie nawet do -17 stopni C. Na wielu stacjach zanotowano dwu-cyfrowy mróz.

Następna noc również przymroziła, ale już nie tak mocno. W Jeleniej Górze na wysokości klatki meteorologicznej zanotowano -8,7 stopnia C, natomiast przy gruncie w Zakopanem -11 stopni C.

Ze środy na czwartek nadal trzymał mróz. Tym razem najmroźniejszą pulę zgarnęła Jelenia Góra (-6,9 stopnia C i -10 stopni C).

Z czwartku na piątek mróz zelżał do -5 stopni C w Kielcach i -8 stopni C w Kozienicach.

Ostatnia noc z przewagą wartości ujemnych na termometrach miała miejsce z piątku na sobotę. Na standardowej wysokości najzimniej było w Jeleniej Górze (-3,8 stopnia C), a przy gruncie, również w Jeleniej Górze, a także w Kętrzynie i Tarnowie (-7 stopni C).

Dopiero z soboty na niedzielę mróz wyraźnie odpuścił i na przeważającym obszarze Polski, zarówno na poziomie 2 m jak i nad gruntem nie zanotowano mrozu.
♦ OPADY ♦

W statystykach meteo zapisujemy kolejny suchy tydzień. Tylko z niedzieli na poniedziałek zanotowano opady na terenie większości Polski, ale ich sumy były symboliczne.

Kolejne dni przyniosły panowanie silnych układów wysokiego ciśnienia i bezopadowej czapy nad nami.

Czwartek i piątek to kontynuacja bezopadowej, wyżowej pogody.

Pogodnie i sucho upłynęła również sobota. Dzisiaj zachmurzyło się i zaczęło padać, ale tylko w niewielkiej części kraju.
♦ Źródło i mapy: IMGW

Poniedziałek, 24 marca 2025
Na początku nowego tygodnia w rejonie Północnego Atlantyku i Morza Norweskiego, a także nad zachodnią Białorusią będą stacjonować niże z frontami atmosferycznymi. Tymczasem nad Rosją i Azorami znajdują się ośrodki wysokiego ciśnienia. W poniedziałek, głównie na południu i wschodzie Polski na pogodę będzie miał jeszcze wpływ ośrodek niskiego ciśnienia znad Białorusi, natomiast na pozostałym obszarze pojawi się więcej pogodnego nieba za sprawą klina wyżowego. Na północy i w centrum będą zalegać nieco chłodniejsze polarnomorskie masy powietrza, na południu i południowym wschodzie cieplejsze.

W północnych i północno-zachodnich regionach Polski przeważać będzie pogodne niebo, jednak na Warmii i Mazurach, Kujawach, Podlasiu oraz północy Mazowsza do południa będzie raczej pochmurno, a dużo więcej przejaśnień i rozpogodzeń pojawi się w drugiej części dnia. Na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Małopolsce i na południu woj. śląskiego, również przewaga pogodnego nieba. Na pozostałym obszarze chmur będzie więcej, ale na przejaśnienia i rozpogodzenia też można liczyć. Na południu – w środowisku podwyższonej energii chwiejności do 200-300 J/kg – w ciągu dnia rozwiną się komórki konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu.

Na termometrach odnotuje się maksymalnie od 8-10 stopni C nad samym morzem, Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz w centrum, 12-14 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, Kujawach, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i lokalnie na Mazowszu, 16-18 stopni C na południu woj. śląskiego, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Roztoczu. Wiatr słaby i umiarkowany, północny i północno-zachodni, tylko na południowym wschodzie z południowego-zachodu.

Wtorek, 25 marca 2025
We wtorek Polska dostanie się pod wpływ klina wyżowego znad Atlantyku, którego centrum znajdzie się w pobliżu Wielkiej Brytanii. Na przeważającym obszarze Polski przyniesie pogodną aurą. Jednak w ciągu dnia dzielnice północne zaczną dostawać się pod wpływ zatoki niżu znad Morza Barentsa, ale front związany z tym niżem przekroczy tereny wybrzeża w godzinach wieczornych. Nasz kraj pozostanie w polarnomorskich masach powietrza.

