facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 13 sty, 2016
- brak komentarzy
Akcja Greenpeace. Podpisz petycję w celu ochrony Puszczy Białowieskiej przed wycinką.

26eeb2bed2f3bd45d84a15767b992ca6efd43ec3397dd962c86f1c79ce5050edz9964779Q,bialowieski-park-narodowy--bialowieza--las--polska

Batalia o zwiększenie wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej trwa w najlepsze. Tym razem do akcji wkroczyło Greenpeace. Przygotowana została petycja do premier rządu – Pani Beaty Szydło o następującej treści:

Do Premier Beaty Szydło:

Pani Premier,
Puszcza Białowieska to wyjątkowe miejsce – ostatni w Europie nizinny las o charakterze naturalnym, który jest schronieniem dla wielu gatunków roślin i zwierząt, których nie można już spotkać nigdzie indziej. Można na jej terenie zobaczyć fragmenty lasów, jakie przed wiekami porastały Europę. Dlatego należy traktować ją w wyjątkowy sposób – jest częścią naszego dziedzictwa narodowego i razem musimy zrobić wszystko, żeby ją chronić. Mamy tylko jedną Puszczę Białowieską – i nie da się jej zastąpić!

W najbliższym czasie Minister Środowiska może podjąć decyzję, która grozi tym, że Puszcza Białowieska zostanie zniszczona i zmieni się w plantację drzew. Akceptując aneks do Planu Urządzenia Lasu Nadleśnictwa Białowieża, minister doprowadzi do wielokrotnego zwiększenia wycinki, a tym samym złamie umowę społeczną z 2012 roku, która oparta została na rozwiązaniach zaproponowanych przez zespół ds. Puszczy przy prezydencie Lechu Kaczyńskim.

Pretekstem do takiej wycinki jest “walka z kornikiem drukarzem” – jednak kryje się za nią motyw ekonomiczny. A przecież Puszczy Białowieskiej nie można przeliczać na złotówki, ani na metry sześcienne drewna do pozyskania. To wyjątkowy ekosystem, który radzi sobie doskonale od tysięcy lat bez ingerencji człowieka. Swój sprzeciw wobec zwiększenia wyrębu Puszczy wyraziły najwybitniejsze autorytety naukowe i instytucje odpowiedzialne za ochronę przyrody, m. in. Państwowa Rada Ochrony Przyrody, Komitet Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Rada Naukowa Białowieskiego Parku Narodowego.

Dodatkowo planowane zwiększenie wyrębu drzew w Puszczy Białowieskiej, w tym wycinka w 100-letnich i starszych drzewostanach, jest niezgodne z zasadami jej ochrony jako Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO, a także może spowodować wszczęcie przez Komisję Europejską postępowania przeciwko Polsce.

Decyzja o zwiększeniu wyrębu drzew, którą podejmuje Minister Środowiska to pod każdym względem fatalne posunięcie i krok w kierunku nieodwracalnego zniszczenia Puszczy. Dlatego apelujemy, aby Pani rząd jak najszybciej podjął działania, które chronić będą całą Puszczę Białowieską i jej naturalne procesy biologiczne, w które nie powinien ingerować człowiek.

Ja już podpisałem petycję. Tym samym, podpisów jest 15050. Potrzeba znacznie więcej!!!

GORĄCO APELUJĘ I ZACHĘCAM DO PODPISANIA PETYCJI!!! To nic nie kosztuje, tylko około 20 sekund na jej wypełnienie.

Petycję znajdziecie tutaj:

https://www.kochampuszcze.pl/?utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_term=Bialowieza%20Forest&utm_campaign=Forests&__surl__=IgSzu&__ots__=1452718868925&__step__=1

Akcja jest też prowadzona na facebooku.

https://www.facebook.com/greenpeacepl/?fref=ts

A jeżeli jeszcze nie jesteś przekonany/przekonana to przeczytaj wiarygodne opinie naukowców, które znajdują się na stronie Greenpeace.

 

 

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.