facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 09 paź, 2023
- brak komentarzy
Wędrówka frontów atmosferycznych i duże wahania temperatur. Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.10.2023r. – 15.10.2023r.

Wędrówka frontów atmosferycznych i duże wahania temperatur.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 09.10.2023r. – 15.10.2023r.

(1) CZTERNASTY KBW 2023

Trochę spóźnioną (o jeden dzień) prognozę pogody zaczynam od opublikowanego przez IUNG Państwowy Instytut Badawczy, ostatniego w tym sezonu Klimatycznego Bilansu Wodnego.

“W czternastym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2023 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -40 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 14 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 VII-20 IX).”

“Deficyt wody dla roślin uprawnych zmniejszył się w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Największy deficyt notowano we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Kujawach, w Północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północnowschodniej Polski od -120 do -149 mm. Na pozostałym terytorium Polski niedobór wody wynosił od 0 do -119 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w trzynastym okresie raportowania stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terenie kraju.”

“W pierwszym i drugim raporcie notowano stosunkowo niskie wartości ewapotraspiracji wynoszące 2,5 mm/dzień. Natomiast w trzecim raporcie ewapotranspiracja wzrosła do 3,1 mm/dzień, w czwartym do 3,5 mm/dzień, w piątym do 3,7 mm/dzień, w szóstym do 4,0 a w siódmym do 4,2 mm/dzień co powodowało, że niedobory wody były coraz większe. W ósmym raporcie wartość ewapotraspiracji była już niższa i wynosiła 4,0, w dziewiątym 3,6, w dziesiątym 3,7 mm/dzień, w jedenastym 3,5 mm/dzień, w dwunastym 3,6 mm/dzień, w trzynastym 3,0 mm/dzień a w czternastym 2,8 mm/dzień, wynikiem czego było zmniejszenie deficytu wody zwłaszcza w Polsce południowo-wschodniej oraz w północno-zachodniej. Największy deficyt wody w tym okresie sześciodekadowym dla roślin uprawnych notowano na Kujawach oraz we wschodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, w północnej części Polesia Lubelskiego, na Wysoczyźnie Żelechowskiej oraz na krańcach północno-wschodnich Polski, który wynosił od -120 do -149 mm.”

Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

(2) TEMPERATURY MAKSYMALNE

Miniony tydzień zapisał się na kartach meteorologii ustanowieniem nowego rekordu temperatury maksymalnej dla miesiąca października w historii pomiarów instrumentalnych.

Wtorkowy rekord ciepła opisałem w odrębnym artykule: http://server962300.nazwa.pl/pazdziernikowy-rekord-ciepla-i-silne-burze.html

Po rekordzie nadeszło ochłodzenie, które pod koniec tygodnia zaczęło się pogłębiać. Najpierw temperatury obniżyły się o około 10 stopni C.

Sobota była jeszcze ciepła, ale bardzo wietrzna. Od północnego-zachodu nadciągnął front z opadami, za którym zaczęła napływać zimna masa powietrza. Niedziela już w całym kraju przyniosła powiew późniejszej jesieni.

(3) TEMPERATURY MINIMALNE

Noc z niedzieli na poniedziałek była jak na razie najzimniejsza od rozpoczęcia się meteorologicznej jesieni (1. września). Najniższą temperaturę zanotowała stacja w Łodzi -1,3 stopnia C na standardowej wysokości 2. metrów i -4 stopnie C na wysokości 5 cm.

(4) OPADY

Przełom września/października to jeszcze przewaga gorącej i suchej pogody.

Po ustanowieniu wtorkowego rekordu ciepła, wieczorem i w nocy przeszły burze z opadami deszczu i rozpoczęło się ochłodzenie.

Można napisać, że w kwestii opadów po skrajnie suchym wrześniu, wreszcie coś się ruszyło. Zaczęło padać częściej i na większym obszarze kraju.