Wtorek zapowiada się suchy, z zachmurzeniem umiarkowanym, chociaż chmur – zwłaszcza piętra wysokiego – zacznie stopniowo przybywać. Niewielkie i przelotne opady deszczu prognozowane są lokalnie na terenach górskich a pod koniec dnia pojawią się nad samym morzem. O poranku w wielu regionach będzie mglisto. Temperatury na ranem w północnych regionach, tj. na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Kujawach, miejscami również na północy woj. mazowieckiego i wielkopolskiego wyniosą od -3 do -1 stopnia C.

W ciągu dnia słupki rtęci wskażą od 10-11 stopni C na Podlasiu, w Bieszczadach i na Podhalu, do 14 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Małopolsce, Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu, a najcieplejszy dzień zapowiada się na zachodzie – na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz w Wielkopolsce nawet 16-17 stopni C.

Środa, 26 marca 2025
W środę w północnych i zachodnich regionach Polski swój wpływ zaznaczy chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Estonii, który w pierwszej części dnia przyniesie opady deszczu na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej oraz w północnej i zachodniej Wielkopolsce. W drugiej części dnia niewielkie i przelotne opady deszczu mogą wystąpić lokalnie w głębi kraju. Na południowym wschodzie, gdzie energia chwiejności będzie podwyższona, możliwe są lokalne burze.

Przed frontem w regionach wschodnich, na południu oraz w centrum, a w ciągu dnia po jego przejściu na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej oraz w północnej i zachodniej Wielkopolsce pojawią się przejaśnienia oraz rozpogodzenia. Front podzieli Polskę termicznie – na wschodzie i południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Górnym Śląsku prognozuje się od 15 do 17 stopni C. Za frontem napłyną chłodniejsze masy powietrza, dlatego na zachodzie i północy słupki rtęci wskażą maksymalnie 10-12 stopni C, tylko na Pomorzu odnotuje się 6-8 stopni C.

Czwartek, 27 marca 2025
W czwartek nasz kraj znajdzie się w strefie oddziaływania wyżu, opady zanikną, natomiast będzie można liczyć na przewagę pogodnego nieba, miejscami z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem. Po rześkim poranku w ciągu dnia odnotuje się od 6-8 stopni C nad samym morzem, 9-11 stopni C wskażą słupki rtęci na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce do 12-14 stopni C na zachodzie oraz Pomorzu. Wiatr umiarkowany, z kierunków północno-zachodnich i północnych a na zachodzie i Pomorzu również zachodni.

Piątek, 28 marca 2025
W piątek o poranku dzięki obecności wyżu pojawi się sporo pogodnego nieba, ale lokalnie zrobi się mglisto, a miejscami odnotuje się kilka stopni mrozu. W ciągu dnia przewaga pogodnej aury, ze słabymi lub umiarkowanymi podmuchami wiatru. Zrobi się cieplej – na zachodzie oraz północy słupki rtęci wskażą od 15 do 17 stopni C. Natomiast na przeważającym obszarze odnotuje się przeważnie 11-13 stopni C. Wiatr słaby, z zachodu i południowego-zachodu, w południowych regionach północno-wschodni i wschodni.

Weekend, 29-30 marca 2025
Prognozy pogody na następny weekend wskazują, że koniec tygodnia może przynieść zmianę pogody – od południa i zachodu mają nadciągnąć opady deszczu, miejscami o dość silnym natężeniu. Większe prawdopodobieństwo ich wystąpienia przypada na niedzielę. Temperatura wyniesie od 10 do 16 stopni C, ale w regionach gdzie zachmurzy się i będzie padać, temperatury będą o kilka stopni niższe. Najcieplej ma być w sobotę, przede wszystkim na wschodzie Polski, gdzie prognozuje się 18-20 stopni C. Weekendowa prognoza jest jeszcze dość niepewna i może ulec większej zmianie.
OPTYCZNIE W NIEBO 24.03.2025r. – 30.03.2025r.
28.03.2025r. – godz. 12:04 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 1°37,
28.03.2025r. – godz. 21:30 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 1°30,
28.03.2025r. – godz. 23:02 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 2°04,
29.03.2025r. – godz. 12:00 – faza Księżyca – nów,
29.03.2025r. – godz. 12:28 – Płytkie częściowe zaćmienie Słońca w Polsce – faza (od ~2% do ~16%),
30.03.2025r. – godz. 03:46 – koniunkcja Merkury i Neptun w odległości – 3°22.