7. Klimatyczny Bilans Wodny 2019. Susza coraz groźniejsza – stan zagrożenia hydrogeologicznego.
SIÓDMY KLIMATYCZNY BILANS WODNY 2019
(od 21 maja do 20 lipca 2019 roku)
Jest dramatycznie i z każdym dniem coraz gorzej. Wysychają pola, łąki, lasy, potoki, rowy i rzeki. Poziomy rzek już zbliżają się do absolutnych minimów z sierpnia 2015 roku, a prawdopodobnie w najbliższym czasie, rekordy te zostaną pobite. Jak ciężka jest sytuacja, świadczy fakt, że Państwowa Służba Hydrogeologiczna po raz pierwszy w tym roku wydała ostrzeżenie o zagrożeniu hydrogeologicznym, o czym będzie na końcu.
W siódmym okresie raportowania tj. od 21 maja do 20 lipca 2019 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie której dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -133 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zmniejszeniu o 39 mm w stosunku do poprzedniego okresu (11 V-10 VII).
Największy deficyt wody w okresie 21 maj – 20 lipiec br., podobnie jak w poprzednich okresach raportowania, notowano na obszarze Pojezierza Lubuskiego. Obecnie na tym terenie wartość KBW osiąga od -240 do -249 mm.
Na przeważającym obszarze województwa: lubuskiego, wielkopolskiego, północnej części woj. łódzkiego oraz w zachodnich rejonach woj. mazowieckiego i lubelskiego deficyt wody wynosi od -200 mm do -240 mm. Duży deficyt wody od -170 do -200 mm notowano na dużym terenie województw: zachodniopomorskiego, w części północnej województw: lubelskiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego, w części południowej woj. podlaskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego oraz w zachodnich terytoriach woj. kujawsko-pomorskiego.
Na południu kraju w woj. małopolskim, podkarpackim, dolnośląskim oraz na północy Polski w woj. pomorskim, warmińsko-mazurskim w tym okresie sześciodekadowym notowano najmniejsze niedobory wody wynoszące od -50 do -119 mm.
Suszę rolniczą notowano na terenie województw:
- Lubuskiego,
- Wielkopolskiego,
- Łódzkiego,
- Opolskiego,
- Podlaskiego,
- Mazowieckiego,
- Zachodniopomorskiego,
- Dolnośląskiego,
- Lubelskiego,
- Pomorskiego,
- Kujawsko-pomorskiego,
- Śląskiego,
- Świętokrzyskiego,
- Podkarpackiego,
- Warmińsko – mazurskiego.
Susza notowana jest we wszystkich monitorowanych uprawach, wśród:
- Zbóż jarych,
- Zbóż ozimych,
- Krzewów owocowych,
- Truskawek,
- Roślin strączkowych,
- Kukurydzy na ziarno,
- Kukurydzy na kiszonkę,
- Drzew owocowych,
- Warzyw gruntowych,
- Tytoniu,
- Buraka cukrowego,
- Ziemniaka,
- Chmielu.
Pierwsza i druga dekada lipca były chłodne. W pierwszej dekadzie najzimniej było w części północnej Polski z temperaturą od poniżej 14,5 do 16°C. W części południowej było nieco cieplej od 16 do 19°C. Najcieplej było na Pogórzu Karpackim z temperatura minimalnie przekraczającą 19°C. Natomiast w drugiej dekadzie tego miesiąca najzimniej było we wschodnich terenach Polski od 16 do 17°C a najcieplej w zachodnich od 17 do 18°C.
W pierwszej dekadzie lipca opady były bardzo zróżnicowane. W północnej części wynosiły od 15 nawet do ponad 50 mm. Natomiast w części środkowej od 5 do 15 mm a w południowych obszarach kraju nawet poniżej 5mm. Natomiast w drugiej dekadzie tego miesiąca opady w całej Polsce były bardzo małe od poniżej 5 do 10 mm. Jedynie w południo-zachodnich rejonach kraju oraz na terenie gór notowano nieco większe opady od 10 do 30 mm.
W ostatnich okresach sześciodekadowych odnotowano bardzo duży deficyt wody. Niedobór wody dla roślin uprawnych w obecnym okresie powiększył się w Polsce na wielu obszarach od 20 do 30 mm, a w niektórych terenach przekroczył nawet 30 mm.
W stosunku do poprzedniego okresu raportowania nastąpił znaczny wzrost liczby gmin z suszą we wszystkich monitorowanych uprawach w stosunku do poprzedniego okresu raportowania. Wzrost ten wynosił od 545 do 827 gmin, jedynie w przypadku buraka był mniejszy i wynosił 153 gminy. Suszą objęte są wszystkie monitorowane grupy i gatunki upraw.
Dyrektor: Prof. dr hab. Wiesław Aleksander Oleszek
Opracowali: dr hab. Andrzej Doroszewski, prof. nadzw., dr hab. Rafał Pudełko, dr Katarzyna Żyłowska, dr Jan Jadczyszyn, mgr Piotr Koza, mgr Elżbieta Wróblewska, mgr Agata Nowak
Cześć Paweł:)
Powiedzieć, że dzieje się tragedia na naszych oczach to chyba jest jeszcze za mało. Już nawet nie chodzi o grzyby, ale o lasy jako takie, uprawy rolników, sady…. Niech to szlag trafi co się dzieje z tą naszą aurą. Zim nie ma, śniegu nie ma albo susze albo od razu tornada i powodzie. Gdzie się podziały niże atlantyckie? Po prostu nieszczęście…
Pomimo wszystko Darz Grzyb Przyjacielu
Darz Grzyb mimo wszystko, ale wygląda to fatalnie…