facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 04 sie, 2022
- brak komentarzy
Atrakcje astronomiczne na niebie w sierpniu 2022 roku.

Atrakcje astronomiczne na niebie w sierpniu 2022 roku.

Za nami najdłuższe dniu w roku i najkrótsze noce. W sierpniu długość dnia szybko się skraca na rzecz nocy. To akurat dobra wiadomość dla miłośników astronomii, którzy podziwiają wszelkie zjawiska na nocnym niebie. Tych w sierpniu nie zabraknie.

 W dniu 1. sierpnia Słońce w Warszawie wzeszło o godzinie 04:53, a zaszło o godz. 20:30. W ostatnim dniu miesiąca wschód dziennej gwiazdy nastąpi o godz. 05:43, a zachód o godz. 19:30. To oznacza, że dzień w ciągu całego sierpnia skróci się aż o 110 minut (godzinę i 50 minut).

Kolejność sierpniowych faz Księżyca będzie następująca: pierwsza kwadra nastąpi jutro, w dniu 5 sierpnia o godz. 13:06, pełnia przypadnie na 12 sierpnia o godz. 03:36, ostatnia kwadra będzie mieć miejsce w dniu 19 sierpnia o godz. 06:36, a nów w dniu 27 sierpnia o godz. 10:16.

Jeżeli chodzi o planety to Merkury w dalszym ciągu znajduje się zbyt blisko Słońca, dlatego przez cały miesiąc pozostaje niewidoczny dla obserwatorów z naszego kraju. W sierpniu poprawiają się warunki do obserwacji planety Wenus. Druga od Słońca planeta będzie widoczna na początku miesiąca na wysokości 5., a pod koniec 8. stopni nad północno-wschodnim horyzontem, około godzinę przed wschodem Słońca, w momencie nastania zmierzchu cywilnego.

Do 9. sierpnia w gwiazdozbiorze Barana, a następnie Byka będzie można dostrzec planetę Mars, którą ujrzymy w drugiej połowie nocy, około 20-25 stopni nad wschodnim, południowo-wschodnim horyzontem. Jowisz zbliża się powoli do opozycji, która nastąpi 26 września, w związku z czym Gazowy Olbrzym widoczny jest praktycznie przez całą noc – na początku miesiąca jego wschód następuje nad południowo-wschodnim horyzontem około godz. 23:00, a pod koniec o 22:00. Planeta świeci w gwiazdozbiorze Wodnika.

Jeszcze wcześniej, 14 sierpnia, w opozycji znajdzie się Saturn. To właśnie w tym miesiącu – mniej więcej od zachodu do wschodu Słońca – planeta będzie widoczna przez całą noc, moment jej górowania przypada na okolice północy. Planetę dostrzeżemy w gwiazdozbiorze Koziorożca. Uran świeci nad ranem w gwiazdozbiorze Barana, w pobliżu Marsa.

Za to Neptuna znajdziemy najpierw w gwiazdozbiorze Ryb, a od 18. sierpnia w konstelacji Wodnika. W przypadku obu ostatnich planet należy posiłkować się amatorskim teleskopem, ponieważ dla gołego oka pozostają niewidoczne.

Z innych atrakcji astronomicznych na pewno należy wspomnieć o meteorach. Już nocą z 12/13 sierpnia czeka nas jeden z najaktywniejszych rojów meteorów – Perseidów, związanych z kometą 109P/Swift-Tuttle. Pierwsze deszcze meteorów z tego roju możemy doglądać już na początku miesiąca, ale to właśnie nocą z 12/13 sierpnia wejdziemy w najgęstszy szlak pyłu pozostawiony przez kometę.

Wg wstępnych ocen astronomów, około godz. 02:00-03:00 nad ranem w dniu 13 sierpnia będzie można dojrzeć nawet do 80-90 zjawisk na godzinę. Niestety, w obserwacjach tego roju może przeszkadzać Księżyc, który będzie dobę po pełni.

Koniunkcji Księżyca z planetami lub innymi ciałami niebieskimi w tym miesiącu będzie raczej niewiele. 19 sierpnia w godzinach porannych oświetlony w 50% sierp Srebrnego Globu znajdzie się w odległości 4 stopni od Marsa. Kolejna koniunkcja – w podobnej odległości – czeka nas w ostatni weekend wakacji, tj. 26 sierpnia.

Oświetlony w zaledwie półtora stopnia sierp Księżyca znajdzie się w odległości 4 stopni od Wenus. Jednak aby móc zobaczyć tę koniunkcję, należy poszukać miejsc z doskonałym widokiem na horyzont północno-wschodni, ponieważ widowisko będzie miało miejsce na wysokości nieco ponad 5 stopni.

Warto też wiedzieć, że od 7 sierpnia Słońce już w całym kraju chowa się głębiej niż 16 stopni za horyzont, a to oznacza, że zaczynają się noce astronomiczne. To zwiększa szansę na ujrzenie Drogi Mlecznej, która widoczna jest mniej więcej od zenitu do horyzontu zachodniego.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.