Aktualności Pogoda

Wyjątkowo ciepły początek marca.

Wyjątkowo ciepły początek marca.

Po najzimniejszym okresie w trakcie zimy 2024/2025, który przypadł na drugą połowę lutego, marzec przyniósł podmuch wiosny i to z ekstremalnym przytupem. Objawił się on kilkoma dniami, praktycznie bezchmurnej pogody z temperaturami przekraczającymi +20 stopni C. Jednak przyrodzie coraz bardziej doskwiera brak opadów.

 TEMPERATURY MAKSYMALNE 

Poniedziałek i wtorek pod względem termicznym były jeszcze bardziej marcowe. Temperatury maksymalne wyniosły +10,8 stopnia C w Słubicach i 13,1 stopnia C w Nowym Sączu.

Fala anomalnego ciepła rozpoczęła się środę, gdzie w Nowym Sączu zanotowano +19 stopni C. Dzień później było jeszcze cieplej. Stacja w Krakowie zanotowała aż +22,2 stopnia C.

Również w piątek i sobotę zanotowano przekroczenie +20 stopni C. Najwyższe temperatury wystąpiły na stacjach w Lesku (+20,1 stopnia C) oraz Częstochowie i Opolu (+20,4 stopnia C).

Niedziela podtrzymała bardzo wysokie anomalie dodatnie dla tej pory roku. Stacja w Nowym Sączu zanotowała +21,8 stopnia C. Warto też zwrócić uwagę, że nad samym morzem było zdecydowanie chłodniej w porównaniu do reszty kraju.

 TEMPERATURY MINIMALNE 

Jeśli chodzi o temperatury minimalne, to w minionym tygodniu Jelenia Góra okazała się królową najzimniejszych nocy. Z poniedziałku na wtorek zanotowano tam -6,2 stopnia C na wysokości 2 m oraz -8 stopni C nad gruntem.

Dobę później zanotowano odpowiednio -7,3 stopnia C i -9 stopni C. Generalnie południowa część kraju notowała ujemne wartości na termometrach, a północna – dodatnie.

Ze środy na czwartek stacja w Jeleniej Górze trzymała mroźne prowadzenie i zanotowała -5,9 stopnia C oraz -8 stopni C. Warto porównać temperatury minimalne i maksymalne. Dobowe amplitudy osiągają wahania nawet na poziomie 25 stopni C.

Z czwartku na piątek najzimniejsze noce wystąpiły na zachodzie i północnym-wschodzie. Przy gruncie na kilku stacjach termometry wskazały -6 stopni C.

Pomimo, że w ciągu dnia mamy wręcz wczesno-letnie temperatury, to noce nadal są mroźne i to prawie w całym w kraju.

Z soboty na niedzielę najzimniej było na północy kraju. Stacje w Łebie i Suwałkach zanotowały przy gruncie -7 stopni C.

Miniona noc była cieplejsza, ale warto zwrócić uwagę na spore różnice temperatur na poziomie 2 m i tuż nad gruntem. W Jeleniej Górze zanotowano -5 stopni C.

 OPADY 

To był skrajnie suchy tydzień. Praktycznie w całym kraju nie spadła kropla wody.

Minimalnym pocieszeniem jest zmiana prognozy pogody na drugą część tygodnia w stosunku do tych wczorajszych, które wskazują na większą ilość opadów w czwartek/piątek. Ile z tego napada w rzeczywistości? To się okaże.

Wegetacja jeszcze nie rozpędziła się na dobre, ale po tylu ciepłych dniach (zwłaszcza na nizinach), może gwałtownie przyśpieszyć. Tymczasem kolejne tygodnie marca będą dość zmienne i na pewno pojawią się liczne przymrozki.

Widmo dewastacji kwiatostanów, podobne do tego, które miało miejsce w drugiej połowie kwietnia 2024 roku, wciąż jest realne. Najbliższe tygodnie będą pod tym względem decydujące. Pozostaje otwarte pytanie – na ile pobudzona tym anomalnym ciepłem roślinność, zostanie okiełznana przez pogodę w marcu i kwietniu, aby najzimniejsze noce nie przypadły podczas fazy maksymalnego kwitnięcia?

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.