facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 gru, 2021
- brak komentarzy
Zimowy epizod (zwłaszcza na wschodzie i północy). Od czwartku więcej opadów i stopniowe ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.12.2021r. – 12.12.2021r.

Zimowy epizod (zwłaszcza na wschodzie i północy). Od czwartku więcej opadów i stopniowe ocieplenie.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 06.12.2021r. – 12.12.2021r.

Cieplej, zimniej, pochmurnie z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu, przejaśnienia, poranne przymrozki, skoki ciśnienia i zróżnicowanie w sile wiatru. Tak w pogodzie mija nam przełom listopada/grudnia. Z tych wszystkich zjawisk najbardziej wyróżnił się silny wiatr, który najmocniej dał się we znaki na Pomorzu i w północnych regionach kraju.

Najwięcej interwencji strażackich odnotowano na terenie województwa zachodniopomorskiego. W całym regionie interweniowano 282 razy, głównie do usuwania powalonych drzew, które tarasowały drogi. Najczęściej strażacy wyjeżdżali w powiatach: białogardzkim, goleniowskim, gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim. Silny wiatr spowodował poważne utrudnienia w ruchu pociągów w regionie, ponieważ między Stargardem a Runowem na sieci trakcyjnej i na torach leżały powalone drzewa spoza pasa kolejowego.

W województwie pomorskim w wyniku wichur 3200 odbiorców zostało pozbawionych prądu elektrycznego. Najwięcej awarii wystąpiło na Kaszubach, w rejonie Kościerzyny, Chojnic i Kartuz. Wichury były związane z niżem o imieniu Daniel, który jeszcze we środę był nad Danią, a w czwartek przemieszczał się przez południowy Bałtyk. Duża różnica ciśnień, która towarzyszyła przejściu tego układu powodowała bardzo silne porywy wiatru. 

Najsilniej wiało w Darłówku – 108 km/godz., Dziwnówku 101 km/godz., w Świnoujściu 94 km/godz., w Resku 90 km/godz., 79 km/godz. w Chojnicach i Kotlinie Kłodzkiej oraz 76 km/godz. w Kołobrzegu, Koszalinie, Gorzowie Wielkopolskim, Pile oraz w Mławie.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉:

https://hydro.imgw.pl/#precipitationMap

Tymczasem przed nami silniejszy powiew zimy, zwłaszcza we wschodnich i północno-wschodnich regionach kraju, gdzie w nocy przy rozpogodzeniach odnotuje się dwu-cyfrowe ujemne wartości na termometrach. Im dalej na zachód, tym mróz będzie lżejszy, a pod koniec tygodnia prognozowane jest duże ocieplenie, które po 12 grudnia ma się jeszcze pogłębić.

Poniedziałek, 6 grudnia 2021

Na początku nowego tygodnia pogodowy Mikołaj przyniesie poprawę pogody, ponieważ północne i częściowo zachodnie regiony naszego kraju zaczną dostawać się pod wpływ wyżu znad Skandynawii, który jednocześnie z północy zacznie zaciągać coraz zimniejsze powietrze. Dlatego na Warmii i Mazurach, Pomorzu, w północnej i zachodniej Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej pojawi się dużo przejaśnień, a niewielkie i przelotne opady śniegu mogą wystąpić tylko nad morzem.

Na pozostałym obszarze kraju utrzyma się jeszcze spore zachmurzenie, a na wschodzie, południu oraz w centrum będą występowały opady śniegu, stopniowo słabnące. Przez cały dzień lekki mróz na poziomie -2/-1 stopnia C będzie utrzymywał się na Podlasiu, Warmii i Mazurach, Kujawach, północy Mazowsza, około 0-1 stopnia C odnotuje się na zachodzie, Śląsku i w centrum, a najcieplej – na poziomie 2-3 stopni C nad morzem, Pomorzu Zachodnim, w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu. Wiatr na Lubelszczyźnie słaby, poza tym umiarkowany, w województwach południowych północno-zachodni i zachodni, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie początkowo wschodni, na pozostałym obszarze północny i północno-wschodni.

Wtorek, 7 grudnia 2021

Wtorkowy poranek będzie mroźny, zwłaszcza w północnych i zachodnich regionach naszego kraju, w których pojawią się noce rozpogodzenia, a miejscami będzie leżała pokrywa śnieżna – przede wszystkim na Warmii i Mazurach, lokalnie na Pomorzu i Podlasiu. Do tego mogą pojawić się marznące mgły osadzające szadź. W związku z tym na termometrach odnotuje się do -5/-7 stopni C, a lokalnie przy granicy polsko-rosyjskiej może być blisko -10 stopni C. Na pozostałym obszarze ze względu na zachmurzenie i niewielkie opady śniegu temperatury utrzymają się na poziomie -3/-1 stopnia C.

W ciągu dnia najwięcej przejaśnień wystąpi w regionach północnych i zachodnich, natomiast w pozostałej części kraju dominować będą chmury. Lokalnie, zwłaszcza na południowym wschodzie pojawią się słabe opady śniegu. Na termometrach odnotuje się od -6/-4 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, a także północy Mazowsza oraz -3/-2 stopni C na Pojezierzu Pomorskim, Kujawach, Mazowszu oraz w centrum, do około 0-1 stopnia C na południowym wschodzie. Najcieplej będzie na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku – do 2 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, wschodni i północno-zachodni, na zachodzie i Pomorzu skręcający na południowo-wschodni.

