Aktualności Pogoda Z życia wzięte

Atrakcje astronomiczne na lipcowym niebie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Lipiec. Pomału, ale systematycznie zaczęło nam ubywać dnia. Ucieczka jasnej pory doby jest na razie prawie niezauważalna. Długie dni niezbyt sprzyjają miłośnikom astronomii i nocnych obserwacji nieba.  Jednak dla chcącego, nic trudnego. Okazuje się, że w lipcu mamy szansę zobaczyć co najmniej kilka niezwykłych wydarzeń nad naszymi głowami. Tradycyjnie, najlepiej jest z obserwacją faz Księżyca. Nów już miał miejsce 4 lipca o godz. 13:02. Pierwsza kwadra będzie mieć miejsce 12 lipca o godz. 02:53, pełnia 20 lipca o godz. 00:58, a ostatnia kwadra – 27 lipca o godz. 01:01.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeżeli chodzi o planety to Merkury w lipcu wciąż znajduje się zbyt blisko Słońca, dlatego nie ma szans na jej obserwacje. Identyczna sytuacja ma miejsce z Wenus – z tego samego powodu do końca miesiąca nie możemy cieszyć naszego oka drugą planetą Układu Słonecznego. Z kolei w godzinach wieczornych do pierwszej połowy nocy nisko nad południowym horyzontem, w okolicach gwiazdozbioru Wagi, mamy szansę podziwiać Marsa. Jednak z każdym dniem jasność planety będzie się zmniejszać w miarę oddalania od Ziemi. Jowisz – podobnie jak Mars – pozostaje dobrze widoczny dwie godziny po zachodzie słońca stosunkowo nisko nad zachodnim horyzontem. Na początku miesiąca jest widoczny ok. 10 stopni, a pod koniec miesiąca będzie zachodził kilkanaście minut po zachodzie naszej dziennej gwiazdy.
W przypadku Saturna, można go znaleźć w gwiazdozbiorze Skorpiona. Im bliżej końca lipca, tym warunki do obserwacji będą gorsze; do połowy miesiąca planeta widoczna jest przez większą część nocy; nieco wyżej nad południowym horyzontem od Marsa. Od 20 lipca dobre warunki do obserwacji drugiego Gazowego Olbrzyma będziemy mieć tylko do północy.
Uran znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb, który wschodzi przed świtem. Neptun w podobnych godzinach należy szukać w konstelacji Wodnika. Do obserwacji obu planet należy użyć teleskopów lub lornetek.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W lipcu będzie też całkiem sporo koniunkcji. Już jurto 9-tego lipca w odległości 5 stopni od siebie oddalone będą: Księżyc i Jowisz. Pięć dni później Srebrny Glob i Marsa będzie dzielił dystans 7 stopni. 15 lipca będzie można podziwiać Saturna, który znajdzie się blisko Księżyca – oba ciała będzie można „złapać” w jednej kadrze, gdyż odległość je dzieląca wyniesie mniej niż 5 stopni.
W ostatnich dniach miesiąca przypadnie również szczyt aktywności deszczu meteorów z roju: alfa Capricornidów (CAP) i południowych delta Akwarydów (SDA). Najwięcej spadających gwiazd zobaczymy nocą z 29 na 30 lipca; będzie można wówczas zobaczyć od 6 do 15 meteorów na godzinę. Gwiazdozbiory Koziorożca i Wodnika, w których położone są radianty obu rojów, sąsiadują ze sobą, a najlepiej widoczne są około godz. 02:00-03:00, gdy znajdują się w pobliżu górowania.

Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.