facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 03 wrz, 2023
- brak komentarzy
Zdecydowana dominacja wyżowej, słonecznej i suchej pogody. Poranki w wielu miejscach chłodne. Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.09.2023r. – 10.09.2023r.

Zdecydowana dominacja wyżowej, słonecznej i suchej pogody. Poranki w wielu miejscach chłodne.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 04.09.2023r. – 10.09.2023r.

(1) INCYDENT BURZOWY I WYPARCIE UPALNYCH MAS POWIETRZA

Po wystąpieniu znacznej różnicy w temperaturach maksymalnych nad naszym krajem (upał na wschodzie, chłód na zachodzie), doszło do wyparcia gorących i wilgotnych mas powietrza oraz stabilizacji pogody. Jednak najpierw, w południowej i wschodniej części kraju rozwinęły się masywne i niebezpieczne struktury burzowe, które przyniosły cały arsenał niszczących zjawisk.

Jak podało IMGW w swoim komunikacie z 30. sierpnia: “Ostatnia doba obfitowała w ciekawe i niebezpieczne zjawiska. Uwaga niemal wszystkich skupiona była na bardzo aktywnych burzach. Od godzin popołudniowych aż po godziny nocne przez wschodnią część Polski z południa na północ przemieszały się układy konwekcyjne z burzami superkomórkowymi. Burzom towarzyszyły ulewne opady deszczu do 40 mm. Miejscami wystąpił opad gradu. Z raportów opublikowanych w bazie ESWD (European Severe Weather Database) wynika, że średnica gradzin dochodziła do 6 cm!!! Najsilniejsze porywy wiatru zanotowane w burzach na stacjach IMGW-PIB:

Bezek (woj. lubelskie) – 100 km/h

Olecko (woj. warmińsko-mazurskie) – 93 km/h

Wielkie Oczy (woj. podkarpackie) – 92 km/h.

Możliwe jednak, że pomiędzy stacjami pomiarowymi porywy były jeszcze silniejsze, a lokalnie mogły wystąpić trąby powietrzne!!!

Niecodziennie w miniony wtorek przedstawiał się rozkład temperatury maksymalnej. Polskę z południa na północ przecinał zafalowany front atmosferyczny, który rozdzielał gorącą i wilgotną masę powietrza zwrotnikowego napływającą nad wschodnią część kraju od zdecydowanie chłodniejszej masy powietrza polarnego, morskiego na zachodzie. Front wyraźnie podzielił nasz kraj na bardzo gorącą i parną część wschodnią oraz zimną część zachodnią.

Różnica temperatury maksymalnej pomiędzy wschodem a zachodem naszego kraju sięgała prawie 20°C! Najcieplej było w miejscowości Wielkie Oczy na Podkarpaciu 33,8°C, najzimniej w Jeleniej Górze 14,2°C. Porównanie to nie obejmuje Przedgórza Sudeckiego, gdzie było jeszcze zimniej. W najcieplejszym momencie dnia termometry w Jakuszycach pokazały zaledwie 11,2°C.”

(2) OPADY

Tegoroczny sierpień na przeważającym obszarze kraju zapisał się jako miesiąc wilgotny. W mijającym tygodniu notowano wiele opadów, miejscami ich sumy były bardzo duże.

W połowie tygodnia, największa koncentracja wydajnych opadowo chmur burzowych została zanotowana we wschodniej części kraju.

Im bliżej weekendu i jednocześnie wraz z wyparciem upalnych i wilgotnych mas powietrza, pogoda stabilizowała się, ale notowano jeszcze sporo przelotnych opadów deszczu, lokalnie o silniejszym natężeniu.

W weekend chmury z opadami skupiły się przede wszystkim nad południowymi i południowo-wschodnimi regionami kraju. 

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Przed nami dłuższy okres stabilnej aury. Od jutra władzę w pogodzie przejmują silne wyże, które zapewnią słoneczną, suchą i ciepłą pogodę oraz chłodne poranki, ale w miarę przesuwania się centrum układu, do Polski zacznie napływać cieplejsze powietrze, które wraz z dużą operacją słoneczną, spowoduje wzrosty temperatur maksymalnych do poziomu 29-30 stopni C. 

Poniedziałek, 4 września 2023

Na początku nowego tygodnia z rejonów południowej części Morza Północnego nad pogranicze polsko-niemieckie nasunie się pogodny i suchy wyż, który wpłynie na pogodę przez cały tydzień. Jego centrum będzie się przesuwać, ale nie wpłynie to na rodzaj panującej aury. W poniedziałek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, ponieważ w powietrzu polarnomorskim będą się rozwijać chmury kłębiaste, ale nie powinny przynieść opadów, jedynie w Bieszczadach jest szansa na niewielkie i przelotne opady deszczu. 

