facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 28 kwi, 2024
- brak komentarzy
Zdecydowana przewaga suchej, słonecznej i ciepłej pogody. Pod koniec tygodnia ochłodzenie, ale nadal pogodnie i sucho. Nieliczne burze przeważnie w górach. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.04.2024r. – 05.05.2024r.

Zdecydowana przewaga suchej, słonecznej i ciepłej pogody. Pod koniec tygodnia ochłodzenie, ale nadal pogodnie i sucho. Nieliczne burze przeważnie w górach.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.04.2024r. – 05.05.2024r.

Analizę przebiegu pogody w mijającym tygodniu ze szczególnym uwzględnieniem fatalnej fali przymrozków zrobię w odrębnym wpisie. Tymczasem przed nami majówka z pogodą sprzyjającą długim wycieczkom i wypoczynkowi na świeżym powietrzu. Martwi jedynie coraz liczniejsza dominacja układów wyżowych, która oznacza początek problemów z posuchą.

Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

W przedostatnim dniu kwietnia nad Europą Wschodnią nadal będzie stacjonował rozległy i suchy wyż, którego centrum znajdzie się nad wschodnią Białorusią. Polska pozostanie pod jego wpływem. Jednocześnie od zachodniej i środkowej Skandynawii przez Wyspy Brytyjskie po wschodnią część Atlantyku będzie rozciągać się obszar niskiego ciśnienia z frontami atmosferycznymi. Taki rozkład układów barycznych nad naszym kontynentem sprawi, że z południa będą do nas napływać ciepłe i suche masy powietrza.

Poniedziałek w całym kraju zapowiada się suchy i słoneczny, co najwyżej z małym, lokalnie umiarkowanym zachmurzeniem. Temperatura poniżej 20 stopni C prognozowana jest na Pomorzu Zachodnim, w północnej części woj. lubuskiego oraz zachodniej i północnej pomorskiego. W głębi lądu odnotuje się 17-19 stopni C, nad samym morzem, z powodu wiatru wiejącego od strony Bałtyku – odnotuje się maksymalnie 12 stopni C.

Na pozostałym obszarze, tj. na Pomorzu Gdańskim, północy i wschodzie woj. wielkopolskiego, Ziemi Lubuskiej oraz wzdłuż wschodniej granicy będzie 21-23 stopnie C, do 24-26 stopni C w głębi kraju. Lokalnie na Dolnym Śląsku, we wschodniej i południowej Wielkopolsce, na Kujawach i Mazowszu będzie 27 stopni C. Wiatr na zachodzie i Pomorzu słaby, miejscami umiarkowany, wschodni i północno-wschodni, a na wybrzeżu północny, poza tym umiarkowany, chwilami silniejszy, południowy i południowo-wschodni.

Wtorek, 30 kwietnia 2024

Ostatni dzień kwietnia nie przyniesie większych zmian w pogodzie. Polska pozostanie pod wpływem wyżu z centrum na pograniczu Rosji, Białorusi i Ukrainy, a z południowego-wschodu będą napływać bardzo ciepłe i suche masy powietrza polarnomorskiego. Dzień od Bałtyku po Tatry z małym zachmurzeniem (głównie piętra wysokiego), a na południowym wschodzie będzie zupełnie bezchmurnie. Nigdzie nie prognozuje się opadów.

Temperatury wysokie – od 21-22 stopni C na Roztoczu i wschodzie, 23-24 stopnie C odnotuje się na Podlasiu, Mazurach, wschodzie Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, 25-26 stopni C w głębi kraju do 27, a lokalnie nawet 28 stopni C na Kujawach, w Wielkopolsce, na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie.

Nawet o poranku poza Pomorzem, Małopolską, Podkarpaciem i Lubelszczyzną odnotuje się dwucyfrowe wartości na termometrach. Wiatr na Górnym Śląsku, zachodzie Małopolski oraz w Bieszczadach słaby, poza tym umiarkowany, chwilami silniejszy, na Przedgórzu Sudeckim silny i porywisty, w porywach do 65 km/h, a w Sudetach do 90 km/h, południowo-wschodni.

