Późno-wrześniowe rozważania o grzybach i grzybowych perspektywach październikowych.
Kończy się miesiąc wrzesień 2017 roku. Pierwszy, zasadniczy i najważniejszy dla grzybiarzy miesiąc w roku, okazał się w tym sezonie fantastyczny, a w kilku województwach wręcz absolutnie fenomenalny. Ilości grzybów, które zostały pozbierane przez grzybiarzy, można liczyć w setkach ton….
Prawdziwki z Borów Dolnośląskich w obiektywie Krzyśka z lasu.
Prawdziwki z Borów Dolnośląskich w obiektywie Krzyśka z lasu. Trwa wspaniały wysyp grzybów w dolnośląskich lasach, ale nie tylko. W niektórych województwach grzybów jest tak dużo, że grzybiarze mówią wręcz o zmęczeniu w związku z tą sytuacją. Bo ile można…
Już za 2. tygodnie Światowy Dzień Drzewa.
Klub Gaja serdecznie zaprasza do udziału w 15. edycji programu Święto Drzewa pod hasłem „Drzewo -Przyjaciel”, poświęconej niezliczonym korzyściom jakie dają nam drzewa. W ten sposób chcemy zachęcić wszystkich do podejmowania lokalnych działań na rzecz sadzenia i ochrony drzew. Drzewa…
Świetny, jesienny wysyp grzybów na Dolnym Śląsku.
Świetny, jesienny wysyp grzybów na Dolnym Śląsku. Pocałuj żabę i zaczaruj las! ;)) Pięknie się nam zrobiło w dolnośląskich lasach. Aromatycznie grzybowo i fenomenalnie, różnorodnie gatunkowo. Jeszcze tydzień wcześniej – zbierając kanie – miałem obawy, czy nie jest zbyt sucho,…
Powiew babiego lata. Prognoza pogody i optycznie w niebo 25.09.2017r. – 01.10.2017r.
W minionym tygodniu mieliśmy naprawdę sporo wydarzeń w pogodzie i przyrodzie. Były już przymrozki, śnieg w górach, ale najbardziej interesującym zjawiskiem – według mnie – były sumy opadów, które w niektórych miejscach pobiły już normę miesięczną dla miesiąca września odkąd…
Półkula północna weszła w astronomiczną jesień.
Półkula północna weszła w astronomiczną jesień. Piątek, 22 września 2017 roku, godzina 22:02 czasu polskiego. Słońce w swojej rocznej wędrówce, góruje na równiku i przechodzi przez punkt Wagi, rozpoczynając na półkuli północnej astronomiczną jesień, a na południowej – wiosnę. Przez…
Bilans lata 2017.
Za niecałe trzy doby przywitamy astronomiczną jesień. Zanim to nastąpi warto napisać o tym, jakie było meteorologiczne lato 2017 roku, obejmujące miesiące: czerwiec, lipiec i sierpień. Tegoroczne lato było na przeważającym obszarze naszego kraju cieplejsze w stosunku do normy wieloletniej…
Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2017. (10) „Pękający” dąb szypułkowy z Kamienia.
(10) “PĘKAJĄCY” DĄB SZYPUŁKOWY Z KAMIENIA (artykuł edytowany i poprawiony w dniu 21.01.2020 r.) Kolejnym, niezwykłym drzewem na Wzgórzach Twardogórskich, które postanowiłem umieścić w cyklu Pereł Dendroflory jest rosnący w bardzo bliskim sąsiedztwie opisanego ostatnio “Potarganego” dębu szypułkowego, także dąb…
Prawdziwki, koźlarze i podgrzybki strajkują. Za to kanie tańcują.
Prawdziwki, koźlarze i podgrzybki strajkują. Za to kanie tańcują. Bolszoj Balet! Sopranos kanios! Czubajka melodic dancing orchestra! Zaczęło się widowisko polne i łąkowe. Na nieużytkach, za miedzą, trawnikach, zagajnikach. Po skrajach lasu. Jej wysokość kania! Najwyższa wśród zagrzybionego towarzystwa. Gracja,…
Jesień mówi dzień dobry. Prognoza pogody i optycznie w niebo 18.09.2017r. – 24.09.2017r.
Przed nami ostatnie dni astronomicznego lata, chociaż od kilku dni, pogoda weszła już na dobre w klimaty jesienne. Temperatury są nie za wysokie, a w nocy i nad ranem, mamy coraz częściej spadki poniżej 10 stopni C. Czy to oznacza,…