Aktualności Pogoda

8. Klimatyczny Bilans Wodny 2018. Jest lepiej, ale…

ÓSMY KLIMATYCZNY BILANS WODNY (1 czerwca do 31 lipca 2018 roku)

Ukazał się najnowszy, ósmy już w tym roku Klimatyczny Bilans Wodny obejmujący okres od 1. czerwca do 31. lipca 2018 roku. Nadal największa susza występuje w zachodniej części kraju. I chociaż jej intensywność nieco się zmniejszyła, na horyzoncie nie widać w prognozach opadów, które by ją wreszcie zażegnały.

W ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -109,3 mm. W kolejnym już okresie wartość KBW uległa zwiększeniu, tym razem o 12,0 mm.

Na dużym obszarze Polski zanotowano znaczny wzrost wartości KBW, w niektórych rejonach kraju od 10 do 20 mm. Natomiast w zachodnich i północnych obszarach Polski notowano obniżenie tych wartości od kilku do 10 mm. W dalszym ciągu najniższe wartości KBW występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. W obecnym okresie podobnie jak w tym sprzed dziesięciu dni, deficyt wody na tym terenie wynosi nadal od -190 do -199 mm.

 W dalszym ciągu duży deficyt wody od -170 do -189 mm notowany jest na terenie Niziny Szczecińskiej, na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, Wzniesieniach Zielonogórskich na Wale Trzebnickim na Wysoczyźnie Lubińskiej oraz na Równinie Legnickiej. W pozostałej zachodniej części kraju niedobory wody wynoszą od -100 do -169 mm. Natomiast we wschodniej części Polski notowany jest mniejszy deficyt wody od 0 do -100 mm z wyjątkiem Równiny Wołomińskiej, Garwolińskiej oraz Łukowskiej gdzie deficyt ten wynosi od -120 do -139 mm.

Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród następujących monitorowanych upraw:

  • Krzewów owocowych,
  • Roślin strączkowych,
  • Tytoniu,
  • Zbóż jarych,
  • Kukurydzy na kiszonkę.

Trzecia dekada lipca była gorąca w całym kraju. Na bardzo dużym obszarze Polski zachodniej i środkowej temperatura powietrza wynosiła od 22,5 do ponad 23,5°C. Na pozostałym terytorium kraju również było bardzo ciepło od 21,5 do 22,5°C. W trzeciej dekadzie tego miesiąca w całej zachodniej części kraju notowano bardzo małe opady od poniżej 5 do 10 mm, natomiast w części północno-wschodniej oraz południowo-wschodniej były już wyższe od 10 do ponad 50 mm.

Najgorszy scenariusz, który prognozowany jest przez niektóre portale meteo, mówi o dużej suszy do października. W przypadku sprawdzenia się tych fatalnych prognoz, nie tylko rolnicy i leśnicy, ale także grzybiarze dostaną w tym roku od “szalonej” blokady wyżowej. Jedyne co mogę napisać na pocieszenie to to, że prognozy długoterminowe są obarczone dużym ryzykiem błędu. I tego błędu życzę im z całych sił.

Źródło: https://susza.iung.pulawy.pl/glowna/

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.