W tym tygodniu również będzie padać. Zatem pozostaje nadzieja, że sytuacja grzybowa na Dolnym Śląsku zdąży się polepszyć, zanim nadciągną “wichry, śnieżyce i mrozy”. ;))

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 9 października 2023

Na początku nowego tygodnia sytuacja baryczna nad Europejskim Obszarem Synoptycznym pozostaje bez większych zmian. Od Północnego Atlantyku, przez Skandynawię rozciąga się strefa niskiego ciśnienia. Jednocześnie Europa Zachodnia i Południowa oraz Bałkany pozostają pod wpływem pogodnych wyżów, które przynoszą przewagę pogodnego nieba oraz wysokie temperatury. Regiony zachodnie, południowe i środkowe znajdują się pod wpływem frontu atmosferycznego związanego z niżem, który znad wschodnich Niemiec przemieszcza się nad Czechy i zachodnią Słowację. Polska pozostaje w zimnych arktycznych masach powietrza.

Już od samego rana przeważało zachmurzenie duże lub całkowite z opadami deszczu na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, częściowo Kujawach, Dolnym i Górnym Śląsku, a przed południem opady sięgnęły również centrum, Małopolskę oraz Góry Świętokrzyskie. Po południu na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku opady zaczęły zanikać i pojawiają się przejaśnienia, chociaż jeszcze nie wszędzie. Obecnie opady zanikają też w centrum, na południu Mazowsza, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. W północnej połowie kraju przeważa pogodna aura, tylko wzdłuż wybrzeża notowane są niewielkie, przelotne opady deszczu. Za to w górach pojawiły się opady śniegu.

Temperatura maksymalna wyniosła od zaledwie 5-6 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich i południu Mazowsza, 7-8 stopni C wskazały termometry na wschodzie Wielkopolski, w centrum, na północy Mazowsza, 9-10 stopni C na Warmii, Mazurach, Podlasiu, Kujawach, w Wielkopolsce, na Pojezierzu Pomorskim, w pozostałej części Wielkopolski i na Opolszczyźnie, do 11-12 stopni C na Pomorzu, krańcach zachodnich, Dolnym Śląsku oraz 13-14 stopni C w Kotlinie Jeleniogórskiej. Wiatr jest słaby lub umiarkowany i wieje głównie z północnego-zachodu.

Wtorek, 10 października 2023

We wtorek o poranku w wielu regionach Polski będzie mglisto, pochmurnie, ale nie zabraknie również przejaśnień i rozpogodzeń. Lokalnie w centrum, Górach Świętokrzyskich i na południu Mazowsza na wysokości 2. metrów odnotuje się około 0 stopni C lub nieco poniżej, a przy gruncie do -4 stopni C. Przymrozki mogą wystąpić również na Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, wschodzie Wielkopolski, wschodniej części kraju, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Przed południem mgły zaczną powoli zanikać, ale na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Śląsku, a po południu również w centrum i Małopolsce zacznie przybywać chmur z uwagi na przemieszczający się ciepły front atmosferyczny, który w wymienionych regionach przyniesie opady deszczu. Przewaga słonecznej pogody zapowiada się na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu oraz późnym popołudniem na krańcach zachodnich – tam zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, bez opadów.

Temperatura maksymalna wyniesie od 8-9 stopni C we wschodniej części Pojezierza Pomorskiego, na Kujawach, północy i wschodzie Wielkopolski oraz w centrum, 11-13 stopni C wskażą słupki rtęci nad samym morzem, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu, do 14-16 stopni C na południowym zachodzie, a w Kotlinach Sudeckich do 17 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Środa, 11 października 2023

W środę przed południem z zachodu na wschód będzie przemieszczał się ciepły front atmosferyczny związany z niżem, który znad Islandii dotrze nad Morze Norweskie. Na niebie przeważać będą chmury, jednak opady deszczu pojawią się głównie w Polsce północnej. W miarę upływu dnia od zachodu szybko będą postępować rozpogodzenia, a opady zanikać. Za ciepłym frontem zacznie napływać znacznie łagodniejsze powietrze z zachodu, dlatego temperatura wzrośnie.

