facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 21 paź, 2018
- brak komentarzy
Dynamiczna, jesienna pogoda i chłód. W piątek ocieplenie. Prognoza pogody i optycznie w niebo 22.10.2018r. – 28.10.2018r.

Przechodzimy w stan coraz późniejszej jesieni. Wraz z tym tygodniem, zakończył się nam definitywnie okres wyjątkowo ciepłej i bezchmurnej pogody, która nam towarzyszyła właściwie do czwartku włącznie. Przed nami zdecydowanie bardziej dynamiczne oblicze jesieni.

Istnieje też szansa, że w nadchodzącym tygodniu spadnie deszcz na większości obszaru Polski, ale nie będą to bardzo mocne opady. Niemniej są one bardzo potrzebne pomimo końca sezonu wegetacyjnego. Zmiana pogody, która się zaczęła i jeszcze się pogłębi, nie oznacza, że już cały czas będziemy mieć zimne, wietrzne i pochmurne oblicze jesieni.

Wręcz przeciwnie – możemy mieć jeszcze kilka dni z temperaturami, dochodzącymi do 16-20 stopni C. Ale na razie musimy przejść przez załamanie pogody, którego kulminacja nastąpi w środku tygodnia. Do chwili obecnej nie wiadomo, jaka opcja pogodowa wygra na weekend. Ciepła czy zimna?

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 22 października 2018
W nowym tygodniu z północnego-zachodu na południowy-wschód będzie się przemieszczać front atmosferyczny z opadami deszczu, ale na ogół niezbyt intensywnymi. W pierwszej części dnia popada przede wszystkim na Pomorzu i Żuławach, a po południu, strefa opadów o charakterze umiarkowanym, obejmie również Warmię i Mazury, Podlasie, Kujawy, północną część Mazowsza, większość Wielkopolski i Ziemię Lubuską. Na północnym zachodzie – po przejściu frontu – wyjrzy Słońce i przestanie padać.

Nad resztą Polski, gdzie strefa opadów jeszcze nie dotrze, ma być również sporo chmur, z większymi przejaśnieniami w regionach podgórskich i na południowym zachodzie, a przed południem także w Wielkopolsce i na Kujawach. Dzięki przejaśnieniom, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie będzie najcieplej od 14 do 15 stopni C. W głębi kraju będzie 11-13 stopni C. Chłodniej na Warmii i Mazurach, Kujawach, północy Mazowsza oraz w Wielkopolsce od 8 do 10 stopni C. Wiatr na Górnym Śląsku, w Małopolsce i Podkarpaciu słaby, nad resztą kraju umiarkowany, zachodni i południowo-zachodni, od Pomorza skręcający na północno-zachodni.

Wtorek, 23 października 2018
We wtorek zaczniemy dostawać się pod wpływ niżu wtórnego, który znad Bałtyku, będzie przemieszczał się nad zachodnią Litwę. Pogoda zrobi się bardzo dynamiczna. W ciągu dnia odnotuje się duży spadek ciśnienia, na północy nawet o 30 hPa w ciągu zaledwie 12 godzin. Dodatkowo z północy na południe będzie się przemieszczać strefa intensywnych opadów deszczu.

Istnieje szansa, że do godzin wczesno-popołudniowych nie będzie padać na Śląsku, w Małopolsce, w Górach Świętokrzyskich i na Podkarpaciu. Z kolei na północy, w drugiej części dnia, opady mają mieć charakter bardziej przelotny. Na przeważającym obszarze kraju spadnie od 10 do 20 mm deszczu w ciągu 24 godzin. Przejściu niżu będzie towarzyszyć silny wiatr, nad samym morzem w porywach do 100-110 km/godz., w głębi kraju do 60-70 km/godz., południowo-zachodni i zachodni, nad wybrzeżu skręcający na północno-zachodni.

