facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 05 wrz, 2019
- 2 komentarze
Atrakcje astronomiczne na niebie we wrześniu 2019 roku.

Dnia ubywa coraz szybciej. A wiadomo, że im noc dłuższa, tym większa szansa na podziwianie i obserwację ciekawych zjawisk astronomicznych, których na wrześniowym niebie w tym roku nie zabraknie. Czynnikiem pomagającym obserwacje są często bezchmurne noce. Przed nami możliwość zaobserwowania przede wszystkim Drogi Mlecznej, a także kilku planet i koniunkcji.

We wrześniu, w ciągu doby, ubywa nam średnio około 4-5 minut dnia. To dużo. W efekcie, o ile w dniu 1 września w Warszawie Słońce wzeszło o godz. 05:44, a zaszło o godz. 19:26, to już w dniu 30 września – na koniec miesiąca, wschód naszej dziennej gwiazdy nastąpi dopiero o godz. 06:32, a zachód o godz. 18:18. Czyli w ciągu miesiąca dzień skróci się o 1 godzinę i 56 minut.

Fazy Księżyca we wrześniu będą następujące: pierwsza kwadra nastąpi jutro – w dniu 6 września o godz. 05:09, pełnia będzie mieć miejsce w dniu 14 września o godz. 06:35, ostatnia kwadra przypadnie na dzień 22 września o godz. 04:43, a nów będzie w dniu 28 września o godz. 20:28.

Jeżeli chodzi o planety: Merkury, Wenus i Mars, znajdują się obecnie zbyt blisko Słońca, dlatego są niewidoczne. Za to przez większość godzin wieczornych można podziwiać Jowisza, którego łatwo znajdziemy w konstelacji Wężownika. Ze względu na fakt, że opozycja Gazowego Olbrzyma już dawno minęła, na jego obserwacje najlepiej udać się w godzinach wieczornych, gdy będzie znajdował się około 15-20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Obserwatorzy nocnego nieba nie powinni mieć również problemów ze znalezieniem Saturna. Planetę z Pierścieniami można zobaczyć w gwiazdozbiorze Strzelca, która w pierwszej dekadzie miesiąca osiąga najwyższą wysokość nad południowym horyzontem ok. godz. 21:00. Pod koniec września, moment ten przesuwa się na godzinę 17:00.

Uran, którego opozycja nastąpi w październiku, widoczny jest przez większość nocy. Jednak ze względu na odległość i rozmiar do obserwacji warto wykorzystać amatorskie teleskopy. Planetę można odszukać w gwiazdozbiorze Barana.

Wrzesień to najlepszy moment na obserwacje Neptunaw dniu 10.09. przypada jego opozycja. Przez cały miesiąc będzie widoczny od zachodu do wschodu Słońca w gwiazdozbiorze Wodnika. Jednak z tego samego powodu, co w przypadku Urana, do znalezienia Neptuna warto posiłkować się specjalistycznym sprzętem optycznym.

Ciekawa koniunkcja nastąpi w dniu 6 września w godzinach porannych. Około godziny 09:19 Księżyc i Jowisz znajdą się w odległości – 2°16 stopni od siebie. Będzie to odległość dostateczna, aby uwiecznić na fotografii oba ciała niebieskie w jednym kadrze. Niestety, światło dzienne znacznie ograniczy obserwację zjawiska.

W trzeciej dekadzie września, kiedy Księżyc będzie zbliżał się do nowiu, w godzinach wieczornych niebo będzie zupełnie ciemne, co pozwoli nam na ujrzenie odblasku Drogi Mlecznej. W Polsce pojawia się ona niemal w zenicie, a do jej obserwacji warto wykorzystać amatorskie teleskopy i lornetki.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Twitter
 • Blip
 • Blogger.com
 • Drukuj
 • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

 • wojek //08 wrz 2019

  Witajcie Towarzyszu:)
  Powiem Wam, że dla nas największą atrakcją byłyby znaczące opady deszczu i niższe temperatury. Pod koniec sierpnia strach było wchodzić do lasu chyba bardziej wilgotna jest codzienna gazeta w kiosku niż leśna ściółka, ale mam nadzieję, że to się we wrześniu skończy…
  Pozdrawiam serdecznie

  • Paweł Lenart //12 wrz 2019

   O tak. Astronomia i jej atrakcje to jedno, ale teraz grzybów trzeba nam. 😉