Temperatura minimalna wyniesie od 3-4 stopni C na północnym wschodzie (możliwe spadki do około 0 stopni C), do 10-12 stopni C na zachodzie. W ciągu dnia prognozuje się od 14-15 stopni C na Podlasiu i wschodzie Mazowsza, 16-18 stopni C będzie na Pomorzu Gdańskim, w pozostałej części woj. mazowieckiego, na Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Podkarpaciu i wschodzie Małopolski, 19-20 stopni C w centrum i na Górnym Śląsku, 21-22 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce i rejonie Krakowa, do 23-24 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Lokalnie w Kotlinie Jeleniogórskiej może być o 1-2 stopnie C cieplej. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowo-zachodni.

Czwartek, 12 października 2023

Ocieplenie nie potrwa długo, ponieważ już w nocy ze środy na czwartek nad północne i zachodnie regiony Polski nasunie się front atmosferyczny z dużym zachmurzeniem i opadami deszczu, które miejscami mogą być dość intensywne. W ciągu dnia front będzie przesuwał się w głąb kraju – na południu, wschodzie oraz w centrum, opady nadal mogą być intensywne.

Pogodnie przez cały dzień po przejściu frontu będzie na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Kujawach i północy Mazowsza, ale przez większość dnia nie powinno jeszcze padać również na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie. Temperatura maksymalna wyniesie od 13-15 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy Mazowsza oraz w Wielkopolsce, 18-20 stopni C będzie w centrum i na środkowym wschodzie, do 21-23 stopni C na południu kraju. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, na wybrzeżu porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Piątek, 13 października 2023

W piątek przez nasz kraj będzie przechodził następny front atmosferyczny, tym razem ciepły od rozległego niżu, którego centrum znajdzie się w rejonie Wysp Brytyjskich. Najwięcej chmur i opadów prognozuje się dla północnej części Polski. Zdecydowanie więcej słonecznych chwil będzie w południowych i południowo-zachodnich regionach Polski i tam też zrobi się najcieplej.

Temperatura maksymalna wyniesie od 13-15 stopni C na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza i Wielkopolski, 16-18 stopni C będzie w głębi kraju do 19-21 stopni C na Śląsku oraz w zachodniej Małopolsce. Wiatr umiarkowany, z południa i południowego-zachodu.

Weekend, 14-15 października 2023

W sobotę nad zachodnie i północno-zachodnie regiony Polski nadciągnie kolejny front atmosferyczny z opadami deszczu. Na pozostałym obszarze będzie przeważać słoneczna pogoda i wysokie temperatury jak na połowę października, ponieważ przed frontem napłyną bardzo ciepłe masy powietrza. Na przeważającym obszarze kraju prognozuje się 23-25 stopni C, a lokalnie na południu może być nawet 26-27 stopni C.

Ochłodzi się na północnym zachodzie, gdzie front dotrze najwcześniej i temperatura spadnie tam poniżej 20 stopni C. W niedzielę zrobi się chłodniej, ale pogodnie, ponieważ po przejściu frontu z północnego-zachodu napłyną chłodniejsze masy powietrza pochodzenia polarnomorskiego i do tego zacznie rozbudowywać się wyż. Niewielkie i przelotne opady deszczu mogą pojawiać się jeszcze na południowym wschodzie. Temperatura spadnie do około 13-16 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 09.10.2023r. – 15.10.2023r.

14.10.2023r. – godz. 10:58 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 0°36;

14.10.2023r. – godz. 19:56 – faza Księżyca – nów;

14.10.2023r. – godz. 19:59 – zaćmienie Słońca (płn. Pacyfik, część USA, Ameryka Środkowa);

15.10.2023r. – godz. 17:36 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°54.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.