Aktualności Pogoda Z życia wzięte

Atrakcje astronomiczne na niebie w lutym 2017 roku.

Dzień zdecydowanie się nam wydłużył w porównaniu do grudnia, a sam proces przybywania dnia, nabrał dobrego tempa. Obecnie, wydłuża się on coraz szybciej, w tempie 3-4 minut na dobę. W ciągu miesiąca dzień wydłuży się o nieco ponad 1 godzinę i 40 minut. Pomimo tego, ciemne noce wciąż dominują, przynosząc nam wiele ciekawych atrakcji astronomicznych. W tym miesiącu naprawdę warto spojrzeć w niebo, bo będziemy mieli co podziwiać.

Fazy Księżyca w miesiącu lutym będą następujące: pierwsza kwadra miała już miejsce 4-tego lutego o godz. 05:20, pełnia będzie mieć miejsce 11 lutego o godz. 01:34, ostatnia kwadra 18 lutego o godz. 20:34, a nów 26 lutego o godz. 15:59.

Jeżeli chodzi o planety to w lutym Merkury – najbliższa Słońcu planeta – będzie zbyt blisko naszej gwiazdy, dlatego nie będzie widoczna. Ten miesiąc to wspaniały czas na podziwianie planety Wenus, która po zachodzie słońca przechodzi z południowego nad południowo-zachodni horyzont. Całkiem niedaleko planety Wenus, w gwiazdozbiorze Ryb, po zachodzie Słońca, możemy ujrzeć Marsa. Jednak jasność Czerwonej Planety maleje, więc to ostatni czas na dobre obserwacje.

Z kolei Jowisz będzie widoczny przez większą część nocy, w konstelacji Panny. Gazowy Gigant z tygodnia na tydzień staje się coraz jaśniejszy i większy, bowiem na początku kwietnia przypada opozycja planety. Saturn widoczny jest około godzinę przed wschodem Słońca nisko nad południowo-wschodnim horyzontem, dlatego obserwacje planety z pierścieniami pozostają trudne.

Urana możemy podziwiać w pierwszej połowie nocy – znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb, bardzo blisko Marsa. Jednak planeta będzie najlepiej widoczna, jeśli w obserwacjach wykorzystany teleskop lub dobrą lornetkę. Skończył się czas na podziwianie Neptuna – zachodzi wraz ze słońcem, więc przez najbliższe kilkanaście tygodni nie będzie dla nas dostępny.

Za to już 11-stego lutego czeka nas półcieniowe zaćmienie Księżyca. Co prawda zjawisko nie jest tak dobrze widoczne jak w trakcie całkowitego zaćmienia, jednak górna krawędź Srebrnego Globu wyraźnie przyciemnieje. Początek zaćmienia nastąpi o godz. 23:34; faza maksymalna, kiedy część Księżyca pokryje cień Ziemi, planowana jest na godz. 01:43, a zaćmienie zakończy się o 03:53.

Cztery dni później, tj. 15 lutego, nastąpi koniunkcja Saturna, Księżyca i najjaśniejszej gwiazdy – Spiki. Obiekty utworzą trójkąt równoramienny – Księżyc będzie oddalony od Spiki o 6 stopni, zaś ramiona trójkąta, które stanowić będą Księżyc-Jowisz i Jowisz-Spika mają mieć długość 4 stopni. 26 lutego czeka nas spotkanie Marsa i Urana, choć do obserwacji warto wykorzystać teleskop. W tym dniu oba ciała niebieskie będzie dzielił dystans zaledwie 30 minut.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.