Aktualności Pogoda Z życia wzięte

Atrakcje astronomiczne na czerwcowym niebie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czerwiec charakteryzuje się w naszej strefie klimatycznej najkrótszymi nocami w roku. Z punktu widzenia miłośników obserwacji astronomicznych nie jest to najbardziej korzystne, jednak i tak możemy zobaczyć sporo przyjemnych dla oka zjawisk nad naszymi głowami. Co zatem możemy zobaczyć na czerwcowym niebie?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

SŁOŃCE I KSIĘŻYC


21 czerwca 34 minuty po północy rozpocznie się astronomiczne lato, a więc właśnie wtedy półkula północna Ziemi jest najbardziej oświetlana przez słońce. O ile 1 czerwca nasza gwiazda w Warszawie wzeszła o 04:18, a zaszła za horyzont o 20:50, 21 czerwca, a więc w czasie najdłuższego dnia w roku, wschód Słońca nastąpi o 04:14, a zachód o 21:01. To oznacza, iż w ciągu prawie dwóch tygodni, noc skróci się jeszcze o 15 minut. Od 22 czerwca dni zaczną się powoli skracać.
Fazy Księżyca w miesiącu czerwcu będą następujące: nów 5 czerwca o 05:01, pierwsza kwadra 12 czerwca o 10:11, pełnia 20 czerwca o 13:04, a ostatnia kwadra 27 czerwca o godz. 20:20.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

PLANETY

Zarówno Merkury, jak i Wenus znajdują się w czerwcu bardzo blisko słońca, dlatego nie będziemy w stanie ich zobaczyć gołym okiem. Marsa bez problemu odnajdziemy w godzinach wieczornych ok. 30-40 stopni nad południowym horyzontem, w na granicy gwiazdozbiorów Skorpiona i Wagi.
W czerwcu kończy się powoli dobry okres na obserwacje Jowisza. Największa planeta Układu Słonecznego widoczna jest kilka godzin po zachodzie słońca, nad południowo-zachodnim i zachodnim horyzontem. Z tygodnia na tydzień jego jasność będzie maleć.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W dniu 3 czerwca Saturn znalazł się w opozycji, a więc mamy bardzo dobry okres do podziwiania planety z pierścieniami. Saturna odnajdziemy kilka stopni nad Antaresem będącym najjaśniejszą gwiazdą Skorpiona.
Około godziny, półtorej przed wschodem Słońca, w konstelacji Ryb odnajdziemy Urana. Neptun widoczny w drugiej połowie nocy, nisko nad wschodnim horyzontem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

KONIUNKCJE I DESZCZ METEORÓW

Już 10 czerwca będziemy mieć szansę podziwiać pierwszą w tym miesiącu koniunkcję – Jowisz znajdzie się ok. 2 stopni od Księżyca zbliżającego się do pierwszej kwadry. Zjawisko będzie doskonale widoczne wieczorem. Sześć dni później Srebrny Glob będzie dzielił dystans do Marsa ok. 6 stopni. 18 czerwca w godzin późno wieczornych nastąpi kolejna koniunkcja – tym razem Księżyca z Saturnem. Oba obiekty znajdą się w odległości ok. 3 stopni od siebie, dlatego moment zbliżenia będzie efektywny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Z kolei 27 czerwca nad ranem czeka nas deszcz meteorów z roju Bootydów Czerwcowych. Radiant roju, z którego wydają się wylatywać meteory, leży w gwiazdozbiorze Wolarza. W trakcie szczytu, a więc ok. 3:00 nad ranem, będziemy mogli zobaczyć do 20 spadających gwiazd na godzinę. Niestety, w obserwacjach może przeszkadzać Księżyc oraz krótka noc.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.