Na termometrach odnotuje się od 19-20 stopni C w regionach podgórskich i nad samym morzem, 21-23 stopni C będzie w głębi kraju, do 24-25 stopni C na krańcach zachodnich. Wiatr na wybrzeżu środkowym i wschodnim chwilami będzie silniejszy, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, w regionach północnych i północno-zachodnich z kierunków północno-zachodnich i zachodni, poza tym północny.

Wtorek, 5 września 2023

We wtorek centrum wyżu przesunie się nad Lubelszczyznę i dlatego z południa zacznie napływać cieplejsze i bardziej suche powietrze pochodzenia polarnomorskiego. W regionach północnych i wschodnich na niebie w ciągu dnia rozwiną się chmury kłębiaste spokojnej pogody (cumulus humilis), a na pozostałym obszarze pojawią się pojedyncze ławice chmur wysokich (cirrus). Nigdzie nie prognozuje się opadów.

O poranku w województwach wschodnich, południowych i środkowych będzie chłodno – miejscami tylko 6-8 stopni C, w regionach podgórskich, lokalnie na Mazowszu, w Górach Świętokrzyskich jeszcze zimniej – około 5 stopni C. Na północy i zachodzie trochę cieplej – na poziomie 12-14 stopni C.

W ciągu dnia termometry wskażą od 21-22 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu, 23-24 stopni C w głębi kraju, do ok. 25 stopni C na Kujawach, Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i 26-27 stopni C na Pomorzu Zachodnim oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr słaby, na zachodzie i północy również umiarkowany – tam z kierunków południowych i południowo-zachodnich, poza tym przeważnie słaby, jedynie w Małopolsce i na Podkarpaciu bardziej umiarkowany, wschodni.

Środa, 6 września 2023

W środę nad Skandynawią zacznie rozbudowywać się kolejny wyż. Poza regionami północnymi, zwłaszcza Pomorzem, Warmią i Mazurami, Podlasiem oraz północną częścią Mazowsza, gdzie rozwinie się trochę chmur kłębiastych, które nie przyniosą żadnych opadów, niebo będzie bezchmurne. Temperatura minimalna wyniesie od 5-6 stopni C na Podhalu oraz w Bieszczadach i 8-10 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Roztoczu, a także w Górach Świętokrzyskich, do 12-14 stopni C na północy, zachodzie oraz w centrum.

Temperatura maksymalna wyniesie od 21-22 stopni C na wybrzeżu środkowym i wschodnim, 23-24 stopnie C odnotuje się na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i w Górach Świętokrzyskich, do 25-26 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Kujawach, w centrum i 27-28 stopni C na zachodzie kraju. Wiatr słaby, zmienny, jedynie na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu i północy woj. mazowieckiego umiarkowany, północno-zachodni.

Czwartek, 7 września 2023

W czwartek wyż odsunie się nad Łotwę, ale Polska nadal będzie pod jego wpływem. Przeważać będzie bezchmurne niebo, tylko miejscami wystąpi małe zachmurzenie. Temperatura minimalna wyniesie od 6-7 stopni C na Podhalu oraz w Bieszczadach, 8-10 stopni C będzie w Małopolsce, na Podkarpaciu, Roztoczu, w Górach Świętokrzyskich, do 13-15 stopni C na północy i zachodzie.

Temperatury maksymalnie wyniosą od 19-20 stopni C na wybrzeżu wschodnim, 22 stopnie C odnotuje się na Suwalszczyźnie, 23-24 stopnie C na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Roztoczu, południu woj. małopolskiego i podkarpackiego, 25-26 stopni C w głębi kraju, do 27-28 stopni C na Mazowszu, Kujawach, Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie, a najcieplej, do 29 stopni C na samych krańcach zachodnich. Wiatr słaby, na zachodzie i południu chwilami umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Piątek, 8 września 2023

W piątek pogoda bez zmian, czyli słonecznie, sucho i bez deszczu. Temperatura maksymalna wyniesie od 23-24 stopni C na Suwalszczyźnie, Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu, 25-26 stopni C odnotuje się w głębi kraju, do 27-28 stopni C na Kujawach, Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Wiatr słaby, na zachodzie i południu umiarkowany, wschodni i południowo-wschodni.

Weekend, 9-10 września 2023

Przyszły weekend zapowiada się również pod znakiem całkowitej dominacji wyżowej pogody. Niebo praktycznie w całym kraju będzie bezchmurne, a na termometrach odnotuje się od 25-26 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu, 27-28 stopni C będzie w głębi kraju, do 29-30 stopni C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Według wstępnych prognoz, wyżowa pogoda nie odpuści co najmniej do połowy miesiąca.

OPTYCZNIE W NIEBO 04.09.2023r. – 10.09.2023r.

04.09.2023r. – godz. 20:06 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 3°05;

05.09.2023r. – godz. 09:28 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 2°42;

07.09.2023r. – godz. 00:21 – faza Księżyca – ostatnia kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.