Aktualności Pogoda

Atrakcje astronomiczne na niebie w kwietniu 2023 roku.

Atrakcje astronomiczne na niebie w kwietniu 2023 roku.

Od początku astronomicznej wiosny, dzień jest dłuższy od nocy i przybywa go z każdą dobą. Pomimo tego, na naszej szerokości geograficznej, kwietniowe noce są na tyle długie, że przez wiele godzin można podziwiać nocne niebo i wyszukiwać na nim przeróżnych atrakcji astronomicznych, których w czwartym miesiącu roku nie zabraknie. W kwietniu oprócz planet, pojawi się również pierwszy zauważalny deszcz meteorów od stycznia.

W kwietniu, dzień nadal wydłuża się bardzo szybko. O ile w dniu 1 kwietnia Słońce w Warszawie wzeszło o godzinie 06:09, a zaszło o godz. 19:10, to w ostatnim dniu miesiąca, tj. 30 kwietnia, dzień w stolicy rozpocznie się już o godz. 05:05, a zakończy o godz. 20:00. To oznacza, że w ciągu całego miesiąca, dzień wydłuży się o 114 minut, tj. o 1 godz. i 54 minuty. Elewacja Słońca podczas górowania w kwietniu rośnie z 42 stopni na początku miesiąca do 52 stopni pod jego koniec (dane dla Warszawy).

Marcowe fazy Księżyca przedstawiają się następująco: pełnia przypadnie na najbliższy czwartek – 6 kwietnia o godz. 06:34, ostatnia kwadra będzie mieć miejsce w dniu 13 kwietnia o godz. 09:13, nów nastąpi w dniu 20 kwietnia o godz. 06:14, a pierwsza kwadra czeka nas w dniu 27 kwietnia o godz. 23:21.

Jeżeli chodzi o planety to w kwietniu, kilka z nich znajduje się zbyt blisko Słońca i nie będą widoczne. Przykładem jest Jowisz i Neptun. Nowe sezon obserwacyjny obu wymienionych planet rozpocznie się w maju. Merkury jest widoczny zaraz po zachodzie Słońca, nisko nad zachodnim horyzontem (w momencie zmierzchu cywilnego, który następuje średnio 35 minut po zachodzie naszej dziennej gwiazdy). W kwietniu warunki do widoczności Merkurego są najlepsze w całym roku, osiągając zaraz po świętach maksymalną elongację wschodnią.

Na początku drugiej dekady miesiąca po godzinie 20:30, warto skupić wzrok na zachodniej części nieba, kiedy niebo całkowicie pociemnieje, a Merkury będzie świecił jeszcze na wysokości powyżej 5 stopni. W drugiej połowie kwietnia, warunki do obserwacji planety, stopniowo zaczną się pogarszać, aż w końcu pod koniec miesiąca, planeta zniknie nam z pola widzenia.

Wenus będzie w kwietniu najjaśniejszym obiektem na niebie (po Księżycu). Do 6. kwietnia planeta będzie świeciła w gwiazdozbiorze Barana, a od 7 kwietnia – w Byku. W momencie zmierzchu cywilnego na początku miesiąca Wenus będzie wznosić się 35-40 stopni nad zachodnim horyzontem, a między 7 a 14 kwietnia dodatkowym ułatwieniem będzie przejście planety w rejonie gwiazdozbioru Plejad.

W godzinach wieczornych w Bliźniętach, wciąż będzie świeciła planeta Mars. Jednak ze względu na to, że opozycja Czerwonej Planety miała miejsce w listopadzie, jest ona już słabo dostrzegalna, dlatego w celu jej obserwacji warto posiłkować się sprzętem, np. teleskopem. Na początku miesiąca blisko planety Wenus (w odległości niespełna 5 stopni), znajdzie się Uran. Jednak ze względu na to, że obiekt znajduje się daleko od Ziemi i zmierza do koniunkcji, jest niewidoczny gołym okiem. Sezon obserwacyjny Neptuna rozpocznie się dopiero w maju.

Jeżeli chodzi o pozostałe atrakcje astronomiczne to warto na moment wrócić do planety Wenus, ponieważ 10 i 11 kwietnia znajdzie się w koniunkcji z Plejadami. Planeta będzie świecić w odległości zaledwie 2,5 stopnia. Na kolejną koniunkcję, tym razem Wenus z Księżycem, będzie trzeba zaczekać do 23 kwietnia. W godzinach wieczornych Księżyc i Wenus spotkają się w odległości zaledwie 2 stopni od siebie. Dwa dni później Srebrny Glob spotka się z Marsem, tym razem dalej, gdyż dystans dzielący oba ciała niebieskie będzie wynosił 5 stopni.

Na początku trzeciej dekady kwietnia – nocą z 21 na 22 kwietnia czeka nas pierwszy od początku stycznia, intensywniejszy deszcz meteorów z roju Lirydów. Spadające gwiazdy związane są z kometą okresową kometą Thatchera (C/1861 G1). Ich radiant znajduje się na granicy gwiazdozbiorów Lutni i Herkulesa. Ziemia przecina szlak pyłu pozbawiony przez obiekt między 16 a 25 kwietnia, przy czym szczyt przypada na noc z 21 na 22 kwietnia. Wówczas będzie można dostrzec do 18 meteorów na godzinę.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.