facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 26 sty, 2020
- brak komentarzy
Bardziej dynamiczna pogoda przy dodatnich temperaturach. Śnieżna zima tylko wysoko w górach. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.01.2020r. – 02.02.2020r.

Bardziej dynamiczna pogoda przy dodatnich temperaturach. Śnieżna zima tylko wysoko w górach. Prognoza pogody i optycznie w niebo 27.01.2020r. – 02.02.2020r.

Zbliżamy się do końca stycznia, który zapisze się jako bardzo ciepły, suchy i bezśnieżny na znacznym obszarze kraju. Na jego szczegółowe podsumowanie przyjdzie czas około połowy lutego, po opublikowaniu oficjalnych danych przez IMGW. Tylko w górach i na Podhalu, można liczyć na bardziej kojarzone z zimą wydanie styczniowej aury.

Zatem gdzie podziała się zima? Nigdzie. Trwa w najlepsze (przynajmniej w kalendarzu), przy czym mamy jej bardzo łagodne oblicze spowodowane wieloma czynnikami i procesami pogodowymi, atmosferycznymi oraz innymi. Cała nadzieja na jej ogólnokrajową, śnieżną i mroźną kompozycję pozostaje w miesiącu lutym. 

Luty z tej presji nic sobie nie robi i przywita nas pogodą późnojesienną. Nie zapeszając, pojawiła się szansa na większe opady deszczu, które są niezbędne i na pewno przydadzą się przed sezonem wegetacyjnym, tym bardziej, że IMGW wieszczy już pogrzeb zimy i zapowiada bardzo ciepły luty i marzec.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Specjaliści od “klikliwych” tytułów szybko podchwycili te prognozy, obwieszczając w nagłówkach: “usmażymy się, wyschniemy, masakra”, itp. Zanim nastąpi ta “masakra”, stoicko spójrzmy, co przyniesie nam w pogodzie nadchodzący tydzień.

Poniedziałek, 27 stycznia 2020

Ostatni i niepełny już tydzień stycznia rozpocznie się przewagą słonecznej pogody na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej, gdzie w ciągu dnia, Słońce ma dominować na niebie. Więcej przejaśnień pojawi się także w centrum. Natomiast na północy i wschodzie kraju, przeważać ma pochmurna pogoda z lokalnymi, słabymi opadami deszczu.

Na termometrach zobaczymy od 1-2 stopni C na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Górach Świętokrzyskich i na północy Małopolski oraz Podkarpaciu i 3-5 stopni C na Pomorzu, w centrum, na Górnym Śląsku i południu woj. małopolskiego oraz podkarpackiego do 6-9 stopni C na Ziemi Lubuskiej, południu i zachodzie Wielkopolski oraz na Dolnym Śląsku. Wiatr na południowym wschodzie słaby, poza tym umiarkowany, południowy i południowo-zachodni.

Wtorek, 28 stycznia 2020

We wtorek czeka nas dość dynamiczna zmiana w pogodzie. Potężny niż, który znajduje się aktualnie nad Północnym Atlantykiem zacznie wędrować na wschód i już we wtorek, jego centrum znajdzie się nad Morzem Północnym. Z zatoką niżową związane będą fronty, które przyniosą opady deszczu, na wschodzie również deszczu ze śniegiem, a w górach śniegu. Najmocniejsze opady wystąpią na północy kraju, a im dalej na południe, tym będą one słabsze.

Po przejściu frontu, w drugiej połowie dnia, nad zachodzie dzielnice kraju dotrze z Niemiec strefa opadów konwekcyjnych. Dlatego tu pogoda będzie mocno zmienna. Prognozowane są nawet lokalne burze z opadami krupy śnieżnej lub gradu.

Temperatura wyniesie od 2-4 stopni C w województwach wschodnich i środkowych do 5-6 stopni C na Pomorzu i Podkarpaciu. Jedynie na Dolnym Śląsku oraz na Ziemi Lubuskiej będzie nieco cieplej – w przedziale 7-8 stopni C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach do 60 km/godz., na zachodzie podczas konwekcji do 80 km/godz., południowo-zachodni i zachodni.

Środa, 29 stycznia 2020

W środę czeka nas pogodowy kalejdoskop. Słoneczne chwile będą występować na przemian z pochmurną pogodą i przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Lokalnie, ponownie może zagrzmieć. Nad ranem na południu, wschodzie i w centrum wystąpi lekki mróz do -3 stopni C, chociaż przeważnie będzie około 0 stopni C. W dzień odnotuje się od 2 do 5 stopni C, ale silniejsze podmuchy zachodniego i południowo-zachodniego wiatru wzmocnią odczucie chłodu.

Czwartek, 30 stycznia 2020

W czwartek, od południa, w naszym kierunku zacznie rozbudowywać się wyż, dzięki któremu prognozuje się więcej przejaśnień. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem mają wystąpić przede wszystkim na wschodzie i tam, a także w Małopolsce będzie najchłodniej, w przedziale 3-4 stopni C. Natomiast nad północne dzielnice kraju, po południu nadciągnie front ciepły z opadami deszczu. Na zachodzie kraju odnotuje się 5-7 stopni C. Wiatr umiarkowany i dość silny, północno-zachodni i zachodni.

Piątek, 31 stycznia 2020

Ostatni dzień stycznia 2020 roku zapowiada się pod znakiem wietrznej i deszczowej pogody, ale będzie ciepło jak na koniec stycznia. Na zachodzie temperatura wzrośnie do 8-10 stopni C; na wschodzie i północy będzie chłodniej – w przedziale od 1 do 4 stopni C i tam też, pojawiać się będą przelotne opady deszczu ze śniegiem.

Weekend, 1-2 lutego 2020

Początek nowego miesiąca nie przyniesie nam zmian w kierunku śnieżnej i mroźnej odsłony zimy. Pogoda będzie raczej późnojesienna niż zimowa, ponieważ od strony Atlantyku nad Skandynawię i Rosję będą przemieszczać się układy niżowe z frontami, które mają nam przynieść obfitsze opady deszczu, silny wiatr i lokalne burze. Temperatury wyrównane, w przedziale 5-10 stopni C. Zima, kojarzona ze śniegiem i mrozem tylko wysoko w górach.

OPTYCZNIE W NIEBO 27.01.2020r. – 02.02.2020r.

02.02.2020r. – godz. 02:41 – faza Księżyca – pierwsza kwadra.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.