Środa, 1 maja 2024

W pierwszym dniu maja czeka nas kontynuacja pogodnej i suchej aury. Wpływ na pogodę w naszym kraju będzie miał rozległy wyż z centrum nad południowo-wschodnią Skandynawią i Bałtykiem, ale stosunkowo blisko Polski – nad Europą Zachodnią i wschodnią częścią Atlantyku znajdą się niże. Wystąpi zwiększona różnica ciśnień, która spowoduje nasilenie się południowo-wschodniego wiatru. Dzień zapowiada się z pogodą słoneczną i suchą, w wielu miejscach niebo będzie praktycznie bezchmurne.

Poranek tylko lokalnie na wschodzie, Górnym Śląsku oraz w zachodniej części woj. małopolskiego przyniesie niższe temperatury poniżej 10 stopni C. Poza tym prognozuje się 11-13 stopni C, a na Pomorzu i zachodzie nawet 14-15 stopni C. Z kolei temperatura maksymalna wyniesie od 21-22 stopni C na południowym wschodzie, 23-24 stopnie C będą na Pomorzu Gdańskim, Warmii, Mazurach, Lubelszczyźnie, Górnym Śląsku i w Małopolsce do 25-27 stopni C na zachodzie, Pomorzu Zachodnim, Kujawach, w centrum oraz zachodniej i środkowej części Mazowsza.

Czwartek, 2 maja 2024

W czwartek pojawi się nieco chmur, ponieważ silny blokujący wyż znad Europy Wschodniej będzie słabł, jednak kolejny zacznie tworzyć się nad Arktyką, Grenlandią i Skandynawią. Nadal najwięcej pogodnego nieba będzie w północnej części kraju. Na południu pomimo pojawienia się niewielkiego zachmurzenia, nie prognozuje się żadnych opadów.

Temperatura wyniesie od 18-20 stopni C na południu woj. małopolskiego oraz w Bieszczadach, 21-23 stopnie C pokażą słupki rtęci na Górnym Śląsku, w głębi Małopolski, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Roztoczu do 23-24 stopni C na pozostałym obszarze i 25 stopni C na zachodzie. Wiatr na północnym wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, na zachodzie i południu chwilami silniejszy.

Piątek, 3 maja 2024

W piątek zaczną się pojawiać burze – przede wszystkim na krańcach wschodnich oraz w regionach podgórskich. Jednak zjawisk nie powinno być zbyt dużo. Na pozostałym obszarze nadal będzie sucho i słonecznie. Temperatury będą nieco niższe, zwłaszcza na wybrzeżu, gdzie odnotuje się tylko 12-14 stopni C. Na krańcach zachodnich, w Bieszczadach i południu woj. małopolskiego będzie około 20 stopni C, poza tym przeważnie 22-24 stopnie C. Wiatr umiarkowany, ze kierunków wschodnich.

Weekend, 4-5 maja 2024

Pierwszy weekend maja przyniesie kontynuację spadku temperatury, jednak takiego zimna jak w drugiej połowie kwietnia nie musimy się obawiać. Polska zacznie dostawać się w zasięg potężnego i rozległego wyżu, który będzie rozciągać się od Arktyki, przez Skandynawię, Morze Norweskie, Wyspy Brytyjskie, kraje Europy Zachodniej aż po Wyspy Kanaryjskie. To oznacza, że opadów będzie niewiele, zatem posucha będzie narastać.

Jednocześnie wyż zacznie sprowadzać chłodniejsze i suche masy powietrza z północy. W sobotę będzie na ogół od 16 stopni C w dzielnicach północnych do 20-22 stopni C na południu. W niedzielę już praktycznie w całym kraju temperatury spadną poniżej 20 stopni C – nad morzem tylko 10-12 stopni C, w głębi kraju od 13-15 stopni C na północy do 17-19 stopni C na pozostałym obszarze. Wiatr skręci na północny i północno-wschodni.

OPTYCZNIE W NIEBO 29.04.2024r. – 05.05.2024r.

29.04.2024r. – godz. 06:32 – koniunkcja Mars i Neptun w odległości – 0°02;

01.05.2024r. – godz. 13:27 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

04.05.2024r. – godz. 01:05 – koniunkcja Księżyc i Saturn w odległości – 0°45;

04.05.2024r. – godz. 21:06 – koniunkcja Księżyc i Neptun w odległości – 0°15;

05.05.2024r. – godz. 04:18 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°10.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.