facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 22 maj, 2016
- brak komentarzy
Bardzo ciepło i pierwszy upał. Do tego trochę burz, miejscami silnych. Prognoza pogody i optycznie w niebo 23.05.2016r. – 29.05.2016r.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mijający tydzień rozpoczął się bardzo zimną pogodą, a kończy prawie upalną. Prawie ponieważ w naszej strefie klimatycznej, o upale, mówi się, jeżeli temperatura na poziomie klatki meteorologicznej, czyli 2. metry nad gruntem w głębokim cieniu, osiągnie 30 stopni C. A dzisiaj, zabrakło do tej wartości kilka kresek. W nadchodzącym tygodniu, poczujemy – tak jak dzisiaj – pierwszy powiew lata. Nie ma się co dziwić ponieważ meteorologiczne lato jest już bardzo blisko. Zacznie się ono 1 czerwca. Przyrodzie, do pełni szczęścia w wiosennej pogodzie brakuje tylko solidnych opadów, szczególnie na zachodzie kraju, częściowo w Polsce centralnej i północnej.

Niestety w najbliższym czasie nie ma tam co liczyć na większe opady, a burze, które będą się w nadchodzącym tygodniu pojawiać, do wielu miejsc nie dotrą lub je ominą. Groźba suszy, podobnej do tej z zeszłego roku, coraz bardziej staje się prawdopodobna. Wnioskuję to po obecnych prognozach długoterminowych, które radykalnie zmieniły swoje wskazania. Obecnie, wskazują na skrajnie suchy lipiec i sierpień. Tylko w czerwcu może trochę więcej popadać, ale to też nie jest takie pewne. Jak szybko obniża się stan wody w rowach, widzę to w lasach. Na początku kwietnia, rowy były wypełnione wodą po brzegi. Obecnie, niektóre z nich już wyschły, a tam, gzie woda jeszcze stoi lub płynie jest jej o ok. 65% mniej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Poniedziałek, 23 maja 2016
Nowy tydzień przywita nas bardzo ciepłą i słoneczną pogodą. Zrobi się wręcz gorąco ponieważ coraz śmielej zacznie do nas napływać powietrze zwrotnikowe. Najcieplej będzie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce, Kujawach, Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku oraz w rejonie Warszawy. Tam zobaczymy na termometrach 28-29 stopni C. Niewykluczone, że w tych rejonach po raz pierwszy odnotuje się upał, czyli 30 stopni na plusie
. W pozostałych dzielnicach Polski będzie 24-25 stopni (na Podlasiu i Lubelszczyźnie) oraz 26-27 stopni na Warmii w centrum i na południowym wschodzie. Pod koniec dnia na południowo-zachodnich krańcach Polski, miejscami mogą pojawić się burze. Wiatr umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wtorek, 24 maja 2016
We wtorek prognozowane są burze na krańcach zachodnich i południowych – szczególnie w górach, na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. Zjawiska mogą być intensywne i gwałtowne z silnymi porywami wiatru oraz gradem. Jak to przeważnie bywa z prognozami burz – istnieje też duże prawdopodobieństwo, że “wszystko rozejdzie się po kościach”.
Na pozostałym obszarze wciąż słonecznie i gorąco – od 21-23 stopni na zachodzie, 24-26 stopni w pasie od Zatoki Gdańskiej, przez centrum po Górny Śląsk i Małopolskę oraz 27-29 stopni na Kujawach oraz w województwach zachodnich. O kilka stopni chłodniej może być na krańcach południowo-zachodnich. Wiatr słaby i umiarkowany, w czasie burz porywisty, wschodni, a na zachodzie i południu także północny i północno-zachodni.

Środa, 25 maja 2016
W gorącym powietrzu mają się tworzyć kolejne chmury burzowe przede wszystkim w dzielnicach wschodnich, a także na Ziemi Lubuskiej i Dolnym Śląsku. W innych regionach, tj. nad morzem, Kujawach, w centrum, Górnym Śląsku powinno być pogodnie i sucho przez cały dzień. Z północnego-wschodu napłynie minimalnie chłodniejsza masa powietrza, ale na zachodzie i Kujawach w dalszym ciągu gorąco, w granicach 26-28 stopni. Poza tym od 21 stopni na południowym wschodzie do 23-25 stopni na północnym wschodzie oraz w centrum.
Wiatr umiarkowany, w czasie burz porywisty, północno-wschodni i wschodni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Czwartek, 26 maja 2016
Pogoda podobne do tej ze środy, czyli północne regiony w słonecznej i pogodnej pogodzie, a na południu przelotne deszcze i burze. Temperatura od 15-17 stopni nad samym morzem do 23-26 stopni od Śląska po Małopolskę. Wiatr z północy i północnego-zachodu, słaby i umiarkowany.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Piątek, 27 maja 2016
W piątek ciąg dalszy termicznej wiosny. Przelotne opady i burze spodziewane są na południu, a na pozostałym obszarze raczej słonecznie, zwłaszcza na północy, gdzie niebo będzie niemal bezchmurne. Temperatura od 20-22 stopni na Pomorzu, Warmii i Suwalszczyźnie, 23-25 stopni w głębi kraju.
Wiatr słaby i umiarkowany. Chłodniej tylko nad morzem, ok. 16-18 stopni.

Weekend, 28-29 maja 2016
Przyszły weekend ma nam przynieść w całej Polsce temperatury na poziomie 30-33 stopni. Będzie to już poważny “atak” lata. Do tego mają pojawiać się gwałtowne burze. W konsekwencji na początku czerwca rozpocznie się ochłodzenie i uspokojenie upalno-burzowej aury. 

OPTYCZNIE W NIEBO 23.05.2016r. – 29.05.2016r.

29.05.2016r. – godz. 12:12, faza Księżyca – ostatnia kwadra,

29.05.2016r. – godz. 18:12, koniunkcja Księżyc – Neptun w odległości – 1°22.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.