facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 27 lut, 2022
- brak komentarzy
Wyże przyniosą przewagę spokojnej, słonecznej i zimnej pogody. Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.02.2022r. – 06.03.2022r.

Wyże przyniosą przewagę spokojnej, słonecznej i zimnej pogody.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 28.02.2022r. – 06.03.2022r.

Po wielu tygodniach dominacji cyrkulacji zachodniej i częstego przechodzenia aktywnych układów niskiego ciśnienia, które przyniosły cały pakiet wichur, burz i opadów, nad Europą dochodzi do istotnej przebudowy pola barycznego. Do gry wchodzą coraz silniejsze i umacniające się wyże, które nie dopuszczą atlantyckich niżów do naszej części Europy.

Oznacza to zdecydowaną stabilizację pogody, więcej pogodnych dni i brak opadów na przeważającym obszarze kraju. Jednak wyże będą zaciągać do Polski bardzo zimne masy powietrza, co objawi się spadkami temperatury do wartości ujemnych, zwłaszcza w nocy i nad ranem. Wstępne prognozy pogody na marzec wskazują, że będzie to miesiąc diametralnie inny od lutego.

Wyże mają być główną siłą pogody w marcu, przynajmniej do połowy miesiąca. Trudno obecnie wskazać, czy później szybko przejdziemy do bardziej wiosennych klimatów, czy też pogoda, nadal będzie mocno niezdecydowana z temperaturami około-zerowymi.  

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Poniedziałek, 28 lutego 2022

Na początku nowego tygodnia pogodę w Europie będą kształtować umacniające się układy wysokiego ciśnienia. W poniedziałek centrum wyżu znajdzie się nad północnymi dzielnicami kraju. Z północnego-wschodu napływać będzie do nas zimne powietrze pochodzenia arktycznego. W północnej połowie Polski oraz na Ziemi Lubuskiej niebo będzie bezchmurne, ewentualnie wystąpi tu zachmurzenie małe.

W województwach południowych i środkowych zachmurzenie będzie większe, ale jedynie na południu woj. śląskiego, w Małopolsce oraz na Podkarpaciu możliwe są opady śniegu. Temperatura wyniesie od 1-2 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Suwalszczyźnie oraz 3-4 stopni C w głębi kraju do 5 stopni C na Ziemi Lubuskiej i wybrzeżu. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, a także północny Mazowsza wiatr będzie słaby, zmienny, na pozostałym obszarze umiarkowany, północno-wschodni i wschodni, a na Pomorzu również południowo-wschodni.

Wtorek, 1 marca 2022

We wtorek Polska będzie pod wpływem wyżu, którego centrum nadal będzie znajdować się nad Polską. Poranek w wielu regionach może być mglisty i zimny. Temperatury będą kształtować się na poziomie od -7 do -4 stopni C. Lokalnie mgły będą osadzać szadź. Poza tym, w ciągu dnia będzie słonecznie i sucho, jedynie na samych krańcach południowych ma pojawić się więcej chmur, ale nigdzie nie prognozuje się wystąpienia opadów.

Najchłodniej – w przedziale 1-2 stopnia C odnotuje się w Małopolsce i na Podkarpaciu, 3-4 stopnie C wskażą termometry w głębi kraju, natomiast do 5-6 stopni C będzie na wybrzeżu i samych krańcach zachodnich. Wiatr słaby, na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej i zachodzie Dolnego Śląska z południa i południowego-wschodu, poza tym północny i północno-wschodni.

Środa, 2 marca 2022

W środę od godzin porannych na zachodzie i Pomorzu, a także w dzielnicach południowo-wschodnich – od Lubelszczyzny po wschodnią Małopolskę, zachmurzenie zacznie wzrastać. Za to od Warmii i Mazur oraz Podlasia przez Mazowsze, Kujawy, centrum po Górny Śląsk i zachodnią Małopolskę nadal będzie pogodnie z ujemnymi temperaturami na poziomie od -7 do -5 stopni C, lokalnie w regionach podgórskich będzie o kilka stopni zimniej. W regionach bardziej zachmurzonych mróz lżejszy.

W ciągu dnia od Podlasia po Małopolskę nadal będzie pogodnie i sucho – w wielu miejscach wręcz bezchmurnie. Poza tym zachmurzenie będzie nieco większe, ale na przejaśnienia też można liczyć, przede wszystkim w województwach zachodnich. Na termometrach odnotuje się od 3-4 stopni C na Podlasiu, Lubelszczyźnie i lokalnie na wybrzeżu do 5-6 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i północny.

Czwartek, 3 marca 2022

W czwartek do Polski zacznie docierać świeża porcja zimnego arktycznego powietrza. We wschodniej połowie kraju wzrośnie zachmurzenie i tam prognozuje się przelotne opady śniegu oraz krupy śnieżnej. Te regiony będą najzimniejsze. Na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu odnotuje się 1-2 stopnie C, w głębi kraju 3-4 stopnie C, a na zachodzie maksymalnie 5 stopni C. Wiatr umiarkowany, z kierunków północnych.

Piątek, 4 marca 2022

W piątek na zachodzie i Pomorzu prognozuje się zachmurzenie zmienne, czyli chwile ze Słońcem będą przeplatać się z tymi bardziej pochmurnymi. Na pozostałym obszarze kraju będzie więcej chmur i wystąpią lokalne, przelotne i słabe opady śniegu lub krupy śnieżnej. Na termometrach odnotuje się przeważnie od 2 do 4 stopni C, ciut cieplej będzie na północnym zachodzie i Ziemi Lubuskiej – do 5 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, północny.

Weekend, 5-6 marca 2022

Koniec tygodnia zapowiada się zdecydowanie pogodniejszy, ale zrobi się jeszcze zimniej. Na wschodzie kraju będą regiony, w których nawet w ciągu dnia temperatury będą oscylować w pobliżu 0 stopni C. Najcieplej będzie na zachodzie, przeważnie na poziomie 5-7 stopni C. Za to w nocy wystąpią przymrozki, lokalnie całkiem solidne – do -7/-9 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 28.02.2022r. – 06.03.2022r.

28.02.2022r. – godz. 23:11 – koniunkcja – Księżyc i Merkury w odległości 3°34`;

01.03.2022r. – godz. 03:01 – koniunkcja – Księżyc i Saturn w odległości 4°06`;

02.03.2022r. – godz. 17:33 – koniunkcja – Merkury i Saturn w odległości 0°40`;

02.03.2022r. – godz. 18:34 – faza Księżyca – nów;

02.03.2022r. – godz. 22:24 – koniunkcja – Księżyc i Jowisz w odległości 3°46`;

03.03.2022r. – godz. 12:38 – koniunkcja – Księżyc i Neptun w odległości 3°21`;

05.03.2022r. – godz. 15:07 – Jowisz w złączeniu ze Słońcem;

06.03.2022r. – godz. 08:13 – koniunkcja – Wenus i Mars w odległości 4°31`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.