facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 maj, 2024
- one comment
Wyżowo i bardzo sucho, lokalnie przygruntowe przymrozki. Trochę opadów i burz w piątek, być może również w weekend. Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.05.2024r. – 19.05.2024r.

Wyżowo i bardzo sucho, lokalnie przygruntowe przymrozki. Trochę opadów i burz w piątek, być może również w weekend.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 13.05.2024r. – 19.05.2024r.

Wydarzeniem numer jeden minionego tygodnia, chociaż nie związanym bezpośrednio z pogodą, była spektakularna zorza polarna, której zdjęcia “zalały” Internet. Ja akurat przebywałem w miejscu, gdzie zachmurzenie nie pozwoliło jej ujrzeć. Zorza była krótkotrwała, tymczasem z pogodą mamy coraz większy problem. Najpierw wystąpiła fala kwietniowych, bardzo silnych przymrozków, która zniszczyła wiele roślin i upraw, obecnie podstawowym problemem staje się posucha, której towarzyszą… kolejne przymrozki, a do kompletu złośliwego oblicza sytuacji barycznej, dojdzie silniejszy i bardzo suchy wiatr.

 TEMPERATURY 

Niedziela 5 maja była ostatnim dniem z zaleganiem bardzo ciepłych mas powietrza, od zachodu nadciągało ochłodzenie, które poprzedziły opady deszczu i burze.

Nowy tydzień rozpoczął się rześko, chociaż w dzień panował komfort termiczny. Za to niektóre noce były zimne, miejscami ponownie pojawiły się przymrozki.

Przyjemne wartości na termometrach, utrzymywały się przez kolejne dni.

Tylko wąski pas regionów północnych był raczej zimny, z temperaturami maksymalnymi na poziomie 11-12 stopni C.

Ochłodzenie w dzień było przyjemne, natomiast w nocy niebezpieczne dla roślin, ponieważ powróciły przymrozki. Na szczęście nie były one tak silne jak te z drugiej połowy kwietnia.

Każdy zeszłotygodniowy poranek był rześki lub zimny, do Polski szerokim strumieniem napływały masy powietrza z północy.

Jeszcze zimniejszy poranek wystąpił dzisiaj, na wysokości 5 cm nad gruntem w Jeleniej Górze zanotowano -3 stopnie C.

 OPADY 

Przełom tygodni przyniósł opady pochodzenia burzowego, oficjalnie najwięcej deszczówki z poniedziałku na wtorek nakapało nad stacją w Bielsku-Białej (16,8 mm).

I na tym ciut większe opady się zakończyły. Nadeszła wyżowa pogoda z wybitnie suchą ofertą.

Na północy opady były symboliczne, na południu nie padało w ogóle.

Trochę opadów pojawiło się poprzedniej doby, ale tylko lokalnie i przeważnie miały one charakter symboliczny. Punktowo padało nieco więcej.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 13 maja 2024

Na początku obecnego tygodnia wpływ na pogodę w Polsce ma suchy wyż znad południowo-wschodniej części Morza Bałtyckiego, który zapewnił dominację słonecznej i suchej aury na przeważającym obszarze naszego kontynentu. Od rana do wieczora od Bałtyku po Tatry świeciło Słońce. Tylko od godzin południowych na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu rozwinęło się trochę chmur kłębiastych i kłębiasto-warstwowych, ale nigdzie nie przyniosły one deszczu.

Niestety poranek w wielu miejscach przyniósł przymrozki, zwłaszcza na północy i wschodzie Polski. W ciągu dnia odnotowano od 14-15 stopni C nad samym morzem i w rejonie Zatoki Gdańskiej, 16-17 stopni C na Lubelszczyźnie, Roztoczu i Suwalszczyźnie, do 18-19 stopni C na przeważającym obszarze kraju, 20-21 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Kujawach, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie i maksymalnie 22-23 stopni C na samych krańcach zachodnich.

Wiatr na północnym wschodzie był słaby, północno-wschodni i północny, poza tym umiarkowany, w drugiej części dnia na wybrzeżu nieco bardziej odczuwalny, wschodni, na zachodzie i Pomorzu, z wyjątkiem wybrzeża, południowo-wschodni.

Wtorek, 14 maja 2024

We wtorek centrum wyżu przesunie się nad pogranicze Białorusi i Ukrainy, ale Polska nadal pozostanie w jego zasięgu, co zapewni nam dużo pogodnego nieba, w wielu miejscach będzie bezchmurnie, tylko miejscami pojawi się trochę bezdeszczowych obłoków. Ciut więcej chmur kłębiastych rozwinie się na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu i północy Mazowsza, które również nie przyniosą kropli deszczu.

