Wyżowa i mroźna pierwsza połowa tygodnia, druga nadal pogodna, ale z systematycznym ociepleniem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.02.2025r. – 23.02.2025r.
Wyżowa i mroźna pierwsza połowa tygodnia, druga nadal pogodna, ale z systematycznym ociepleniem.
Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.02.2025r. – 23.02.2025r.
Tegoroczny luty przynosi najwięcej zimowej aury i niskich temperatur w porównaniu do pierwszego i drugiego miesiąca meteorologicznej zimy, którymi są grudzień i styczeń. Niestety z opadami jest bardzo słabo, przeważający obszar kraju nie notuje pokrywy śnieżnej. W nadchodzącym tygodniu czeka nas kulminacja trwającego ochłodzenia i zimowego incydentu, przy czym najzimniejsza będzie pierwsza część tygodnia. W drugiej zacznie się ocieplać, a podczas weekendu zachodnie regiony poczują powiew przedwiośnia/wiosny. Niestety w prognozach nadal nie widać żadnych sensowniejszych opadów.
♦ TEMPERATURY MAKSYMALNE ♦
W niedzielę i poniedziałek, pomimo sporych spadków temperatur w nocy, w ciągu dnia przeważały dodatnie wartości na termometrach. Najwyższe zanotowały stacje w Nowym Sączu (+10,6 stopnia C) oraz Jeleniej Górze (+8,3 stopnia C).
Wtorek był dużo zimniejszy, zwłaszcza we wschodnich regionach kraju, w których panował całodobowy mróz. W środę ponownie zrobiło się cieplej.
Również w czwartek i piątek jasna pora doby, charakteryzowała się przewagą dodatnich wartości na termometrach.
W sobotę ochłodziło się, temperatury balansowały na niewielkich plusach/minusach. Najzimniej było w Zakopanem (-5 stopni C).
♦ TEMPERATURY MINIMALNE ♦
Temperatury minimalne wreszcie są adekwatne do pory roku jaką mamy w kalendarzu. Pod koniec poprzedniego weekendu i na początku obecnego tygodnia na kilku stacjach zanotowano poniżej -10 stopni C.
Z poniedziałku na wtorek najniższą wartość na termometrze zanotowała stacja w Kozienicach (-11,5 oraz -15 stopni C).
Dwucyfrowe spadki temperatury poniżej 0 stopni C, zanotowano również dobę później. Największy mróz panował w Suwałkach (-10,3 stopnia C), a przy gruncie w Białymstoku i Tarnowie (-13 stopni C).
Ze środy na czwartek widać wyraźny podział na mroźny wschód i dużo cieplejszy zachód kraju. Biegunem zimna były Suwałki (-12,8 stopnia ), a przy gruncie Białystok (-16 stopni C).
Z czwartku na piątek zdecydowanie ociepliło się, nigdzie na zanotowano spadku temperatury minimalnej poniżej -10 stopni C.
Za to z piątku na sobotę przymroziło solidnie, zwłaszcza w Poznaniu, który otrzymał również większą pokrywę śnieżną. Przy gruncie zanotowano tam -21 stopni C.
Poprzednia noc również upłynęła pod znakiem całkiem solidnych spadków temperatury. W Szczecinku zanotowano -13,9 stopnia C, a w Suwałkach przy gruncie -20 stopni C.
♦ OPADY ♦
Z opadami od wielu tygodni jest słabo i na razie nie widać sygnałów na poprawę sytuacji.
W połowie tygodnia popadał śnieg, ale nie wszędzie. Tym razem najwięcej napadło go w regionach zachodnich, zwłaszcza w woj. lubuskim i wielkopolskim.
Śnieg spadł również na północy (efekt morza/jeziora), gdyż nad ciepłe i wilgotne rejony nadmorskie, napłynęły arktyczne oraz zimne masy powietrza, które zintensyfikowały konwekcję i przyczyniły się do rozwoju śniegowych chmur.
♦ GRUBOŚĆ POKRYWY ŚNIEŻNEJ ♦
Na koniec tygodnia pokrywa śnieżna na terenie kraju jest mizerna. Wyjątkiem są niektóre regiony zachodniej Polski, północnej i oczywiście tereny górskie.
