facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 16 wrz, 2018
- brak komentarzy
Bardzo ciepła i słoneczna końcówka lata. W weekend wejście jesieni z przytupem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 17.09.2018r. – 23.09.2018r.

Przed nami ostatni tydzień astronomicznego lata, które tak naprawdę (pod względem termicznym) trwa w tym roku od kwietnia. Jest to lato, o którym będzie się dużo i długo rozmawiać wśród meteorologów i klimatologów. Było niezwykłe, chociaż bardzo niekorzystne dla całej zachodniej Polski z uwagi na przewlekłą suszę.

Żebyśmy zapamiętali je jeszcze bardziej, pogoda przygotowała nam kilka, bardzo ciepłych dni. Podobnie, jak w mijającym tygodniu, temperatury osiągną okolice 30 stopni C, zwłaszcza na zachodzie Polski. To będą prawdopodobnie ostatnie, tak ciepłe dni w tym roku, chociaż w październiku – podczas tzw. “babiego lata”, możemy jeszcze zobaczyć na termometrze dwadzieścia-kilka stopni.

W prognozach pogody widać już coraz bliższe zmiany, które zakończą nam tej wyjątkowy okres ciepłej pogody. Przed weekendem nastąpi silniejsze ochłodzenie, które będzie wejściem jesieni z przytupem. Jest szansa na więcej opadów deszczu, które – mam nadzieję – uratują honor sezonu grzybowego na zachodzie kraju. Niemniej podchodzę do nich bardzo ostrożnie ponieważ wiele razy zapowiadane opady, okazywały się znacznie mniejsze niż prognozowano lub w ogóle je odwoływano.

– Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 17 września 2018
Początek nowego tygodnia przywita nas letnią pogodą. Centrum wyżu przesunie się nad Ukrainę, a rozległe niże, będące nad Atlantykiem i północną Skandynawią sprawią, że wiatr zmieni kierunek na południowy i zaczniemy dostawać się pod wpływ ciepłego powietrza znad Północnej Afryki. Wszędzie będzie mnóstwo Słońca, miejscami wręcz bezchmurne. Temperatura maksymalna wyniesie od 20-22 stopni C na wschodzie do 23-24 stopni C na Pomorzu, Kujawach, Mazowszu, w centrum, Górnym Śląsku i w Małopolsce. Natomiast na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie zobaczymy na termometrach do 25-26 stopni C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Wtorek, 18 września 2018
Wtorkowy poranek, podobnie jak poniedziałkowy, zapowiada się dość rześko; w regionach podgórskich, na wschodzie i północy kraju tylko około 8-10 stopni C. Jednak w ciągu dnia operacja słoneczna zrobi swoje, a temperatury maksymalne wyniosą: 23-24 stopni C na północnym wschodzie, 25-27 stopni C od Pomorza Wschodniego i Środkowego przez Kujawy, centrum po Górny Śląsk, Małopolskę i Podkarpacie, 28-29 stopni C na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. W zachodniej połowie kraju niemal bezchmurnie; na wschodzie zachmurzenie nieco większe, ale wszędzie nie spadnie kropla deszczu.

Środa, 19 września 2018
Poranek powinien być już zdecydowanie cieplejszy, na Pomorzu i zachodzie nie będzie nawet mniej niż 15 stopni C. To naprawdę ciepło, jak na drugą połowę września. W dzień ponownie będzie dużo Słońca i gorąco, miejscami wręcz upalnie – od 23-25 stopni C na wybrzeżu, 26-28 stopni C na północy, wschodzie, Podkarpaciu, w Górach Świętokrzyskich, w Małopolsce i na Górnym Śląsku do 29-31 stopni C na Kujawach, Mazowszu, Ziemi Łódzkiej, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku oraz Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, przeważnie południowo-zachodni.

Czwartek, 20 września 2018
Potężny wyż na wschodzie Europy będzie zapewniał nam prawie w całym kraju niemal zupełnie bezchmurne niebo. Opady deszczu i burze – jeśli się pojawią – to tylko na południowym zachodzie. Bardzo ciepło – od 25-26 stopni C na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach, 27-29 stopni C w głębi kraju do 30-32 stopni C na Dolnym Śląsku, Ziemi Lubuskiej oraz w Wielkopolsce. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-zachodni.

Piątek, 21 września 2018
W piątek pojawią się symptomy nadchodzących zmian w pogodzie, ale jeszcze nie w całym kraju. Na Pomorzu, w Wielkopolsce, Ziemi Lubuskiej oraz na Dolnym Śląsku zaznaczy się wpływ chłodnego frontu atmosferycznego związanego z niżem znad Morza Norweskiego. Przyniesie on po południu, w tej części kraju, burze z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. Po przejściu frontu mocno się ochłodzi. Na wschodzie do wieczora powinno być słonecznie i bardzo ciepło, na przeważającym obszarze od 26 do nawet 32 stopni C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty (w czasie burz, w porywach nawet do 80-90 km/godz.), południowy, na zachodzie skręcający na północno-zachodni.

Weekend, 22-23 września 2018
W nocy z piątku na sobotę front z opadami deszczu i burzami zacznie przesuwać się na wschód. Tym samym, ochłodzenie wejdzie już na teren całego kraju. W sobotę prognozuje się maksymalnie 14-17 stopni C przy silnym, północno-zachodnim wietrze i od czasu do czasu padającym deszczu, szczególnie na północy i wschodzie kraju. W wyższych partiach gór mogą pojawić się opady śniegu.  W porównaniu do poprzedniej doby, temperatura spadnie miejscami aż o 15 stopni C, a więc mocno to odczujemy. Niedziela zapowiada się pogodniejsza, ale temperatury pozostaną na poziomie poniżej 20 stopni C. Tylko na zachodzie kraju wzrosną do 22-24 stopni C.

OPTYCZNIE W NIEBO 17.09.2018r. – 23.09.2018r.

23.09.2018r. – godz. 03:54 – początek astronomicznej jesieni.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.