Dla fanów astronomii, majowe niebo, przygotowało wiele wspaniałych wydarzeń. Jowisz to pierwsza planeta, którą zobaczymy po zmierzchu. Do tego tranzyt Merkurego w dniu 9. maja, po raz pierwszy od 2006 roku. Ale to nie koniec astronomicznych atrakcji, jakie czekają na nas w tym miesiącu – donosi earthsky.org
Słońce i Księżyc
W maju dzień wciąż się wydłuża, a noce stają się coraz krótsze. 1 maja nasza dzienna gwiazda w Warszawie wzeszła o godzinie 05:06., a zaszła o 20:00. Z kolei 31 maja stanie się to odpowiednio o 04:21 i 20:46. W ciągu miesiąca przybędzie jeszcze 1,5 godz. dnia.
Fazy Księżyca w maju będą następujące: nów 6 maja o godzinie 21:31, pierwsza kwadra 13 maja o 19:03, pełnia 21 maja o 23:16, a trzecia kwadra o 14:13.
Planety
Merkury i Wenus znajdują się zbyt blisko Słońca, dlatego przez cała noc nie są dla nas widoczne. Z kolei w tym miesiącu Mars osiągnie opozycję, więc obserwacje Czerwonej Planety mogą okazać się fascynujące. Najlepszą jasność planeta osiągnie 21. maja w gwiazdozbiorze Skorpiona. Co ciekawe w tym samym dniu nastąpi koniunkcja Marsa i Księżyca – oba ciała będzie dzielił dystans 5 stopni.
Na początku maja Jowisz staje się najjaśniejszą gwiazdą na niebie. Świeci niemal natychmiast po zachodzie Słońca w pierwszej połowie nocy w konstelacji Lwa. 14 i 15 maja Jowiszowi towarzyszył będzie Księżyc.
Już niebawem Saturn, podobnie jak Mars, znajdzie się w opozycji, co nastąpi w czerwcu. Gazowego Olbrzyma należy poszukiwać w gwiazdozbiorze Skorpiona, w pobliżu jasno świecącego Marsa. Z kolei Uran i Neptun to planety niewidoczne.
Wydarzenia astronomiczne
Już dzisiaj, 5-tego maja nastąpi szczyt deszczu meteorów Eta Equaridów związanych ze słynną kometą 1P/Halley. Radiant, czyli obszar, z którego „wychodzą” spadające gwiazdy znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika, dlatego na obserwacje należy udać się nad ranem. Astronomowie prognozują, że w ciągu jednej godziny – w trakcie szczytu – niebo rozświetli do 40 meteorów.
Z kolei cztery dni później, tj. 9 maja, czeka nas jedno z najważniejszych wydarzeń astronomicznych tego roku. Dokładnie po 10 latach zobaczymy Merkurego, który przechodzi na tle tarczy naszej dziennej gwiazdy. Całe zjawisko będzie trwało aż siedem godzin; początek nastąpi o 13:12, najgłębsze zanurzenie planety na tle Słońca – o 16:57, a koniec – 20:42 (u nas końcowa faza nie będzie widoczna).
Źródło: Przyroda, Pogoda, Klimat