facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 10 paź, 2017
- brak komentarzy
12., 13. i 14. Klimatyczny Bilans Wodny 2017.

DWUNASTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY (11 lipca do 10 września 2017 roku)

Z uwagi na bardzo korzystną sytuację opadową w kraju, w ostatnich w tym roku Klimatycznych Bilansach Wodnych, nie stwierdzono w Polsce suszy rolniczej na terenie Polski.

W dwunastym okresie raportowania tj. od 11 lipca do 10 września 2017 roku, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość KBW dla kraju w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym była dodatnia i wynosiła 5 mm i uległa znacznemu zwiększeniu (o 40 mm) w porównaniu do ubiegłego okresu.

Najniższe wartości KBW w dalszym ciągu notowane są w południowo-wschodniej Polsce na: Roztoczu Środkowym, Płaskowyżu Tarnogrodzkim, Równinie Bełzkiej oraz Podgórzu Rzeszowskim i wynoszą od -100 do -119 mm.

W pierwszej dekadzie września najzimniej było w południowo-zachodniej oraz w północno-wschodniej części kraju od 13 do 14°C, natomiast najcieplej w południowo-wschodniej i północno-zachodniej części od 15 do ponad 15,5°C.

W pierwszej dekadzie września pod względem opadów wystąpiło bardzo duże zróżnicowanie od bardzo małych w północno-zachodniej części kraju wynoszących od 5 do 10 mm do bardzo wysokich – ponad 100 mm występujących w różnych rejonach Polski. Szczególnie duże opady zostały odnotowano na bardzo dużej powierzchni kraju: na Pojezierzach Pomorskim i Mazurskim, na Nizinie Mazowieckiej, Podlasiu, Wyżynie Małopolskiej i Lubelskiej oraz w Beskidach. Na tych obszarach notowano opady od 40 do 100 mm.

Opady atmosferyczne ostatniej monitorowanej dekady były duże albo bardzo duże (oprócz północno-zachodnich terenów Polski), natomiast temperatura powietrza oraz usłonecznienie nie były zbyt wysokie, co sprawiło, że w ostatnim okresie znacznie wzrosły zasoby wody dla roślin. Wystąpienie takich warunków pogodowych spowodowały, że susza rolnicza nie jest obecnie notowana na obszarze kraju.

TRZYNASTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY (21 lipca do 20 września 2017 roku)

W trzynastym okresie raportowania tj. od 21 lipca do 20 września 2017 roku, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość KBW dla kraju w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym była dodatnia, wynosiła 31 mm i uległa kolejny już raz znacznemu zwiększeniu (o 26,5 mm) w porównaniu do ubiegłego okresu. Na przeważającym obszarze Polski występują dodatnie wartości KBW świadczące o nadmiarze wody dla upraw polowych.

Na terenie kraju występują też tereny z nieznacznym deficyt wody dla upraw, najniższe wartości KBW w dalszym ciągu notowane są w południowo-wschodniej Polsce w Kotlinie Hrubieszowskiej oraz na Grzędzie Sokalskiej wynoszące od -90 do -99 mm.

W drugiej dekadzie września nadal najcieplej było w południowo-wschodniej części Polski ale już o 1°C zimniej. Natomiast najchłodniej w tej dekadzie (podobnie jak w poprzedniej) było w północno-zachodniej części kraju z tym, że również było o 1°C zimniej niż w pierwszej dekadzie. Na pozostałym znacznym obszarze kraju notowano temperaturę od 12,5 do 14°C.

W pierwszej jak i w drugiej dekadzie września pod względem opadów wystąpiło bardzo duże zróżnicowanie od bardzo małych w północno-zachodniej części kraju wynoszących od 5 do 10 mm do bardzo wysokich (ponad 100 milimetrowych) występujących w różnych rejonach Polski. Szczególnie duże opady zostały odnotwane na bardzo dużej powierzchni kraju: na Pojezierzu Mazurskim, na Nizinie Mazowieckiej, Podlasiu, Wyżynie Małopolskiej oraz w Beskidach. W każdej z tych dekad na tych obszarach notowano opady od 40 do 100 mm.

Opady atmosferyczne w ostatnich monitorowanych dekadach na dużej powierzchni kraju były bardzo duże (oprócz północno-zachodnich terenów Polski). Takie warunki pogodowe sprawiły, że w wielu rejonach kraju występuje nadmiar wody, utrudniający przeprowadzenie prac polowych. Wobec wystąpienia tak dużych opadów atmosferycznych susza rolnicza na terenie Polski nie jest notowana.

CZTERNASTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY (1 sierpnia do 30 września 2017 roku)

W czternastym okresie raportowania tj. od 1 sierpnia do 30 września 2017 roku, nie stwierdzamy wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość KBW dla kraju w rozpatrywanym okresie sześciodekadowym była dodatnia, wynosiła 17 mm w porównaniu do ubiegłego okresu uległa zmniejszeniu o 14 mm. Na przeważającym obszarze Polski występują dodatnie wartości KBW świadczące o nadmiarze wody dla upraw polowych. Na terenie kraju stosunkowo niskie wartości KBW notowane były jedynie na małym obszarze: w Kotlinie Hrubieszowskiej oraz na Grzędzie Sokalskiej wynoszące od -60 do -69 mm.

Zupełnie inny układ rozkładu temperatury powietrza wystąpił w trzeciej dekadzie września w porównaniu z pierwszymi dwiema, albowiem w przeciwieństwie do poprzednich dekad, najzimniej było na dużym obszarze południowego wschodu od 11 do 12°C. Natomiast najcieplej było w północno-zachodniej części kraju od 13 do 14°C.

We wszystkich dekadach września pod względem opadów wystąpiło bardzo duże zróżnicowanie od bardzo małych w północno-zachodniej części kraju wynoszących od 5 do 10 mm do bardzo wysokich (ponad 100 milimetrowych) występujących w różnych rejonach Polski. Szczególnie duże opady od 40 do 100 mm zarówno w pierwszej oraz w drugiej dekadzie zostały odnotwane na bardzo dużej powierzchni kraju: na Pojezierzu Mazurskim, na Nizinie Mazowieckiej, Podlasiu, Wyżynie Małopolskiej oraz w Beskidach. Natomiast w trzeciej dekadzie tej wielkości opady notowano na Wyżynach Małopolskiej i Śląskiej oraz w Beskidach: Śląskim i Wyspowym.

Opady atmosferyczne w ostatnich monitorowanych dekadach w dalszym ciągu na dużej powierzchni kraju były bardzo duże (oprócz północno-zachodnich terenów Polski), powodując w wielu rejonach kraju wystąpienie nadmiaru wody, który utrudnia przeprowadzenie terminowych prac polowych. Ostatnio prowadzone zbiory ziemniaka wykazują słabą jakość surowca co również związane jest z wystąpieniem m.in. wysokich opadów atmosferycznych czego efektem jest gnicie bulw wskutek wystąpienia zarazy ziemniaczanej.

Występujące w ostatnich dekadach warunki pogodowe sprawiły, że susza rolnicza na terenie Polski nie jest notowana.

Źródło i mapki KBW: https://www.susza.iung.pulawy.pl/glowna/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.