♦ Źródło i mapy: IMGW
Poniedziałek, 17 lutego 2025
Na początku nowego tygodnia nad Rosją i północną Skandynawią będą zalegać niże z frontami atmosferycznymi, które w północnej części kontynentu przyniosą więcej chmur i opady śniegu. Intensywniejsze opady wystąpią również na Bałkanach oraz w Irlandii. Za to od Grenlandii i Morza Norweskiego, przez Morze Północne, Europę Środkową, Białoruś aż po południową Rosję rozciągnie się obszar wysokiego ciśnienia. Polska znajdzie się pod wpływem tego wyżu, jednak Pomorze, Warmia i Mazury, Podlasie oraz północna część Mazowsza zaczną dostawać się pod wpływ niżu znad pogranicza Rosji, Białorusi i Łotwy. Z północnego-zachodu będą napływać zimne masy powietrza arktycznego.
W poniedziałek od samego rana na przeważającym obszarze kraju będzie słonecznie i sucho, z niemal bezchmurnym niebem lub co najwyżej zachmurzeniem małym. Wyżowej pogodzie towarzyszył będzie silniejszy mróz. W większości kraju taka pogoda pozostanie do samego wieczora. Jednak jeszcze przed południem na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie, a w drugiej części dnia również w pozostałej części Podlasia i na północy Mazowsza chmur zacznie przybywać, z których we wschodniej części woj. pomorskiego, na Warmii i Mazurach oraz Suwalszczyźnie prognozuje się opady śniegu.
Po bardzo mroźnym poranku ze spadkami temperatury poniżej -10/-15 stopni C, w ciągu dnia temperatury na obszarze większości kraju pozostaną ujemne – maksymalnie odnotuje się -5 stopni C na Podhalu, -3/-2 stopnie C wskażą słupki rtęci w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, a także Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, -1/0 stopni C w głębi kraju do 1, lokalnie 2 stopni C nad samym morzem, w Wielkopolsce, na Nizinie Szczecińskiej oraz Ziemi Lubuskiej.
Wiatr na zachodzie, południu i wschodzie będzie słaby, zmienny, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu północno-wschodni; na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu, a także w północnej i środkowej części Mazowsza umiarkowany, na wybrzeżu silniejszy, zachodni i północno-zachodni.
Wtorek, 18 lutego 2025
We wtorek pogoda w naszym kraju ponownie zostanie zdominowana przez wyż rozciągający się od północnych i wschodnich Niemiec aż po Sudety, ale na północy i wschodzie swoją obecność zaznaczy zatoka niskiego ciśnienia znad południowej części Morza Barentsa. Kraj pozostanie w zimnych arktycznych masach powietrza. Na południu Polski, a dokładniej na południu woj. lubuskiego, Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w Małopolsce i na Podkarpaciu będzie bezchmurnie. Na pozostałym obszarze pojawi się więcej chmur, ale przelotne opady śniegu prognozowane są głównie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, północy i w centrum Mazowsza oraz częściowo na Kujawach.
Poranek bardzo mroźny – w regionach podgórskich od -13 do -10 stopni C, na zachodzie, południu, w centrum i na Lubelszczyźnie -9/-7 stopni C, -4/-2 stopnie C wskażą termometry na Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza do -1/0 stopni C na wybrzeżu. W ciągu dnia odnotuje się od -4/-3 stopni C na Podhalu, -2/-1 stopień C na południu kraju, Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie, 0/2 stopnie C w głębi kraju oraz lokalnie 3 stopnie C na wybrzeżu, Nizinie Szczecińskiej, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Wiatr na krańcach południowych słaby, poza tym umiarkowany, północno-zachodni.
Środa, 19 lutego 2025
W środę nad Europą Środkową znajdzie się centrum potężnego i rozległego wyżu rozciągającego się od południowej i środkowej części Skandynawii aż po Morze Śródziemne. Pod wpływem tego wyżu będzie również większość Polski, jednak przez Polskę wschodnią z północy na południe, prawdopodobnie będzie przechodzić front atmosferyczny. Nad naszym krajem nadal mają zalegać masy powietrza arktycznego.
