facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 07 maj, 2023
- 2 komentarze
Zdecydowana przewaga wyżowej i suchej pogody. Poranki nadal zimne, w części kraju z przymrozkami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 08.05.2023r. – 14.05.2023r.

Zdecydowana przewaga wyżowej i suchej pogody. Poranki nadal zimne, w części kraju z przymrozkami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 08.05.2023r. – 14.05.2023r.

Pierwszy tydzień maja w pogodzie zapisał się dynamicznie. Początek miesiąca był ciepły i praktycznie wszędzie pogodny, od 2. maja rozpoczęły się zmiany. Nadciągnął front z opadami i rozpoczęło się ochłodzenie. Następnie ponownie ociepliło się dzięki większym rozpogodzeniom, jednak pod koniec tygodnia nadciągnął kolejny front, który miejscami przyniósł całkiem solidne sumy opadów i ponownie ochłodziło się, w wielu regionach znacznie jak na maj. Drugi tydzień maja zapowiada się słoneczny i ciepły, jednak noce wciąż będą zimne, w wielu miejscach z przygruntowymi przymrozkami.

(1) TEMPERATURY

Ostatni dzień kwietnia przyniósł umiarkowane temperatury, w północnej części kraju było wręcz zimno. Najcieplej było na południu, jednak komfort termiczny obniżał dość silny wiatr. Zdecydowanie cieplej zrobiło się na początku maja.

Jeszcze wyższe wartości na termometrach zanotowano we wtorek, jednak od zachodu rozpoczęło się już ochłodzenie. W środę ochłodzenie objęło już cały kraj.

W czwartek ponownie ociepliło się, natomiast w piątek wystąpił wyraźny kontrast termiczny między zimniejszą północą i cieplejszym południem kraju.

Przymrozki uczepiły się w tym sezonie jak rzep psiego ogona i wciąż nie odpuszczają. W nadchodzącym tygodniu wystąpią ponownie, głównie we wschodnich i południowych regionach Polski.

(2) OPADY

Przełom kwietna/maja na przeważającym obszarze kraju był suchy. Trochę opadów notowano na południu i wschodzie.

Następne dni również były suche lub z niewielkimi sumami opadów, poza wąskim pasem Polski południowej i południowo-wschodniej, gdzie przechodził front atmosferyczny od niżu kotłującego się na południu, poza granicami naszego kraju.

Przed weekendem ponownie dominowała sucha aura, dopiero w nocy z piątku na sobotę, nad dzielnice zachodnie zaczął nasuwać się deszczowy front.

Przyniósł on zdecydowanie więcej opadów, ale nie wszędzie. Najbardziej suche pozostają regiony północne.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL

♦ Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 8 maja 2023

Na początku drugiego tygodnia maja, w godzinach porannych w południowej części Polski przeważać będzie duże zachmurzenie, jednak w godzinach przedpołudniowych na Śląsku, a po południu w Małopolsce i na Podkarpaciu zacznie się przejaśniać i rozpogadzać. Na pozostałym obszarze przez cały dzień będzie słonecznie, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym, natomiast na krańcach zachodnich i wybrzeżu niebo będzie praktycznie wolne od chmur.

Po porannych przymrozkach, nie tylko przy gruncie, ale również na standardowej wysokości dwóch metrów, w ciągu dnia prognozuje się od 10-12 stopni C w Małopolsce, na Podkarpaciu i Roztoczu, 13-15 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w centrum, na południu Wielkopolski, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, do 16-17 stopni C na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, Kujawach i Pojezierzu Pomorskim. Wiatr umiarkowany, ze wschodu i południowego-wschodu.

Wtorek, 9 maja 2023

We wtorek nasz kraj pozostanie pod wpływem wyżu, którego centrum znajdzie się nad Białorusią i przyniesie nam bardzo dużo pogodnego nieba, w wielu regionach będzie zupełnie bezchmurnie. Na krańcach południowych oraz na wschodzie rozwinie się niewiele chmur kłębiastych, a pod koniec dnia przy granicy z Niemcami pojawią się pojedyncze ławice chmur wysokich, ale nigdzie nie będzie padać.