O poranku we wschodniej połowie kraju, tj. w Małopolsce, na Kujawach, Pomorzu Gdańskim oraz w kotlinach górskich temperatura spadnie poniżej 5 stopni, a w wielu regionach pojawią się przygruntowe przymrozki do -2 stopni C. Na zachodzie i Górnym Śląsku bez mrozu – tam odnotuje się nie mniej niż 8-10 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się maksymalnie od 17-18 stopni C na Warmii i Mazurach,

Podlasiu, północy oraz wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i w Małopolsce, 19 stopni C będzie zachodzie (poza jego krańcami), w centrum Mazowsza, Pomorzu Gdańskim, centrum kraju oraz Górnym Śląsku, 20-22 stopni C na Opolszczyźnie, Dolnym Śląsku, w Małopolsce i Pomorzu Zachodnim do 23 stopni C na krańcach zachodnich. Wiatr na północnym wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, na krańcach zachodnich i w Wielkopolsce nieco silniejszy, południowo-wschodni i wschodni.

Środa, 15 maja 2024

W środę silny układ wyżowy nie zmieni znacząco swojego położenia, jednak nad Polską zacznie wzrastać różnica ciśnienia z powodu dotarcia nad Niemcy układu niskiego ciśnienia. Mimo to deszczowe chmury nie dotrą do Polski, na południu i północnym wschodzie rozwinie się trochę bezopadowych chmur kłębiastych lub średnich altocumulus, natomiast na obszarze większości kraju niebo będzie bezchmurne.

Poranek na wschodzie i w Małopolsce ponownie będzie zimny, często poniżej 5 stopni C z lokalnymi, przygruntowymi przymrozkami. Na pozostałym obszarze ujemne temperatury nie pojawią się ani na wysokości dwóch metrów, ani kilka centymetrów nad gruntem. Temperatura maksymalna wyniesie od 17-18 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Roztoczu, 19-21 stopni C wskażą termometry na Pomorzu Gdańskim, Kujawach, w centrum, zachodniej i środkowej części Mazowsza,

Górach Świętokrzyskich, Górnym Śląsku, Małopolsce i na Podkarpaciu, 22-23 stopnie C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce oraz Opolszczyźnie do 24 stopni C na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Temperatura odczuwalna będzie niższa, zwłaszcza w cieniu przez silniejsze podmuchy wiatru z południowego-wschodu i wschodu. Jego siła będzie mniejsza na Suwalszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Czwartek, 16 maja 2024

W czwartek już nigdzie nie prognozuje się przymrozków – na zachodzie i wybrzeżu temperatura minimalna wyniesie 10-12 stopni C. W ciągu dnia na północy, wschodzie oraz w centrum będzie pogodnie, z małym zachmurzeniem lub zupełnie bezchmurnym niebem. Na zachodzie, południu i pod koniec dnia w dzielnicach środkowych przybędzie więcej chmur, ale tylko lokalnie na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie pojawią się niewielkie opady deszczu.

Na termometrach w ciągu dnia odnotuje się od 18-19 stopni C na północnym wschodzie, 20-21 stopni C będzie na południowym zachodzie, Warmii i Mazurach, Pomorzu Gdańskim, Mazowszu i Lubelszczyźnie, natomiast na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, na Kujawach, Ziemi Łódzkiej, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w Małopolsce oraz Podlasiu będzie najcieplej – na poziomie 22-24, lokalnie 25 stopni C. Nadal będzie wiał umiarkowany, chwilami silniejszy wiatr z południowego-wschodu.

Piątek, 17 maja 2024

W piątek na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Podlasiu, północy i wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu pogodą będzie sterował słoneczny i suchy wyż znad Europy Wschodniej. Za to na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce i być może również w centrum swój wpływ zaznaczy front od rozległego niżu znad Niemiec, dlatego w tych regionach będzie więcej chmur i pojawią się opady deszczu oraz burze.

Podczas burz opady mogą być silniejsze z mocniejszymi podmuchami wiatru. Burze będą miały charakter lokalny, w wielu miejscach nie spadnie kropla wody. Temperatura będzie się wahała od 19-20 stopni C na Suwalszczyźnie oraz na południowym zachodzie do 23-25 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, chwilami dość silny, południowy i południowo-wschodni.

Weekend, 18-19 maja 2024

Część modeli wskazuje na możliwość wystąpienia większych opadów deszczu podczas najbliższego weekendu, część obstaje za zbyt silną blokadą wyżową, która utrzyma fronty z opadami w ryzach na południe od Polski. Na obecną chwilę przeważają wiązki suche, a więc prawdopodobnie czeka nas suchy weekend, a temperatury mają kształtować się na poziomie od 20 do 25 stopni C. Wiatr z południa i południowego-zachodu, umiarkowany, a jeżeli rozwiną się komórki burzowe, również silny i porywisty.

OPTYCZNIE W NIEBO 13.05.2024r. – 19.05.2024r.

13.05.2024r. – godz. 11:13 – Uran w złączeniu ze Słońcem;

15.05.2024r. – godz. 13:49 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

18.05.2024r. – godz. 13:40 – koniunkcja Wenus i Uran w odległości – 0°27;

18.05.2024r. – godz. 20:46 – Jowisz w złączeniu ze Słońcem.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  • adi40 //15 maj 2024

    jak nie popada w przyszłym tygodniu i od 27 do 31 maja to będzie rekordowo suchy maj. W Pile i Zielonej Górze jeszcze nie padało w tym miesiącu…