6. Klimatyczny Bilans Wodny 2019. Susza napiera, woj. lubuskie wyschnięte na wiór.
SZÓSTY KLIMATYCZNY BILANS WODNY 2019
(od 11 maja do 10 lipca 2019 roku)
Pierwsza połowa lipca przyniosła ulgę i odpoczynek od upałów, ale opadów niestety znacznie mniej, niż wynosi norma wieloletnia dla tego okresu. Prognozowany, duży wzrost temperatury i dalsze niedobory opadów, mogą spowodować, że następne mapy KBW będą wyglądać jeszcze bardziej zatrważająco…
W szóstym okresie raportowania tj. od 11 maja do 10 lipca 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -94 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 8 mm w stosunku do poprzedniego okresu (1 V – 30 VI).
Największy deficyt wody w okresie 11 maj – 10 lipca br. notowano podobnie jak w poprzednim okresie raportowania (1 V – 30 VI) na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie na tym obszarze wartość klimatycznego bilansu wodnego osiąga od -240 do -259 mm.
Na przeważającym terenie województwa lubuskiego oraz w zachodniej części województwa wielkopolskiego deficyt wody wynosi ponad -200 mm. Duży deficyt wody od -160 do -200 mm notowano na terenie zachodniej części Pojezierza Wielkopolskiego, na Nizinie Wielkopolskiej, Śląskiej, Podlaskiej, w południowej części Niziny Mazowieckiej oraz na Polesiu Lubelskim.
Na dużym obszarze kraju niedobór wody wynosił od -110 do -200 mm. Natomiast na południu Polski oraz na Pojezierzu Mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące powyżej -110 mm.
Susza rolnicza występuje na terenie województw:
- Lubuskiego,
- Wielkopolskiego,
- Łódzkiego,
- Opolskiego,
- Podlaskiego,
- Mazowieckiego,
- Zachodniopomorskiego,
- Dolnośląskiego,
- Lubelskiego,
- Pomorskiego,
- Kujawsko-pomorskiego,
- Śląskiego,
- Świętokrzyskiego,
- Podkarpackiego.
Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach wśród:
- Zbóż jarych,
- Zbóż ozimych,
- Krzewów owocowych,
- Truskawek,
- Rzepaku i rzepiku,
- Roślin strączkowych,
- Kukurydzy na ziarno,
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Drzew owocowych,
- Warzyw gruntowych,
- Tytoniu,
- Buraka cukrowego,
- Ziemniaka,
- Chmielu.
Pierwsza dekada lipca była chłodna, przy czym najzimniej było w części północnej Polski z temperaturą od poniżej 14,5 do 16°C. Natomiast w części południowej było nieco cieplej od 16 do 19°C. Najcieplej było na Pogórzu Karpackim z temperatura minimalnie przekraczającą 19°C.
W pierwszej dekadzie lipca opady były bardzo zróżnicowane. W północnej części wynosiły od 15 do nawet ponad 50 mm. Natomiast w części środkowej od 5 do 15 mm a w południowych obszarach kraju nawet poniżej 5mm.
W ostatnich okresach sześciodekadowych szczególnie duży niedobór wody wystąpił w szerokim pasie Polski środkowej. Deficyt wody w obecnym okresie dla roślin uprawnych powiększył się na tym obszarze od 10 do 20 mm.
W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił wzrost liczby gmin z suszą w ośmiu uprawach: rzepaku i rzepiku, warzyw gruntowych, kukurydzy na ziarno i kiszonkę, tytoniu, buraka cukrowego, chmielu i ziemniaka. W pozostałych monitorowanych uprawach wystąpiło obniżenie liczby gmin z suszą. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw.
Dyrektor: Prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek
Opracowali: dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw., dr hab. Rafał Pudełko, dr Katarzyna Żyłowska, dr Jan Jadczyszyn, mgr Piotr Koza, mgr Elżbieta Wróblewska, mgr Agata Nowak