O poranku na Podlasiu i Mazurach, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku i w Małopolsce temperatura spadnie do 0-2 stopni C, a lokalnie w regionach podgórskich Małopolski i w Bieszczadach nieco poniżej zera stopni C. Natomiast przy gruncie wystąpią przymrozki na poziomie od -4 do -2 stopni C. Od 3 do 5 stopni C będzie w głębi kraju (lokalnie mogą się jednak zdarzyć spadki temperatury przy gruncie do zera stopni C lub nieco poniżej). Przymrozki nie wystąpią na zachodzie, wybrzeżu, Ziemi Lubuskiej oraz zachodzie Wielkopolski i Dolnym Śląsku, gdzie odnotuje się 6-7 stopni C.

W ciągu dnia termometry wskażą od 13-14 stopni C w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i wschodzie Mazowsza, 15-16 stopni C będzie na Podlasiu, Warmii i Mazurach, północy i wschodzie Mazowsza, w centrum i na Górnym Śląsku, 17-18 stopni C na Pomorzu, Kujawach, Ziemi Lubuskiej do 19 stopni C lokalnie w zachodniej części Dolnego Śląska i południu woj. lubuskiego. Wiatr umiarkowany, chwilami silniejszy, południowo-wschodni.

Środa, 10 maja 2023

W środę czeka nas kontynuacja wyżowej aury. Wciąż będziemy pod wpływem wyżu białoruskiego, który przyniesie dużo pogodnego nieba, z brakiem zachmurzenia lub nielicznymi chmurami, których jedynie na krańcach zachodnich i lokalnie na południu utworzy się trochę więcej. Najzimniejszy poranek będzie na Podhalu i w Bieszczadach – tam odnotuje się około 0 stopni C.

Poza tym będzie na poziomie 2-4 stopni C na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, na Górnym Śląsku, w centrum, na Podkarpaciu, jednak przy gruncie wciąż notowane będą przymrozki. Od 5 do 7 stopni C będzie na wybrzeżu, zachodzie oraz na Opolszczyźnie i te regiony unikną porannych przymrozków.

W dzień słupki rtęci wskażą od 15-16 stopni C na Podlasiu, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie, Roztoczu i Podkarpaciu, 17-18 stopni C będzie na Warmii i Mazurach, w Górach Świętokrzyskich, głębi Pomorza, we wschodniej i środkowej Małopolsce oraz na Pomorzu Gdańskim, 19-20 stopni C na Górnym Śląsku, Opolszczyźnie, w centrum, na Kujawach, wybrzeżu środkowym i wschodzie Wielkopolski.

Najwyższe temperatury na poziomie 21-22 stopni C odnotuje się w dzielnicach Polski zachodniej. Wiatr nadal będzie wiał z południowego-wschodu z umiarkowaną siłą. Silniejszy wiatr oraz brak opadów sprawią, że wierzchnia warstwa gleby i ściółki w lasach szybko ulegnie przesuszeniu, co zwiększy zagrożenia pożarowe.

Czwartek, 11 maja 2023

W czwartkowy poranek już tylko na samych krańcach wschodnich oraz w podgórskich regionach Małopolski, a także Bieszczadach temperatura może spaść do 2-4 stopni C, natomiast przy gruncie mogą pojawiać przymrozki. Im dalej na zachód, tym cieplej – na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie nie będzie mniej niż 10-12 stopni C.

Za wyższe temperatury będzie odpowiadać większe zachmurzenie, ponieważ w nocy nad krańce zachodnie nasunie się front atmosferyczny z opadami deszczu. W związku z tym w czwartek, w ciągu dnia padać będzie na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, zachodzie Wielkopolski oraz Dolnym Śląsku. Lokalnie, w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej, mogą pojawić się burze. Opady z tego frontu nie będą jednak zbyt obfite. Na pozostałym obszarze nadal przeważać będzie słoneczna pogoda, w wielu miejscach bezchmurna.

