facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 25 wrz, 2022
- brak komentarzy
Zmienna pogoda z umiarkowanymi temperaturami, lokalnymi przymrozkami, opadami deszczu, miejscami w towarzystwie burz. Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.09.2022r. – 02.10.2022r.

Zmienna pogoda z umiarkowanymi temperaturami, lokalnymi przymrozkami, opadami deszczu, miejscami w towarzystwie burz.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 26.09.2022r. – 02.10.2022r.

Za nami większy podmuch jesieni w skali całego kraju. O ile w pierwszej części tygodnia dominowała chłodna i pochmurna aura, o tyle w drugiej części pojawiło się dużo przejaśnień, a nad ranem powstawały jesienne mgły. Odnotowano też sporo przymrozków, najwięcej w górach i kotlinach podgórskich. Rozpoczęła się astronomiczna i kalendarzowa jesień.

(1) TEMPERATURY

Chłodniejsza aura zapanowała już podczas poprzedniego weekendu. W poniedziałek zrobiło się jeszcze chłodniej, najcieplej było na północy i Pomorzu Zachodnim do 16-17 stopni C.

W następnych dniach zrobiło się cieplej. Najzimniej było na południu, zwłaszcza w górach. Całkowite zachmurzenie nie pozwalało, żeby Słońce podgrzało powietrze do wyższych wartości, ale też trzymało w ryzach nocne spadki temperatur, dzięki czemu nie notowano przymrozków.

W drugiej części tygodnia zza chmur wyszło Słońce, dzięki któremu zrobiło się cieplej, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju. Jednak brak zachmurzenia spowodował szybkie spadki temperatury nad ranem.

Początek astronomicznej jesieni przywitał nas licznymi zamgleniami i mgłami oraz przymrozkami, które nie wystąpiły w całym kraju. W przyrodzie wejście jesieni wyglądało wybornie.

 Źródło i mapy: METEOPROGNOZA.PL

(2) OPADY

W mijającym tygodniu notowano liczne opady deszczu, ale najczęściej przelotne o małym natężeniu. Większe sumy uzbierały się głównie na północy, lokalnie na wschodzie, południu i zachodzie. Najmniej deszczu spadło w centrum kraju, miejscami prawie w ogóle.

Tak było mniej więcej do połowy tygodnia, później pojawiło się więcej przejaśnień i opady zaczęły zanikać.

Im bliżej weekendu, tym pogodniej i mniej opadów. Zrobiło się też cieplej, zapanował komfort termiczny.

W weekend mieliśmy wymarzoną pogodę na wycieczką do lasu lub po prostu na spacer. Niedziela w części kraju była wręcz bardzo ciepła i pogodna, ale w pogodzie już szykują się zmiany.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 26 września 2022

Na początku nowego tygodnia przez Polskę będzie przemieszczał się chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Morza Norweskiego. Front nie będzie zbyt rozległy i nie wszędzie przyniesie opady deszczu. W pierwszej części dnia na Pomorzu, północy i zachodzie Wielkopolski, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i krańcach południowo-wschodnich przeważać będzie pochmurna i deszczowa pogoda.

Na pozostałym obszarze będzie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. W drugiej części dnia na północnym wschodzie, tj. na Warmii, Mazurach, Podlasiu, na Mazowszu, Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej będzie pogodnie i sucho. Poza tymi regionami  w środowisku podwyższonej chwiejności termodynamicznej zaczną wypiętrzać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu, a lokalnie mogą pojawić się słabe burze.

Najniższe temperatury wskażą termometry na Suwalszczyźnie oraz od Pomorza Gdańskiego, przez północną i zachodnią część Wielkopolski po zachodnią część Dolnego Śląska – maksymalnie 13-15 stopni C, na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej, krańcach wschodnich będzie 16-18 stopni C, a najcieplej do 19-20 stopni C w centrum, na Opolszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich, Małopolsce i na Górnym Śląsku. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, południowy i południowo-zachodni, od Wielkopolski po Dolny Śląsk północno-zachodni i zachodni.

