Aktualności Pogoda

5. Klimatyczny Bilans Wodny 2019. Susza coraz większa.

PIĄTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY 2019

(od 1 maja do 30 czerwca 2019 roku)

Spełnia się najbardziej niekorzystny scenariusz dla upraw, ale nie tylko. Po skrajnie suchym kwietniu i chłodnym oraz częściowo mocno wilgotnym maju, kiedy wydawało się, że susza nie powinna nam zbytnio dokuczać, przyszedł anomalnie ciepły i w większości kraju, skrajnie suchy czerwiec. Susza rozwinęła się i pogłębiła błyskawicznie.

Susze występują u nas coraz częściej i są coraz dokuczliwsze. Dla zwolenników ocieplenia klimatu, szukających plusy tej sytuacji, którym wydaje się, że to korzystny trend, polecam artykuł: 

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24938116,globalne-ociepleni-to-palmy-i-winorosl-w-polsce-raczej-straty.html?fbclid=IwAR2gRqPwjN3AQNhwUU13KEpZGHHey5Ga_q4f3e1HOvgo1NqBFyHfOh12oOg

W piątym okresie raportowania tj. od 1 maja do 30 czerwca 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -87 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 50 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 IV – 20 VI).

Największy deficyt wody w okresie 1 maj – 30 czerwca br. notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego, wynosił od -230 mm do -239 mm. Duży deficyt wody od -160 do -230 mm notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej, na Polesiu Lubelskim oraz we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego. Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -110 do -160 mm. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące powyżej -110 mm.

Susza rolnicza występuje na terenie województw:

  • Lubuskiego,
  • Wielkopolskiego,
  • Łódzkiego,
  • Opolskiego,
  • Podlaskiego,
  • Mazowieckiego,
  • Zachodniopomorskiego,
  • Dolnośląskiego,
  • Lubelskiego,
  • Pomorskiego,
  • Kujawsko-pomorskiego,
  • Śląskiego,
  • Świętokrzyskiego,
  • Warmińsko-mazurskiego.

Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach wśród:

  • Zbóż jarych,
  • Zbóż ozimych,
  • Krzewów owocowych,
  • Truskawek,
  • Rzepaku i rzepiku,
  • Roślin strączkowych,
  • Kukurydzy na ziarno,
  • Kukurydzy na kiszonkę,
  • Drzew owocowych,
  • Warzyw gruntowych,
  • Tytoniu.
  • Buraka cukrowego
  • Ziemniaka
  • Chmielu

W piątym okresie raportowania od 1 maja do 30 czerwca 2019 r. największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1219 gminach Polski (49,21% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 670 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 14 województwach na powierzchni 28,09% gruntów ornych.

W tym okresie bardzo duże zagrożenie suszą rolniczą występowało również wśród upraw rzepaku i rzepiku. Suszę w tych uprawach odnotowano w 1218 gminach Polski (49,17% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił w tych uprawach wzrost z wystąpieniem suszy o 1060 gmin. Odnotowano ją w 14 województwach na powierzchni 25,67% gruntów ornych.

W tym okresie suszę rolniczą odnotowano również w uprawach krzewów owocowych Wystąpiła w 1075 gminach Polski (43,40% gmin kraju). Odnotowano ją w 13 województwach na powierzchni 23,66% gruntów ornych. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 804 gmin z wystąpieniem suszy. W tym okresie suszę rolniczą odnotowano w dalszym ciągu w uprawach zbóż ozimych. Wystąpiła w 961 gminach Polski (38,80% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 639 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni 19,86% gruntów ornych.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach kukurydzy na ziarno. Odnotowano ją w 785 gminach Polski (31,69% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 715 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni 13,05% gruntów ornych.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach kukurydzy na kiszonkę. Odnotowano ją w 785 gminach Polski (31,69% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił w tych uprawach wzrost o 715 gmin z wystąpieniem suszy. Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni 13,05% gruntów ornych.

Susza rolnicza została odnotowana także w uprawach roślin strączkowych. Odnotowano ją w 785 gminach Polski (31,69% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania w tych uprawach nastąpił wzrost o 682 gminy z wystąpieniem suszy Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni 15,80% gruntów ornych.

Susza rolnicza wystąpiła także w uprawach truskawek. Odnotowano ją w 733 gminach Polski (29,59% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie liczby gmin z wystąpieniem suszy o 535. Odnotowano ją w 12 województwach na powierzchni 15,87% gruntów ornych. Suszę rolniczą odnotowano w uprawach tytoniu. Wystąpiła w 322 gminach Polski (13,00 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie liczby gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach o 283. Odnotowano ją w 7 województwach na powierzchni 6,17% gruntów ornych.

