Aktualności Pogoda

Atrakcje astronomiczne na niebie w lutym 2021 roku.

Atrakcje astronomiczne na niebie w lutym 2021 roku.

Rozpoczął się miesiąc światła. Tak nazywany jest luty, ponieważ – w ciągu 28 dni – jasna pora doby wydłuży się nam prawie o 2 godziny. Niemniej noc przeważa jeszcze w długości trwania nad dniem, co akurat jest dobrą wiadomością dla obserwatorów zjawisk astronomicznych, których w tym miesiącu nie zabraknie, chociaż nie będzie ich zbyt wiele.

W lutym dzień wydłuża się średnio o 3-5 minut na dobę. O ile w dniu 1 lutego w Warszawie Słońce wzeszło o godz. 07:19, a zaszło o godz. 16:20, to w ostatnim dniu tego miesiąca jego wschód nastąpi już o godz. 06:27, a zajdzie o godz. 17:11. Oznacza to, że dzień wydłuży się o 103 minuty, tj. jedną godzinę i 43 minuty. Elewacja Słońca w czasie górowania rośnie z 19 do 28 stopni nad horyzontem.

Kolejność faz Księżyca w lutym przedstawia się następująco. Ostatnia kwadra przypada dzisiaj, tj. 4 lutego o godz. 18:38, nów będzie mieć miejsce w dniu 11 lutego o godz. 20:07, pierwsza kwadra nastąpi w dniu 19 lutego o godz. 19:48, natomiast pełnia przypadnie dzień przed końcem miesiąca, czyli 27 lutego o godzinie 09:18.

Jeżeli chodzi o planety to luty jawi się (jak rzadko kiedy) jako miesiąc ubogi w ich widoczność. Aż trzy planety Układu Słonecznego znajdują się blisko Słońca i nie będą widoczne. Przez cały miesiąc nie dojrzymy Wenus, Jowisza i Saturna. “Wrócą” do nas w marcu.

Na początku miesiąca nisko nad południowo-zachodnim horyzontem, w okolicach zmierzchu będzie można dostrzec Merkurego. Jednak już na początku drugiej dekady lutego zacznie znikać w łunie zachodzącego Słońca i przestanie być widoczny.

Pogarszają się również warunki do obserwacji planety Mars. W dwóch pierwszych dekadach miesiąca planeta będzie widoczna w gwiazdozbiorze Barana, następnie, po 20 lutego wstąpi w konstelację Byka.

Tymczasem Uran i Neptun to planety, które będzie można dostrzec z południowo-zachodniego horyzontu w pierwszej połowie nocy. Jednak ich jasność i średnica jest tak słaba, że nie można będzie można dostrzec ich gołym okiem, dlatego w celach obserwacyjnych należy posiłkować się dobrą lornetką.

Wśród pozostałych zjawisk astronomicznych lutego, najciekawiej zapowiada się koniunkcja, która będzie miała miejsce w godzinach wieczornych, 18 lutego. Wówczas Księżyc spotka się w odległości około pięciu stopni od Marsa, więc na tyle, aby można było uwiecznić ich zbliżenie w jednej kadrze.

Wśród innych zjawisk astronomicznych na lutowym niebie należy jeszcze wymienić:

  • 06.02 – koniunkcja Księżyca z Antaresem,

  • 20.02 – koniunkcja Księżyca z Aldebaranem,

  • 23.02 – początek przejścia Marsa pod Plejadami.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

2 KOMENTARZE

    • Według najnowszych prognoz, zima potrzyma co najmniej do końca lutego, a kto wie, jak to się potoczy w marcu. Niektóre prognozy wskazują na kontynuację zimy przynajmniej do końca pierwszej dekady marca. Pożyjemy, zobaczymy. 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.