ÓSMY KLIMATYCZNY BILANS WODNY (1 czerwca do 31 lipca 2018 roku)
Ukazał się najnowszy, ósmy już w tym roku Klimatyczny Bilans Wodny obejmujący okres od 1. czerwca do 31. lipca 2018 roku. Nadal największa susza występuje w zachodniej części kraju. I chociaż jej intensywność nieco się zmniejszyła, na horyzoncie nie widać w prognozach opadów, które by ją wreszcie zażegnały.
W ósmym okresie raportowania tj. od 1 czerwca do 31 lipca 2018 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -109,3 mm. W kolejnym już okresie wartość KBW uległa zwiększeniu, tym razem o 12,0 mm.
Na dużym obszarze Polski zanotowano znaczny wzrost wartości KBW, w niektórych rejonach kraju od 10 do 20 mm. Natomiast w zachodnich i północnych obszarach Polski notowano obniżenie tych wartości od kilku do 10 mm. W dalszym ciągu najniższe wartości KBW występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta. W obecnym okresie podobnie jak w tym sprzed dziesięciu dni, deficyt wody na tym terenie wynosi nadal od -190 do -199 mm.
W dalszym ciągu duży deficyt wody od -170 do -189 mm notowany jest na terenie Niziny Szczecińskiej, na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, Wzniesieniach Zielonogórskich na Wale Trzebnickim na Wysoczyźnie Lubińskiej oraz na Równinie Legnickiej. W pozostałej zachodniej części kraju niedobory wody wynoszą od -100 do -169 mm. Natomiast we wschodniej części Polski notowany jest mniejszy deficyt wody od 0 do -100 mm z wyjątkiem Równiny Wołomińskiej, Garwolińskiej oraz Łukowskiej gdzie deficyt ten wynosi od -120 do -139 mm.
Aktualnie susza rolnicza w Polsce występuje wśród następujących monitorowanych upraw:
- Krzewów owocowych,
- Roślin strączkowych,
- Tytoniu,
- Zbóż jarych,
- Kukurydzy na kiszonkę.