Suszę rolniczą odnotowano w uprawach warzyw gruntowych. Wystąpiła w 322 gminach Polski (13,00 % gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpiło zwiększenie liczby gmin z wystąpieniem suszy w tych uprawach o 283. Odnotowano ją w 7 województwach na powierzchni 5,58% gruntów ornych. Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach drzew owocowych. Wystąpiła w 322 gminach Polski (13,00% gmin kraju). W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost o 268 gminy z wystąpieniem suszy Odnotowano ją w 7 województwach na powierzchni 5,29% gruntów ornych.

Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach chmielu. Wystąpiła w 60 gminach Polski (2,42 % gmin kraju). Odnotowano ją w 3 województwach na powierzchni 0,68% gruntów ornych. Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach ziemniaka. Wystąpiła w 41 gminach Polski (1,66 % gmin kraju). Odnotowano ją w 2 województwach na powierzchni 0,36% gruntów ornych. Suszę rolniczą odnotowano również w uprawach buraka cukrowego. Wystąpiła w 7 gminach Polski (0,28 % gmin kraju). Odnotowano ją w 2 województwach na powierzchni 0,01% gruntów ornych.

W czerwcu było bardzo ciepło. W przeważającej części Polski temperatura powietrza wynosiła od 20 do 22°C (w pierwszej dekadzie) i od 22 do 24°C a miejscami nawet do ponad 24°C (w drugiej i trzeciej dekadzie). Najchłodniej było w północnej i południowej części kraju od 19 do 20°C (w pierwszej dekadzie) i od 19 do 21°C w drugiej i trzeciej dekadzie.

Pierwsza dekada czerwca na przeważającym obszarze kraju była bardzo sucha z opadami poniżej 5 mm, a miejscami w ogóle nie występującymi. Jedynie w północno-zachodniej części kraju notowano większe opady od 10 do 50 mm oraz we wschodnich terenach Polski od 10 do 30 mm. Natomiast w drugiej i trzeciej dekadzie tego miesiąca w części południowej i środkowej Polski opady były w dalszym ciągu niskie od 5 mm (a miejscami w ogóle nie wystąpiły) do 15 mm. Stosunkowo wysokie opady notowano w północnej części kraju (w drugiej dekadzie) oraz miejscami we wschodniej części Polski (w trzeciej dekadzie) od 20 do ponad 50 mm.

W tym jak i w poprzednim okresie sześciodekadowym szczególnie duży niedobór wody wystąpił w szerokim pasie Polski środkowej oraz w mniejszym stopniu w północno-wschodnich rejonach kraju. Średni deficyt wody dla Polski w obecnym okresie dla roślin uprawnych znacznie powiększył się (aż o 50 mm), obejmując nowe powierzchnie z suszą rolniczą. W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby województw objętych suszą rolniczą. Obecnie tych województw jest 14, w poprzednim okresie było ich 10.

Wzrosła też liczba gmin z suszą (o 670), w tym okresie odnotowano w 1219 gminach Polski (49,21% gmin kraju). Odnotowano też znaczny wzrost powierzchniz suszą o 18,66 punktów procentowych. Obecnie susza rolnicza występuje na powierzchni 28,09% gruntów ornych. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw.

Dyrektor: Prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek

Opracowali: dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw., dr hab. Rafał Pudełko, dr Katarzyna Żyłowska, dr Jan Jadczyszyn, mgr Piotr Koza, mgr Elżbieta Wróblewska, mgr Agata Nowak

Źródło: https://www.susza.iung.pulawy.pl/index.html?str=glowna

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

3 KOMENTARZE

  1. Witaj Paweł
    Nie wygląda to dobrze niestety:( Susza coraz gorsza widzę to choćby na RODOS. Jak dla nas lipiec jest raczej grzybowo stracony, chyba że przyjdą szybko silne deszcze a na to się nie zanosi. Zresztą brak grzybów to jest jeszcze najmniejszy problem. Miejmy nadzieję, że sytuacja szybko się poprawi…
    Pozdrawiam serdecznie i mimo wszystko
    Darz Grzyb:)

    • Cześć Wojtek.
      Prognozy długoterminowe nie napawają optymizmem. Niestety. Ale miejmy nadzieję, że się nie sprawdzą, chociaż te dotyczące suszy, najczęściej się sprawdzają…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.