Środa, 24 października 2018
W nocy będą nam jeszcze towarzyszyć opady deszczu i silniejszy wiatr. Niewykluczone, że lokalnie nawet zagrzmi. W ciągu dnia w regionach południowych dojdzie do rozwoju głębokiej konwekcji, w związku z czym należy się liczyć z przelotnymi opadami drobnego gradu i krupy śnieżnej. W  regionach podgórskich spodziewane są opady deszczu ze śniegiem, a w górach sam śnieg.

Na północnym wschodzie przez cały dzień będzie pochmurno i deszczowo. Nad resztą kraju zacznie się stopniowo rozpogadzać, a opady zaczną zanikać. Niemniej wszędzie nadal prognozuje się silny, północno-zachodni wiatr, osiągający w porywach 60-75 km/godz., a nad morzem do 90 km/godz. Na wybrzeżu istnieje ryzyko wystąpienia tzw. cofki. Zimno – od 5 stopni C na pochmurnej i deszczowej Warmii oraz Podlasiu, do 7-9 stopni C w głębi kraju. Tylko na krańcach zachodnich do 10 stopni C. Jednak silny wiatr znacznie spotęguje odczucie chłodu.

Czwartek, 25 października 2018
W czwartek z zachodu na wschód będziemy dostawać się pod wpływ kolejnego, tym razem ciepłego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Bałtyku. Przyniesie on porcję opadów deszczu, ale nie zabraknie też miejsc bardziej pogodnych – przez większość część dnia słonecznie i sucho ma być na wschodzie, a po południu rozpogodzi się i przestanie padać na zachodzie. Po przejściu frontu na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku zrobi się nieco cieplej – do 13-15 stopni C, a na pozostałym obszarze od 7 do 10 stopni C. Wiatr słabszy niż w środę, ale wciąż może być dokuczliwy, zachodni i północno-zachodni.

Piątek, 26 października 2018
W piątek na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu, Ziemi Lubuskiej i południu Wielkopolski czeka nas zdecydowana poprawa pogody i spore ocieplenie. Słupki rtęci w tych regionach wzrosną do 16-17 stopni C, a w Słońcu będzie jeszcze cieplej. Na pozostałym obszarze nieco chłodniej, przeważnie 10-13 stopni C i gdzieniegdzie może padać, ale opady nie będą zbyt intensywne i długotrwałe.

Weekend, 27-28 października 2018
Prognoza pogody w ostatnim, październikowym weekendzie jest na ten moment niepewna. Wcześniejsze prognozy wskazywały, że blokada cyrkulacji strefowej przesunie niż skandynawski nad północno-zachodnią Rosję, co miałoby doprowadzić do spływu arktycznego powietrza i pierwszych opadów deszczu ze śniegiem na nizinach. W świetle obecnych prognoz, zimne powietrze popłynie zachodnią częścią Starego Kontynentu, tworząc bardzo wilgotny niż nad zachodnimi akwenami Morza Śródziemnego.

Jednocześnie nad Rosją ma dojść do umocnienia wyżu, a to wszystko sprawi, że zimne powietrze spłynie do Niemiec, Krajów Beneluksu, Wysp Brytyjskich i Francji, przez co tam spadnie śnieg, a do nas miałyby powrócić bardzo wysokie temperatury, jak na koniec października. Gdyby ta prognoza się sprawdziła to na południu Polski temperatura może być bardzo wysoka i sięgać przy wietrze halnym nawet 22-23 stopnie C. W niedzielę na zachodzie kraju ma przejść chłodny front z intensywnymi opadami deszczu, ale reszta kraju ma być wciąż słoneczna i bardzo ciepła. Prognoza pogody na weekend może ulec zmianie i zamiast ciepła, może być zimno i deszczowo.

OPTYCZNIE W NIEBO 22.10.2018r. – 28.10.2018r.

24.10.2018r. – godz. 02:47 – Uran w opozycji;

24.10.2018r. – godz. 18:45 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.