Wtorek, 27 września 2022

Wtorkowy poranek w wielu regionach będzie mglisty. Lokalnie mgły mogą być gęste, znacznie ograniczające widoczność. Po ich ustąpieniu zacznie się przejaśniać i rozpogadzać. W dzielnicach południowych i środkowych w ciągu dnia będzie się chmurzyć i pojawią się przelotne opady deszczu. Podobnie jak w poniedziałek, lokalnie również może zagrzmieć. Późnym popołudniem i wieczorem opady pojawią się w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Zachodnim. Temperatura maksymalna wyniesie od 14-15 stopni C na Podlasiu i krańcach zachodnich do 17-19 stopni C na południu, w centrum, Wielkopolsce i na Kujawach. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i wschodni.

Środa, 28 września 2022

W nocy z wtorku na środę z południowego-zachodu na północny-wschód przez Polskę będzie przemieszczać się front atmosferyczny z opadami deszczu. Na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, a początkowo również na Kujawach i północy oraz wschodzie Mazowsza będzie deszczowo. W tych regionach słupki rtęci wskażą maksymalnie 10-12 stopni C.

Nad resztą kraju po przejściu frontu atmosferycznego pojawią się przejaśnienia i dłuższe chwile ze Słońcem, jednak na zachodzie, a niewykluczone, że również w centrum kraju, w chłodnej polarnomorskiej masie powietrza będą rozwijać i wypiętrzać się chmury kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i lokalnymi słabymi burzami. Temperatury wyrównane od 13 do 15 stopni C, a na południowym wschodzie 16-17 stopni C. Wiatr na północy słaby, wschodni i południowy, nad resztą kraju umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni.

Czwartek, 29 września 2022

W czwartek od południa pogodą w Polsce zacznie sterować układ podwyższonego ciśnienia, w związku z czym pojawi się dużo przejaśnień i rozpogodzeń. W większości kraju opady zanikną, jedynie na północnym zachodzie, Warmii i Mazurach oraz na Podlasiu może jeszcze padać deszcz i tam będzie też najchłodniej, maksymalnie 11-13 stopni C. Na pozostałym obszarze ciut cieplej, przeważnie 14-16 stopni C, w Małopolsce i na Podkarpaciu do 17-18 stopni C. Poranek w wielu regionach zimny, ze spadkami temperatur do zaledwie 3-5 stopni C, a w regionach podgórskich odnotuje się około zera stopni C, pry gruncie przymrozki. Wiatr słaby i umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni.

Piątek, 30 września 2022

Ostatni dzień września przyniesie jeszcze więcej rozpogodzeń. Niewielkie i przelotne opady deszczu mogą pojawić się jedynie na południowym wschodzie i północnym zachodzie Polski. O poranku mglisto i zimno, w ciągu na termometrach prognozuje się od 14-15 stopni C na Pomorzu Zachodnim do 16-18 stopni C na pozostałym obszarze kraju. Wiatr umiarkowany, z kierunków południowo-zachodnich i południowych.

Weekend, 1-2 października 2022

W pierwszy weekend października szykują się dość istotne zmiany w pogodzie. Pogodą w Polsce będzie sterował układ niskiego ciśnienia, który znad Atlantyku najpierw napłynie nad Morze Północne, a następnie Europę Środkową. W wielu regionach kraju pojawią się opady deszczu, a nawet burze i silniejsze podmuchy wiatru. W sobotę będzie jeszcze dość ciepło, na południowym wschodzie odnotuje się około 20 stopni C. W niedzielę chłodniej, temperatury przeważnie na poziomie 16-17 stopni C, jednak z powodu silniej wiejącego wiatru zachodniego i północno-zachodniego, temperatura odczuwalna będzie dużo niższa.

OPTYCZNIE W NIEBO 26.09.2022r. – 02.10.2022r.

26.09.2022r. – godz. 19:59 – koniunkcja Merkury i Wenus w odległości – 3°13`;

26.09.2022r. – Jowisz w opozycji.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.