facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 15 gru, 2019
- brak komentarzy
Bardzo ciepła pogoda, jak na drugą połowę grudnia, zwłaszcza na południu kraju. Prognoza pogody i optycznie w niebo 16.12.2019r. – 22.12.2019r.

Połowa grudnia za nami, a ostatni tydzień kalendarzowej jesieni przed nami. W niedzielę, 22 grudnia, rozpocznie się astronomiczna zima (ta meteorologiczna trwa od 1. grudnia). Dni zaczną się wydłużać, chociaż przez okres około 2. tygodni będzie to praktycznie niezauważalne. Niemniej w styczniu, na Nowy Rok, zacznie nam przybywać dnia na “barani skok”.

Pogoda cały czas nas zaskakuje. Zamiast grudniowego mrozu i śniegu, mamy przeplatankę słonecznych dni z pochmurnymi, gdzie występują najczęściej opady deszczu, tylko w wyższych partiach gór śniegu. Pojawiają się przygruntowe przymrozki, ale zdarzają się też noce z dodatnimi temperaturami. Wyjątkiem są tzw. “mrozowiska”, w których potrafi nieźle przymrozić, nawet do kilkunastu stopni mrozu.

Jednak w skali całego kraju, grudzień znacznie bardziej przypomina listopad niż grudzień. Na tym jednak nie koniec, ponieważ w nadchodzącym tygodniu, ostatni miesiąc w roku, w niektórych dniach będzie przypominał koniec marca lub początek kwietnia. Tym samym, coraz bardziej wzrasta prawdopodobieństwo rekordowo ciepłego 2019 roku, o czym piszą gospodarze Meteomodeluhttps://blog.meteomodel.pl/aktualne-prognozy/ ).

Pierwsze prognozy na świąteczne dni wskazują na znaczną przewagę ciepłej aury i kompletny brak śniegu na przeważającym obszarze kraju. Jednak do tego okresu jest jeszcze trochę czasu i z punktu widzenia sprawdzalności prognoz, nie można już na 100% przyklepać takiego scenariusza. Póki co, przed nami naprawdę wyjątkowy, jak na grudzień tydzień w pogodzie, zwłaszcza na południu kraju.

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.pogodynka.pl/hydro/suma/

Poniedziałek, 16 grudnia 2019

Po pochmurnym i deszczowym weekendzie, masywny i rozległy wyż, który aktualnie znajduje się nad północną Afryką, zacznie rozbudowywać się na północ, a jego centrum znajdzie się nad Europą Południowo-Wschodnią. Jednocześnie od Maroka i Półwyspu Iberyjskiego, przez Morze Norweskie po Skandynawię rozciągać się będą niże, dzięki czemu nad południową, wschodnią i środkową część kontynentu zacznie napływać ciepłe powietrze. 

 

Tym samym, w poniedziałek na większym obszarze kraju będzie słonecznie, zwłaszcza na Pomorzu, północy Wielkopolski, Kujawach, Mazowszu, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie i na krańcach południowych. Więcej chmur prognozuje się na Roztoczu, w woj. świętokrzyskim, w centrum aż po środkowy-zachód i częściowo Dolny Śląsk – na południowym zachodzie, a pod koniec dnia na Ziemi Lubuskiej mogą wystąpić niewielkie i przelotne opady deszczu.

Na termometrach odnotuje się od 3 stopni C na Podlasiu i 4-5 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz północy Mazowsza do 6-8 stopni C w głębi kraju i nawet 10-12 stopni C na krańcach południowych. Najsłabszy wiatr prognozuje się w rejonie Krakowa, poza tym umiarkowany, nieco silniejszy na Pogórzu Karpackim, południowo-zachodni i południowy.

Wtorek, 17 grudnia 2019

Wtorek zapowiada się pogodny i słoneczny z małym i umiarkowanym zachmurzeniem. Jedynie na północy kraju może się chmurzyć, a na północnym wschodzie wystąpią mgły. Na termometrach prognozuje się od 5-7 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu do 12-14 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu i Roztoczu. Na zachodzie, w centrum i środkowym wschodzie kraju będzie od 8 do 11 stopni C. Wiatr umiarkowany, w regionach podgórskich okresami silniejszy i porywisty (halny), w porywach do 80 km/godz., a wysoko w górach do 100 km/godz., południowy.

Środa, 18 grudnia 2019

Według obecnych prognoz to będzie wyjątkowa w pogodzie, grudniowa środa. W całym kraju mnóstwo słonecznych chwil, a na termometrach wartości wiosenne, tj. 8-10 stopni C będzie na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Podlasiu, 11-13 stopni C będzie w głębi kraju, natomiast do 14-15 stopni C, a lokalnie nawet do 16 stopni C na Śląsku, w Małopolsce, Podkarpaciu oraz na Roztoczu.

W związku z wiatrem fenowym może dojść do takiej sytuacji, że nad ranem w regionach podgórskich, temperatura może nie spaść poniżej 12-14 stopni C, co w grudniu jest sporą anomalią. W ciągu dnia, wiatr fenowy zacznie powoli słabnąć, silny utrzyma się jedynie na Pogórzu Karpackim, a jego kierunek zacznie się zmieniać z południowego na południowo-zachodni i zachodni.

Czwartek, 19 grudnia 2019

W czwartek, w wielu regionach Polski może być mglisto i pochmurno, a w północnych dzielnicach naszego kraju, nad ranem wystąpią przymrozki. W ciągu dnia, od południa zacznie się przejaśniać, a mgły będą ustępować. Temperatury pozostaną dość zróżnicowane – na Pomorzu, Kujawach, Warmii i Mazurach, północy Mazowsza oraz Podlasiu prognozuje się w przedziale 2-4 stopni C, natomiast im dalej na południe, tym będzie cieplej – na Śląsku, południowym zachodzie woj. łódzkiego, w Małopolsce i na Podkarpaciu w przedziale 11-12 stopni C, a w rejonach podgórskich nawet 13-15 stopni C. Wiatr, w północnej i wschodniej części kraju słaby, poza tym umiarkowany, z południowego-wschodu i wschodu.

Piątek, 20 grudnia 2019

W piątek mogą pojawić się niewielkie opady deszczu, głównie w północnej i wschodniej części kraju, a nad resztą Polski, nadal ma przeważać słoneczna pogoda. Na Podlasiu będzie najchłodniej – w przedziale 3-4 stopni C. Za to na zachodzie, południu oraz w centrum kraju, słupki rtęci wskażą 11-13 stopni C. Wiatr umiarkowany, chwilami nieco silniejszy z południa i południowego-wschodu.

Weekend, 21-22 grudnia 2019

Na przyszły weekend prognozuje się wzrost zachmurzenia i opady deszczu, ale na termometrach, nadal mają przeważać wartości dodatnie, w sobotę na przeważającym obszarze kraju ma być około 10 stopni C, w niedzielę trochę chłodniej. Jednak obecne prognozy wskazują, że tuż przed świętami, ponownie ma się ocieplić.

OPTYCZNIE W NIEBO 16.12.2019r. – 22.12.2019r.

19.12.2019r. – godz. 05:59 – faza Księżyca – ostatnia kwadra;

22.12.2019r. – godz. 05:19  – początek astronomicznej zimy;

22.12.2019r. – maksimum meteorów z roju Ursydów (ZHR:10) .

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.