Temperatura maksymalna wyniesie od 15-16 stopni C na krańcach zachodnich i Roztoczu, 18-20 stopni C będzie w głębi kraju, natomiast na Opolszczyźnie, zachodzie Dolnego Śląska, w Wielkopolsce i na Kujawach 21-22 stopni C. Wiatr na krańcach zachodnich słaby, zmienny, tylko w czasie burz chwilami silniejszy, poza tym umiarkowany, południowo-wschodni i południowy.

Piątek, 12 maja 2023

W piątek Polska nadal pozostanie pod wpływem wyżu, który na dobre będzie umiejscowiony nad Białorusią. Dlatego zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, nigdzie nie prognozuje się opadów. Na wschodzie i w Małopolsce nad ranem temperatura spadnie do 3-5 stopni C, a przy gruncie znowu mogą pojawić się przymrozki. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie wyraźnie cieplej, na poziomie 10-12 stopni C.

W ciągu dnia odnotuje się od 17-18 stopni C na wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Roztoczu, 19-20 stopni C będzie na północnym wschodzie, w centrum, na Górnym Śląsku, 21 stopni C w Małopolsce, na Kujawach i Pomorzu Gdańskim, do 22-23 stopni C na Pomorzu, Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr na wschodzie chwilami silniejszy, poza tym umiarkowany, południowo-wschodni.

Weekend, 13-14 maja 2023

Końcówka tygodnia w prognozach pogody wygląda na bardziej pochmurną, ponieważ od strony Morza Czarnego napłyną nieco wilgotniejsze masy powietrza. Sobota nie powinna jeszcze przynieść opadów lub tylko niewielkie i przelotne, za to w niedzielę pojawi się szansa na rozwój chmur kłębiastych, aż do wystąpienia burz i opadów deszczu, które jednak będą miały lokalny charakter.

Jeżeli chodzi o temperatury to odnotuje się od 17-18 stopni C na krańcach wschodnich oraz Podkarpaciu, 19-21 stopni C będzie w głębi kraju, do 22-23 stopni C na zachodzie i Pomorzu. Wstępne prognozy pogody na kolejny tydzień wskazują, że pojawi się więcej burz i opadów, po przejściu których czeka nas ochłodzenie.

OPTYCZNIE W NIEBO 08.05.2023r. – 14.05.2023r.

12.05.2023r. – godz. 16:29 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

13.05.2023r. – godz. 17:12 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 3°00.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //07 maj 2023

  Witajcie Towarzyszu Pawle:):):)
  Tylko proszę bez żadnych przymrozków. Posadziłem już co nieco na RODOS także sami rozumiecie Towarzyszu, że przymrozki są wysoce niewskazane:)
  Pozdrawiam serdecznie:)
  Ps.
  Pisałeś Paweł, że marzec był cieplejszy od normy wieloletniej ale chyba kwiecień odrobił tą anomalię a i póki co maj też raczej nadrabia średnią w dół:)
  Darz Grzyb:)

  • Paweł Lenart //07 maj 2023

   – U nas we Wrocławiu powinniśmy się wywinąć przymrozkom. Generalne zachód Polski powinien być prawie bez przymrozków, zwłaszcza w większych miastach. Co do kwietnia, praktycznie w całym kraju termicznie był poniżej normy (Wrocław zanotował -1,4 stopnia).
   – Tylko Suwalszczyzna zanotowała anomalię dodatnią, co jest naprawdę dużą rzadkością.
   – Maj na razie też jest chłodniejszy, ale przed nami jeszcze 3 tygodnie maja i wszystko może się zdarzyć. Jak tylko popłynie powietrze z południa to od razu możemy wskoczyć na +30 i więcej stopni, co zbiłoby anomalię ujemną i jeszcze wyjdziemy na plusie. 😉
   Pozdrawiam.