Aktualności Pogoda

Atrakcje astronomiczne na niebie we wrześniu 2019 roku.

Dnia ubywa coraz szybciej. A wiadomo, że im noc dłuższa, tym większa szansa na podziwianie i obserwację ciekawych zjawisk astronomicznych, których na wrześniowym niebie w tym roku nie zabraknie. Czynnikiem pomagającym obserwacje są często bezchmurne noce. Przed nami możliwość zaobserwowania przede wszystkim Drogi Mlecznej, a także kilku planet i koniunkcji.

We wrześniu, w ciągu doby, ubywa nam średnio około 4-5 minut dnia. To dużo. W efekcie, o ile w dniu 1 września w Warszawie Słońce wzeszło o godz. 05:44, a zaszło o godz. 19:26, to już w dniu 30 września – na koniec miesiąca, wschód naszej dziennej gwiazdy nastąpi dopiero o godz. 06:32, a zachód o godz. 18:18. Czyli w ciągu miesiąca dzień skróci się o 1 godzinę i 56 minut.

Fazy Księżyca we wrześniu będą następujące: pierwsza kwadra nastąpi jutro – w dniu 6 września o godz. 05:09, pełnia będzie mieć miejsce w dniu 14 września o godz. 06:35, ostatnia kwadra przypadnie na dzień 22 września o godz. 04:43, a nów będzie w dniu 28 września o godz. 20:28.

Jeżeli chodzi o planety: Merkury, Wenus i Mars, znajdują się obecnie zbyt blisko Słońca, dlatego są niewidoczne. Za to przez większość godzin wieczornych można podziwiać Jowisza, którego łatwo znajdziemy w konstelacji Wężownika. Ze względu na fakt, że opozycja Gazowego Olbrzyma już dawno minęła, na jego obserwacje najlepiej udać się w godzinach wieczornych, gdy będzie znajdował się około 15-20 stopni nad południowo-zachodnim horyzontem.

Obserwatorzy nocnego nieba nie powinni mieć również problemów ze znalezieniem Saturna. Planetę z Pierścieniami można zobaczyć w gwiazdozbiorze Strzelca, która w pierwszej dekadzie miesiąca osiąga najwyższą wysokość nad południowym horyzontem ok. godz. 21:00. Pod koniec września, moment ten przesuwa się na godzinę 17:00.

Uran, którego opozycja nastąpi w październiku, widoczny jest przez większość nocy. Jednak ze względu na odległość i rozmiar do obserwacji warto wykorzystać amatorskie teleskopy. Planetę można odszukać w gwiazdozbiorze Barana.

Wrzesień to najlepszy moment na obserwacje Neptunaw dniu 10.09. przypada jego opozycja. Przez cały miesiąc będzie widoczny od zachodu do wschodu Słońca w gwiazdozbiorze Wodnika. Jednak z tego samego powodu, co w przypadku Urana, do znalezienia Neptuna warto posiłkować się specjalistycznym sprzętem optycznym.

Ciekawa koniunkcja nastąpi w dniu 6 września w godzinach porannych. Około godziny 09:19 Księżyc i Jowisz znajdą się w odległości – 2°16 stopni od siebie. Będzie to odległość dostateczna, aby uwiecznić na fotografii oba ciała niebieskie w jednym kadrze. Niestety, światło dzienne znacznie ograniczy obserwację zjawiska.

W trzeciej dekadzie września, kiedy Księżyc będzie zbliżał się do nowiu, w godzinach wieczornych niebo będzie zupełnie ciemne, co pozwoli nam na ujrzenie odblasku Drogi Mlecznej. W Polsce pojawia się ona niemal w zenicie, a do jej obserwacji warto wykorzystać amatorskie teleskopy i lornetki.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

2 KOMENTARZE

  1. Witajcie Towarzyszu:)
    Powiem Wam, że dla nas największą atrakcją byłyby znaczące opady deszczu i niższe temperatury. Pod koniec sierpnia strach było wchodzić do lasu chyba bardziej wilgotna jest codzienna gazeta w kiosku niż leśna ściółka, ale mam nadzieję, że to się we wrześniu skończy…
    Pozdrawiam serdecznie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.