Miesiąc październik dla fanów i obserwatorów nocnego nieba przygotował wiele atrakcji. Asem w rękawie są coraz dłuższe noce. Wszystko pięknie i ładnie wygląda, jeżeli nie ma zachmurzenia, posiadamy w miarę dobry sprzęt do obserwacji i jesteśmy z dala od świateł miejskich. Jest jeszcze jedno ale. To zachmurzenie, które skutecznie potrafi zepsuć całą wyprawę w celu obserwacji kosmicznych wydarzeń. Obecnie, przy przechodzeniu licznych frontów atmosferycznych, obserwacje są praktycznie niemożliwe. Z uwagi na fakt, że zjawiska będą występować w różnych dniach, jest szansa, że coś się uda zobaczyć z oferty Kosmosu.
Na co warto zwrócić uwagę, chodząc po ciemku z głową wysoko (ale nie w chmurach)? ;)) Tradycyjnie najłatwiejszym obiektem do obserwacji jest Księżyc. Dokładnie 1 października o godz. 02:13 mieliśmy nów. Nawet dobrze było widać, bo nic nie było widać. To właśnie był nów. ;)) Pierwsza kwadra będzie w niedzielę, 9 października o godz. 06:34. Pełnia przypadnie w połowie miesiąca, 16 października o godz. 06:24. Jeżeli pokryje się ona z wysypem grzybów to po raz kolejny teoria o braku grzybów podczas pełni spali na panewce. Jest na to duża szansa. Ostatnia kwadra będzie 22 października o godz. 21:15. Ciekawostką jest to, że 30 października po raz drugi w tym miesiącu zobaczymy nów, czyli ponownie nic nie zobaczymy… ;))
Kto ziewa na widok faz Księżyca, zawsze może popatrzeć nieco dalej, na planety. A te warto zaobserwować na jesiennym niebie. Merkury będzie widoczny na niebie porannym, tuż przed świtem, nisko 10 stopni nad wschodnim horyzontem. Wenus wciąż jest przysłonięty przez Słońce, znajdując się za blisko naszej gwiazdy i stąd jest niewidoczny. Sytuacja zacznie się poprawiać pod koniec miesiąca, gdzie zobaczymy Wenus 30 minut po zachodzie Słońca bardzo nisko nad zachodnim horyzontem.
Mars będzie widoczny w pierwszej połowie wieczoru, tj. do godz. 21:00 w gwiazdozbiorze Strzelca (znajduje się na wysokości ok. 10 stopni nad zachodnim horyzontem). Największy planetarny kolos, czyli Jowisz będzie coraz lepszym obiektem do obserwacji. Należy pamiętać, że będzie on widoczny nie wcześniej niż po połowie miesiąca nad wschodnim horyzontem. Najlepszą porą obserwacji będzie czas około 1,5 godz. przed wschodem Słońca.
Cały czas mamy dobre warunki do obserwacji Saturna, który jest widoczny w gwiazdozbiorze Skorpiona. Po zachodzie Słońca wznosi się on nad zachodnim horyzontem. Jeszcze ciekawiej zapowiada się obserwacja Urana, który na półmetku miesiąca znajdzie się w opozycji, przez co da nam to bardzo warunki do obserwacji. Tutaj należy bezwzględnie posłużyć się chociażby dobrą lornetką i skierować ją na gwiazdozbiór Ryb. Neptun natomiast będzie widoczny w konstelacji Wodnika, który jest obecny na niebie już wczesnym wieczorem.
Do całości atrakcji warto dodać trzy szczyty deszczy meteorów. Nie będą one tak spektakularne, jak sierpniowe Perseidy, ale fajerwerków nie zabraknie. To Drakonidy, które przetną niebo w okresie od 6 do 10 października – w trakcie szczytu w okolicach 8 października zobaczymy do 10 „spadających gwiazd” na godzinę. Taurydy, którego radiant znajduje się w gwiazdozbiorze Byka, będziemy podziwiać 10 października (maksymalnie do pięciu meteorów w ciągu godziny). Tymczasem w okresie od 2 października do 7 listopada widoczne są również Orionidy – meteory związane z jedną z najsłynniejszych komet – 1P/Halley. Największa aktywność przypadnie na 21 października – wtedy ujrzymy do 15 spadających gwiazd na godzinę.
Warto jeszcze pamiętać o koniunkcjach. Już dzisiaj, 6 października nastąpi zbliżenie Księżyca do Saturna – oba ciała będzie dzielił dystans zaledwie 4 stopni. Natomiast 28 października nasz naturalny satelita spotka się z Jowiszem – zjawisko ujrzymy nad ranem, ok. godz. 05:15, 10-12 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem.