Miesiąc: październik 2018

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (22) Twardogórska Aleja Dębowa między Goszczem a Moszycami.

(22) TWARDOGÓRSKA ALEJA DĘBOWA MIĘDZY GOSZCZEM A MOSZYCAMI Moszyce to wieś, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie oleśnickim, w gminie Twardogóra. Leży on mniej więcej na północny-wschód od miasta Twardogóra. Idąc z niej w kierunku Goszcza, można podziwiać okoliczne łąki,…

Jesienny spacer dendrologiczny po Parku Szczytnickim z Robertem Sobolewskim.

Jesienny spacer dendrologiczny po Parku Szczytnickim z Robertem Sobolewskim. To był wspaniały, jesienny spacer wśród wyjątkowych i często rzadkich gatunków drzew i krzewów W ostatnią sobotę października, po raz kolejny w tym roku, miałem zaszczyt wziąć udział w spacerze dendrologicznym,…

Duże ocieplenie i bardzo przyjemna pogoda. Prognoza pogody i optycznie w niebo 29.10.2018r. – 04.11.2018r.

Pogoda w tym roku nadal zaskakuje. Zaskakują też grzyby, których mamy na Dolnym Śląsku coraz więcej. W tygodniu postaram się o tym napisać więcej. Tymczasem trudno uwierzyć w to, że za dwa dni będziemy mieć w Polsce południowej blisko 25…

Zegarki czas przestawić.

Zegarki czas przestawić. Przed nami noc wzmożonego wysiłku fizycznego. ;)) Otóż z soboty na niedzielę zmieniamy czas z letniego na zimowy, dzięki czemu będziemy spali o godzinę dłużej. 28. października nad ranem cofniemy wskazówki zegarów z godz. 3.00 na godz….

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (21) “Przydrożny” dąb szypułkowy z Goszcza.

(21) “PRZYDROŻNY” DĄB SZYPUŁKOWY Z GOSZCZA 21. perła dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018 to sędziwy dąb szypułkowy rosnący przy leśnej drodze, bardzo blisko miejscowości Goszcz. Drzewo z daleka wyraźnie odznacza się rozmiarami wśród pozostałych drzew, szczególnie w stanie bezlistnym, kiedy nic…

Dolnośląski komentarz grzybowy. Podgrzybki nadal dają radę. Napięcie rośnie w Borach Dolnośląskich. Co z asortymentem późnojesiennym?

Mijają dwa tygodnie od momentu, kiedy w dolnośląskich lasach rozpoczął się jesienny wysyp podgrzybków brunatnych. Miejscami grzybów było (lub jeszcze jest) bardzo dużo, co zaskoczyło wielu grzybiarzy, gdyż nie spodziewali się, że przy tak dużych niedoborach wilgoci, czarne łebki wyskoczą…

Jesienny liść.

Jesienny liść. Jesienny liść klonowy. Duży, żółty, czerwony lub brązowy. Szeroki i pachnący. Taki charakterystyczny i przemijający. Symbol wiosennych narodzin i rychłego końca złotej jesieni. Czas przeminie, liść zginie. Zanim zeschnie i się zwinie, czasami na ławce odpocznie przez moment,…

Skrócona relacja ze świetnego szkolenia Roberta Sobolewskiego i Fundacji Aquila.

SOBOTA, 13. PAŹDZIERNIKA 2018 Minął tydzień od zakończonego szkolenia, zorganizowanego przez Fundację Aquila i Roberta Sobolewskiego. Zastanawiałem się, jak “ugryźć” temat relacji ponieważ nie byłem obecny do samego końca szkolenia, zarówno w pierwszym, jak i w drugim dniu. Nie chciałem…

Dynamiczna, jesienna pogoda i chłód. W piątek ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.10.2018r. – 28.10.2018r.

Przechodzimy w stan coraz późniejszej jesieni. Wraz z tym tygodniem, zakończył się nam definitywnie okres wyjątkowo ciepłej i bezchmurnej pogody, która nam towarzyszyła właściwie do czwartku włącznie. Przed nami zdecydowanie bardziej dynamiczne oblicze jesieni. Istnieje też szansa, że w nadchodzącym…

Perły dendroflory Wzgórz Twardogórskich 2018. (20) Dąb szypułkowy “Silny Duch” na polanie z Goszcza.

(20) DĄB SZYPUŁKOWY “SILNY DUCH” NA POLANIE Z GOSZCZA Goszcz. Miejsce sławne z ruin pałacu von Reichenbachów i fabryki mebli “Bodzio”. Wokół pałacowych ruin roztacza się stare założenie parkowe, gdzie warto poświęcić trochę czasu na obejrzenie rosnących tu wielu ciekawych…