W ciągu dnia zachmurzenie umiarkowane, na krańcach wschodnich oraz na Dolnym Śląsku również małe. W pierwszej części dnia na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza, a w drugiej na Mazowszu, Lubelszczyźnie, częściowo w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu pojawią się przelotne opady śniegu.
Po mroźnym poranku (w regionach podgórskich poniżej -10 stopni C), w ciągu dnia odnotuje się od -3 stopni C na Podhalu i -2/-1 stopnia C na Warmii, Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Roztoczu, do 1-2 stopni C w głębi kraju i 3-4 stopni C na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Kujawach. Wiatr słaby i umiarkowany, przeważnie z kierunków wschodnich i południowych, na wschodzie również północnych.
Czwartek, 20 lutego 2025
W czwartek od Bałtyku po Tatry będzie dominować błękitne niebo i słoneczna aura, tylko miejscami z małym zachmurzeniem piętra wysokiego. To dzięki wyżowi, którego centrum przesunie się nad Polskę wschodnią. Z rana lokalnie mogą pojawić się gęstsze mgły i zamglenia, które w wielu miejscach osadzą szadź, ponieważ będzie mroźno – na Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza prognozowany spadek temperatury wyniesie od -16 do -13 stopni C, na Przedgórzu Sudeckim,
Podhalu oraz na wschodzie -12/-9 stopni C, na Pomorzu, w Wielkopolsce, Kujawach, Opolszczyźnie, wschodzie woj. dolnośląskiego -4/-2 stopnie C. W ciągu dnia zrobi się cieplej, ale na wschód od Wisły wciąż będzie trzymał mróz – przeważnie od -3 do -1 stopnia C; na Pomorzu Gdańskim i Środkowym, w Wielkopolsce, centrum, na Opolszczyźnie i Górnym Śląsku 0/2 stopnie C, a na zachodzie najcieplej – do 3-5 stopni C.
Wiatr na wschodzie i południu woj. podlaskiego, wschodzie Mazowsza i Małopolski, Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie słaby, poza tym umiarkowany, na zachodzie i wybrzeżu nieco silniejszy, południowo-wschodni i południowy, tylko na południowym wschodzie wschodni i północno-wschodni.
Piątek, 21 lutego 2025
W piątek centrum wyżu przesunie się za naszą wschodnią granicę, ale wciąż ma przeważać słoneczna, w wielu miejscach bezchmurna pogoda. Jednak arktyczne masy powietrza będą stopniowo wypierane i zastępowane przez cieplejsze masy powietrza polarnomorskiego. Po południu zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, głównie piętra wysokiego, nigdzie nie prognozuje się opadów.
Po mroźnym poranku w całym kraju – na Podhalu i w Bieszczadach odnotuje się -12/-10 stopni C (lokalnie mniej), w ciągu dnia słupki rtęci na termometrach wskażą od -1/1 stopnia C na krańcach wschodnich oraz Warmii i Mazurach do 3-5 stopni C w głębi kraju oraz 6-8 stopni C na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, południu woj. śląskiego i miejscami w Małopolsce. Wiatr przeważnie umiarkowany, z południa.
Weekend, 22-23 lutego 2025
Koniec tygodnia zapowiada się bez większych zmian w pogodzie. Wyże przyniosą słoneczną aurę i mroźne noce oraz poranki, chociaż spadki temperatur nie będą już tak duże. Za to w ciągu dnia wyraźnie zrobi się cieplej – na zachodzie już w sobotę prognozuje się nawet 10-12 stopni C, a w niedzielę jeszcze cieplej – do 15 stopni C. Najchłodniej – 4-6 stopni C wskażą termometry na wschodzie do 7-9 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, z kierunków południowych.
⇒ Warto zapoznać się z najnowszą “Eksperymentalną prognozą długoterminową temperatury i opadu na marzec 2025 r. – czerwiec 2025 r.”: Prognoza IMGW 03-06 2025
OPTYCZNIE W NIEBO 17.02.2025r. – 23.02.2025r.
20.02.2025r. – godz. 18:34 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.