Aktualności Pogoda

1. Klimatyczny Bilans Wodny 2022 i pogodowe skrajności.

1. Klimatyczny Bilans Wodny 2022 i pogodowe skrajności.

W tym wpisie wracam do omówienia przebiegu pogody w zeszłym tygodniu (23.05.2022 r. – 29.05.2022 r.), zgodnie z zapowiedzią, którą zamieściłem w tygodniowej prognozie pogody. Warto też spojrzeć na pierwszy w tym roku, opublikowany przez IUNG w Puławach Klimatyczny Bilans Wodny.

(1) TEMPERATURY

Ostatni pełny (czyli obejmujący siedem dni) tydzień maja charakteryzował się dużą zmiennością pogody i wahaniami temperatury, zarówno między dniem i nocą, jak i w poszczególnych dzielnicach kraju. Na początku tygodnia najcieplej było na zachodzie i południowym-zachodzie Polski, gdzie temperatury maksymalne wzrosły do 26 stopni C. Najchłodniej było w wąskim pasie regionów północnych i skrawku południowo-wschodnim. 

W środku tygodnia ciepłe masy powietrza zostały wyparte na wschód i to tam notowano najwyższe temperatury, natomiast na zachodzie, w centrum i częściowo na południu zrobiło się rześko.

Kulminacja ochłodzenia przypadła na sobotę, gdzie w całej Polsce temperatury maksymalne nie zdołały dojść do 20 stopni C, a w wielu miejscach wyniosły tylko 11-13 stopni C. Uczucie chłodu lub zimna wzmagały dość silne porywy wiatru, miejscami do 70 km/h.

Niedziela przyniosła uspokojenie wiatru, ale temperatury pozostały stosunkowo niskie jak na końcówkę maja.

Maj 2022 charakteryzował się też wieloma chłodnymi porankami i przymrozkami, które wystąpiły nawet pod koniec miesiąca z 28 na 29 maja. Na jednym z biegunów zimna, do którego zalicza się Kotlinę Orawsko-Nowotarską przy gruncie notowano nawet -8,5 stopnia C.

Mapy i źródło: METEOPROGNOZA.PL

(2) OPADY

Chociaż druga połowa maja przyniosła więcej opadów niż pierwsza, wciąż na znacznym obszarze kraju mamy poważny problem z niedoborem wody w lasach i na ziemiach uprawnych.

Najwięcej opadów w minionym tygodniu notowano w północno-wschodnich regionach Polski oraz lokalnie na południu i w centrum. Duża część tych opadów była pochodzenia burzowego, a więc padało stosunkowo krótko, ale nawalnie, co spowodowało podtopienia, np. w Ostrowie Wielkopolskim lub Bytomiu.

Poza obszarami objętymi silnymi ulewami, padało bardzo mało lub wcale. Fronty, które wędrują do Polski z zachodu, w dużej mierze wyczerpują swoje uwodnienie przed wejściem nad nasz kraj i w wielu regionach dają jedynie efekt skropienia powierzchni gruntu. Ponownie uaktywniają się we wschodnich i południowych częściach kraju i tam notuje się wyższe sumy opadów, ale i tam pada bardzo nierównomiernie.

Pomimo, że sytuacja opadowa ogólnie uległa lekkiej poprawie, wciąż brakuje rozległego i zasobnego w wilgoć niżu, który równomiernie podlałby większość kraju przez kilkanaście godzin, generując 30-40 mm (lub więcej) opadów. Ta spora nierównomierność w opadach i jednak znacznie częstszy ich niedobór niż nadmiar, ma swoje przełożenie w pierwszym Klimatycznym Bilanse Wodnym 2022.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/index.php/

(3) 1. KLIMATYCZNY BILANS WODNY

(od 21 marca do 20 maja 2022 roku)

Jak podali specjaliści z IUNG-PIBw pierwszym okresie raportowania tj. od 21 marca do 20 maja 2022 roku średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -88 mm. Deficyt wody dla roślin uprawnych występował w całym kraju. Największe niedobory wody notowano na terenach Żuław Wiślanych od -160 do -179 mm.

Nieco mniejsze braki wody od -120 do -159 mm występowały na dużej powierzchni kraju w wielu regonach na: Pojezierzach Pomorskim, Słowińskim, Wielkopolskim, Mazurskim, na Nizinie Wielkopolskiej, w północnych rejonach Niziny Mazowieckiej, Śląskiej, Podlaskiej oraz na Polesiu Lubelskim. Im dalej od tego terytorium w kierunku południowo wschodnim tym deficyt wody był już mniejszy od -119 mm w części północnej tego obszaru a w południowej wynosił -50 mm.

W wyniku występujących warunków wilgotnościowych w pierwszym okresie raportowania, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na terytorium Polski.

Źródło i więcej na ten temat: https://susza.iung.pulawy.pl/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.