Aktualności Pogoda Z życia wzięte

Atrakcje astronomiczne na sierpniowym niebie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

W każdym miesiącu roku, miłośnicy astronomii znajdą coś dla siebie. Nie inaczej będzie w miesiącu sierpniu. Niewątpliwie największą atrakcją będzie spektakl spadających gwiazd. Poza fazami księżyca, które zawsze są przyjemne do oglądania, będą koniunkcje i dobre warunki do obserwacji planet. Dużym plusem dla obserwatorów nocnego nieba jest coraz szybciej skracający się dzień (średnio 3-4 minuty na dobę). Fazy Księżyca będą mieć miejsce odpowiednio: pierwsza kwadra 10 sierpnia o godz. 20:22; pełnia 18 sierpnia o godz. 11:28; trzecia kwadra 25 sierpnia o godz. 05:42. Nów miał już miejsce 2 sierpnia o godz. 22:46.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Jeżeli chodzi o planety to Merkury i Wenus na razie znajdują się zbyt blisko Słońca, dlatego pozostają dla nas niewidoczne. Kończy się też dobry czas na obserwacje Marsa, którego w maju nastąpiła opozycja. Jego dystans względem Ziemi ulega zwiększeniu, przez co wydaje się wyraźnie mniejszy. Czerwoną Planetę znajdziemy wieczorem stosunkowo nisko nad południowo-zachodnim horyzontem.
Do godziny po zachodzie Słońca, w tle zachodzącej łuny dziennej, zwłaszcza w pierwszej połowie sierpnia, jeszcze będziemy w stanie dostrzec Jowisza. Pod koniec miesiąca stanie się już niewidoczny i taka sytuacja potrwa do jesieni, kiedy przejdzie na niebo poranne.
W gwiazdozbiorze Skorpiona możemy podziwiać planetę z pierścieniami. Saturn, podobnie jak Mars, widoczny jest głównie do północy. Z kolei Urana odnajdziemy w gwiazdozbiorze Ryb, ale by podziwiać planetę, trzeba posłużyć się lornetką lub dobrym teleskopem. Neptun znajduje się w konstelacji Wodnika, nisko nad wschodnim horyzontem przed świtem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Największa atrakcja miesiąca sierpnia dla pasjonatów zjawisk astronomicznych będzie mieć miejsce w nocy z 11 na 12 sierpnia. Czeka nas nie tylko szczyt „spadających gwiazd” z roju Perseidów (w ciągu godziny będziemy mogli zobaczyć aż 150 takich obiektów), ale tego samego wieczora obok siebie znajdą się aż cztery ciała niebieskie: Księżyc, Mars, Saturn i Antares – najjaśniejsza gwiazda Skorpiona.
Astronomowie podkreślają, że w tym roku Perseidy mogą okazać się najaktywniejsze od 12 lat. Zwykle w pierwszej połowie sierpnia Ziemia znajduje się na szlaku przelotu komety 109P/Swift-Tuttle, która pozostawiła za sobą drobne fragmenty. W tym roku chmurę odpowiedzialną za wzrost spadających gwiazd przyciągnie na Ziemię oddziaływanie grawitacyjne Jowisza. Niektórzy eksperci nie wykluczają, że w szczycie będziemy mieć szansę zobaczyć od 150 do nawet 200 Perseidów na godzinę.
Dopełnieniem całości tych wydarzeń będzie dzień 12 sierpnia wieczorem. Wówczas w odległości 3 stopni od siebie znajdą się Saturn i Księżyc; będą zatem na tyle blisko, by móc je zmieścić w jednym kadrze.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.