facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 lis, 2020
- brak komentarzy
Atrakcje astronomiczne na niebie w listopadzie 2020 roku.

Atrakcje astronomiczne na niebie w listopadzie 2020 roku.

Rozpoczął się najlepszy okres do obserwacji zjawisk astronomicznych, ponieważ noce są już znacznie dłuższe od dni. Jednak często zachmurzenie lub mgły i zamglenia krzyżują plany obserwatorom nocnego nieba, ale ciekawych zjawisk na listopadowym niebie będzie tyle, że mamy sporą szansę wstrzelić się w okienko pogodowe z bezchmurnym niebem i pooglądać to, co dzieje się obecnie lub wydarzyło lata świetlne temu. ;))

W listopadzie dzień skraca się szybko, ale proces ten stopniowo wyhamowuje. Na początku miesiąca dnia ubywa średnio o 3-4 minuty, natomiast pod jego koniec o 1-2 minuty. W dniu 1 listopada Słońce w Warszawie wzeszło o godzinie 06:31, a zaszło o godz. 16:07. W ostatnim dniu miesiąca, nasza dzienna gwiazda wzejdzie o godz. 07:22, a zajdzie o godz. 15:27. To oznacza, że w ciągu całego miesiąca dzień skróci się jeszcze o 1 godzinę i 31 minut.

Listopadowe fazy Księżyca przedstawiają się następująco: ostatnia kwadra przypadnie w dniu 8 listopada o godzinie 14:47, nów nastąpi w dniu 15 listopada o godz. 06:08, pierwsza kwadra będzie mieć miejsce w dniu 22 listopada o godz. 05:45, a pełnia nadejdzie na samym końcu miesiąca, tj. w dniu 30 listopada o godzinie 10:32.

Jeżeli chodzi o planety to w listopadzie Merkury będzie świeciła nisko nad południowo-wschodnim horyzontem. W pierwszej połowie miesiąca będzie szybko znikała w świetle wstającego dnia, ale w trzeciej dekadzie listopada osiągnie już całkiem przyzwoitą wysokość, zanim niebo zacznie się rozjaśniać.

Wenus pozostaje wyraźną dominatorką nieba porannego. Przez cały miesiąc należy jej poszukiwać w gwiazdozbiorze Panny, która położona jest nad wschodnim horyzontem. Warunki do obserwacji Marsa będą w listopadzie bardzo dobre. W połowie października miała miejsce jej opozycja, dlatego przez większość miesiąca Czerwona Planeta będzie widoczna przez całą noc, mniej więcej od zachodu do wschodu Słońca.

Oprócz tego na niebie wieczornym widoczne są dwa gazowe giganty: Jowisz i towarzyszący mu Saturn. Około pół godziny po zachodzie Słońca widać je nisko nad południowo-zachodnim horyzontem. Uran widoczny jest przez całą noc – od wschodu do zachodu Słońca – w gwiazdozbiorze Barana.

Planetę Neptun możemy odnaleźć przez większość nocy w konstelacji Wodnika. Jednak aby dobrze zaobserwować Urana i Neptuna należy się posłużyć sprzętem, ponieważ obiektów nie można dostrzec gołym okiem.

Nocą z 16 na 17 listopada przypada coroczny szczyt roju meteorów – Leonidów. Tej nocy, zwłaszcza w godzinach porannych, będziemy mogli zobaczyć w ciągu godziny od 15 do 20 spadających gwiazd. Radiant roju znajduje się w gwiazdozbiorze Lwa, choć powinno się zwracać uwagę na całe niebo. W obserwacjach meteorów może przeszkodzić jedynie pogoda, ponieważ Księżyc tej nocy będzie niewidoczny.

W listopadzie warto jeszcze zaobserwować koniunkcje. Pierwsza będzie mieć miejsce nad ranem 13 listopada. W tym dniu cienki, bo oświetlony w zaledwie 5 proc. sierp Księżyca znajdzie się w odległości nieco ponad 4 stopni od Merkurego.

Za to bardzo widowiskowa koniunkcja czeka nas w dniu 19 listopada. W godzinach wieczornych na niebie południowo-zachodnim, tuż po zachodzie Słońca, spotkają się ze sobą Księżyc, Jowisz i Saturn. Dystans dzielący Jowisza i oświetlonego w 25 proc. Księżyca wyniesie 4,5 stopnia, a Saturna i Księżyca – 3,5 stopnia.

W ostatnim tygodniu listopada powoli, ale systematycznie będzie się zmniejszała odległość między Jowiszem i Saturnem. Pod koniec miesiąca oba ciała będzie dzielił dystans 2,5 stopnia, ale kulminacja zjawiska przypadnie w grudniu.

W dniu przesilenia zimowego czeka nas największe zbliżenie Gazowych Gigantów od 1623 roku, ponieważ odległość między planetami wyniesie zaledwie 6 minut kątowych. Już teraz warto zapisać tę datę w kalendarzu, ponieważ to zjawisko koniecznie trzeba zobaczyć.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.