Środa, 8 grudnia 2021

W środę Polska będzie pod wpływem rozległego wyżu rosyjskiego-skandynawskiego, który do większej części Polski ściągnie bardzo zimne powietrze kontynentalne ze wschodu. Jeśli w ciągu nocy pojawią się rozpogodzenia, to nad ranem w północno-wschodniej części naszego kraju słupki rtęci obniżą się do -15/-13 stopni C. Na pozostałym obszarze będzie pochmurnie, dlatego spadki temperatury będą znacznie mniejsze. Na zachodzie i południu temperatura nie spadnie poniżej -4/-2 stopni C.

W ciągu dnia na zachodzie i częściowo na południu zacznie się ocieplać, ale jeszcze w niewielkim wymiarze. W Małopolsce, na Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz na Pomorzu Zachodnim temperatura wzrośnie do 1-2 stopni C. Poza tym będzie jeszcze zimno – od -7/-8 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu i -6/-5 stopni C na Kujawach, północy i wschodzie Mazowsza, do -3/-1 stopnia C na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, południu Mazowsza, w centrum oraz na środkowym Pomorzu. W całym kraju nie prognozuje się opadów, za to na większym obszarze powinno być pogodnie i słonecznie. Wiatr słaby i umiarkowany ze wschodu i południowego-zachodu.

Czwartek, 9 grudnia 2021

W czwartek od południa Polska zacznie dostawać się pod wpływ układu niskiego ciśnienia, który przyniesie opady. Jak to bywa z wędrówkami frontów i niżów od południa, trudno wskazać kilka dni wcześniej, gdzie przejdą najsilniejsze opady. Na chwilę obecną wygląda to tak, że najobfitsze opady śniegu przejdą głównie w Polsce zachodniej, południowej i być może centralnej, a na południowym wschodzie, gdzie zacznie docierać cieplejsze powietrze mają wystąpić opady deszczu.

Lokalnie opady mają być bardzo intensywne. O poranku na północnym wschodzie temperatura spadnie do -15 stopni C. W ciągu dnia odnotuje się od -8/-6 stopni C na północy naszego kraju i od -5 do -2 stopni C na Pomorzu Zachodnim, północy i w centrum Wielkopolski, na Kujawach, Mazowszu i Lubelszczyźnie, do -1/0 stopni C w centrum oraz na Śląsku. Najcieplej na poziomie 1-2 stopni C będzie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr umiarkowany, przeważnie z kierunków wschodnich.

Piątek, 10 grudnia 2021

W nocy z czwartku na piątek strefa intensywnych opadów śniegu zacznie przemieszczać się w głąb Polski. W niektórych miejscach spadnie od 5 do 10 centymetrów śniegu, w związku z czym na drogach będzie bardzo ślisko. W ciągu dnia opady śniegu nadal będą występować na wschodzie – na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie początkowo może padać sam deszcz. Na zachodzie i południu kraju opady zaczną stopniowo zanikać. Na przeważającym obszarze Polski temperatury będą jeszcze ujemne – od -4/-3 stopni C na północy i -2/-1 stopnia C w głębi kraju do 0-2 stopni C na zachodzie oraz na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Weekend, 11-12 grudnia 2021

Przyszły weekend przyniesie zwiastuny większych zmian w pogodzie. Z zachodu zaczną docierać do nas łagodniejsze masy powietrza, ponieważ wyż rosyjsko-skandynawski odsunie się od Polski (największy wpływ będzie miał jeszcze na regiony Polski północno-wschodniej), dzięki czemu niże z zachodu kontynentu będą coraz silniej nacierać na wschód.

W sobotę notowane będą jeszcze niewielkie ujemne wartości na termometrach na północy i wschodzie, ale na zachodzie będzie już na poziomie 4/5 stopni C. W niedzielę odwilż obejmie cały kraj – opady śniegu zaczną przechodzić w deszcz, a temperatury na zachodzie kraju wzrosną nawet do 10 stopni C. Zgodnie z obecnymi rozdaniami modeli numerycznych, będzie to wstęp do jeszcze większego ocieplenia po 12-stym grudnia. Czyli na razie zima postraszy przez kilka dni, ale szybko się wycofa.

OPTYCZNIE W NIEBO 06.12.2021r. – 12.12.2021r.

07.12.2021r. – godz. 02:21 – koniunkcja – Księżyc i Wenus w odległości 1°52`;

08.12.2021r. – godz. 04:43 – koniunkcja – Księżyc i Saturn w odległości 4°05`;

09.12.2021r. – godz. 09:53 – koniunkcja – Księżyc i Jowisz w odległości 4°14`;

11.12.2021r. – godz. 02:35 – faza Księżyca – pierwsza kwadra;

11.12.2021r. – godz. 04:50 – koniunkcja – Księżyc i Neptun w odległości 3°51`.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.