Aktualności Pogoda

Atrakcje astronomiczne na niebie w czerwcu 2020 roku.

Atrakcje astronomiczne na niebie w czerwcu 2020 roku.

Przed nami najdłuższe dni i najkrótsze noce w roku. Mogłoby się wydawać, że w związku z tym nie będzie zbyt wielu atrakcji astronomicznych do podziwiania, ale nie jest tak źle, bowiem oferta astronomiczna czerwcowego nieba jest całkiem solidna. Warto pamiętać, że jedną z atrakcji są też tzw. białe noce na północy kraju. Jest to moment, kiedy Słońce nie chowa się za horyzont głębiej niż 17 stopni. Na Pomorzu zachodzi tak płytko, że przez całą noc północna linia horyzontu jest oświetlona, co świadczy o dniu polarnym za kołem podbiegunowym północnym.

Wprawdzie dzień jeszcze się wydłuża, ale już znacznie wolniej, niż miało to miejsce w poprzednich miesiącach. Jasnej pory doby będzie nam przybywać jeszcze do dnia przesilenia letniego, czyli 20 czerwca, kiedy to o godz. 23:44, Słońce wejdzie w znak Raka, rozpoczynając astronomiczne lato na półkuli północnej.

W dniu 1. czerwca w Warszawie Słońce wzeszło o godz. 04:20, a zaszło o godz. 20:49. W najdłuższym dniu w roku, czyli 21 czerwca, wschód Słońca nastąpi w stolicy o godz. 04:13, a zachód o godz. 21:02. Czyli przybędzie nam jeszcze 19 minut dnia. Po dniu przesilenia, dzień zacznie się skracać, ale minimalnie.

Fazy Księżyca w miesiącu czerwcu przedstawiają się następująco: pełnia (tzw. Pełnia Truskawkowego Księżyca), nastąpi już jutro w dniu 5 czerwca o godz. 21:12, ostatnia kwadra nastąpi w dniu 13 czerwca o godz. 08:24, nów będzie mieć miejsce w dniu 21 czerwca o godz. 08:42, a pierwsza kwadra przypadnie na dzień 28 czerwca o godz. 10:16.

Jeżeli chodzi o planety – w godzinach wieczornych nadal dobrze widać Merkurego. Podczas zmierzchu znajduje się około 8 stopni nad zachodnim horyzontem. Należy jednak mieć na uwadze, że warunki na jej obserwację, cały czas będą się pogarszać, a w trzeciej dekadzie czerwca planeta stanie się niewidoczna.

Wenus znalazła się w koniunkcji ze Słońcem i jej obserwacja nie jest już możliwa. Dopiero po połowie miesiąca planeta przejdzie na niebo poranne, ale do końca czerwca będzie słabo zauważalna. W dniu 30 czerwca, około kwadrans przed wschodem Słońca znajdzie się 4 stopnie nad południowo-wschodnim horyzontem.

Za to do dnia 25 czerwca w gwiazdozbiorze Wodnika, a następnie w konstelacji Ryb będzie można podziwiać planetę Mars, której należy szukać nad ranem nad wschodnim horyzontem. Systematycznie poprawiają się warunki do obserwacji Jowisza. Przez cały miesiąc Gazowy Gigant świeci w konstelacji Strzelca, około 2-3 godziny przed wschodem Słońca. W gwiazdozbiorze Koziorożca, mniej więcej 5 stopni od Jowisza, ujrzymy planetę Saturn, której należy szukać około 20-30 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.

Uran świeci nisko w gwiazdozbiorze Koziorożca zaledwie 5-10 stopni nad wschodnim horyzontem tuż przed wschodem Słońca. Nieco lepsze warunki oferuje niebo do obserwacji Neptuna – planeta jest widoczna w drugiej połowie nocy w gwiazdozbiorze Wodnika. Pod koniec miesiąca Uran zacznie wschodzić jeszcze przed północą, niemniej aby móc zobaczyć obie ostatnie planety, należy posiłkować się sprzętem.

Jedno z najciekawszych zjawisk astronomicznych czerwca czeka nas jutro, kiedy będziemy mogli zaobserwować częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca, widoczne z terenów naszego kraju. Niestety, mamy co najmniej dwie przesłanki, które mogą nam znacznie utrudnić obserwację tego zjawiska. Po pierwsze, faza maksymalna, kiedy 40% tarczy Księżyca stanie się nieznacznie ciemniejsza, przypadnie mniej więcej około godziny 21:24, kiedy będzie jeszcze stosunkowo jasno, a sam Księżyc będzie znajdował się około 3-4 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Druga przesłanka to zachmurzenie, które w wielu miejscach kraju może po prostu zasłonić całość widowiska. Faza półcieniowa zakończy się krótko po godz. 23:00.

W czerwcu nie zabraknie też koniunkcji. W dniu 9 czerwca wystąpi koniunkcja Księżyca z Jowiszem i Saturnem. Około godziny 3:00 na wysokości 15 stopni nad południowym horyzontem, Księżyc znajdzie się między Jowiszem a Saturnem. Dystans wyniesie ok. 4 stopni. Za to w dniu 13 czerwca będziemy mogli zaobserwować koniunkcję Marsa z Księżycem, kiedy to dystans także około godziny 3:00, odległość między oboma ciałami niebieskimi wyniesie 3 stopnie.

Warto też przygotować sprzęt na dzień 19 czerwca, ponieważ w tym dniu, w godzinach popołudniowych, przy oświetleniu Księżyca w zaledwie 4% dojdzie do zakrycia przez niego planety Wenus. Należy mieć na uwadze, że zjawisko będzie trwać tylko 2 minuty.

I jeszcze meteory. W nocy z 27 na 28 czerwca czeka nas deszcz spadających gwiazd z roju Czerwcowych Bootydów. Rój ten jest bardzo zmienny w swojej aktywności, zazwyczaj obserwuje się w przedziale 10-15 meteorów na godzinę, ale zdarza się, że niektóre szczyty przynoszą nawet ponad 100 (jak miało to miejsce w 2004 r.). Warunki do obserwacji roju będą doskonałe, ponieważ Księżyc zajdzie tuż przed północą, w dodatku Wolarz – radiant, z którego będą “wylatywać” meteory, znajduje się stosunkowo wysoko.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.