facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 07 kwi, 2024
- brak komentarzy
Bardzo ciepły i pogodny początek tygodnia, od środy ochłodzenie i trochę opadów, głównie na zachodzie. Czwartek/piątek chłodniejsze oraz suche, weekend z przelotnymi, lokalnymi opadami i wiosennymi temperaturami. Prognoza pogody i optycznie w niebo 08.04.2024r. – 14.04.2024r.

Bardzo ciepły i pogodny początek tygodnia, od środy ochłodzenie i trochę opadów, głównie na zachodzie. Czwartek/piątek chłodniejsze oraz suche, weekend z przelotnymi, lokalnymi opadami i wiosennymi temperaturami.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 08.04.2024r. – 14.04.2024r.

Patrząc na to co się dzieje za oknem, można stwierdzić, że maj/czerwiec przyszedł w kwietniu. To drugi z rzędu weekend z letnimi wartościami temperatury na termometrach. Zanim doszło do bardzo dużego ocieplenia, przez kraj przeszedł burzowy front po poprzednim letnim weekendzie i przyniósł głębsze ochłodzenie oraz silniejsze podmuchy wiatru. Burze nie przeszły wszędzie, znacznie większy obszar kraju objęły same opady deszczu bez wiosennych grzmotów.

 TEMPERATURY 

Kwiecień 2024 rozpoczął się… latem. W Nowym Sączu zanotowano +26,8 stopni C. Najchłodniej było w Świnoujściu +12,6 stopnia C. Od zachodu nadciągał opadowo-burzowy front, który wlókł za sobą orzeźwiające ochłodzenie. Już we wtorek w całym kraju było poniżej +20 stopni C.

Kulminacja ochłodzenia przypadła na środę, najsilniej w północnych regionach, gdzie w Elblągu było tylko +1,6 stopnia C. Na południu kraju notowano przyjemne +14/+16 stopni C. Od czwartku w głąb kraju ruszyło kolejne ocieplenie.

W piątek zanotowano pierwsze przekroczenie +20 stopni C, a w sobotę dwudziestki na termometrach pękły prawie w całej zachodniej i częściowo południowej Polsce.

Niedziela to już kwietniowe lato. O godz. 13:00 w Jeleniej Górze słupek rtęci na stacji meteo wskazał +27,5 stopnia C, a obecnie wiadomo, że na kilku stacjach temperatury zbliżyły się do +30 stopni C. Tak więc pierwszy tydzień kwietnia-pletnia poprzeplatał więcej lata.

 OPADY 

Letnią świąteczną aurę zakończył front atmosferyczny z opadami deszczu i burzami, który 1. kwietnia w godzinach późno-popołudniowych wkroczył od zachodu. Dzień później przyniósł większe sumy opadów we wschodniej części kraju.

W środkowej części tygodnia najwięcej opadów zanotowano w dzielnicach północnych, na pozostałym obszarze padało raczej niewiele i przelotnie.

Weekend w całym kraju upływa pod znakiem bezdeszczowej pogody. Tylko z piątku na sobotę, głównie w godzinach nocnych i porannych, przetaczały się opady w północnych, częściowo centralnych i północno-wschodnich regionach Polski.

 Źródło i mapy: IMGW, METEOPROGNOZA.PL,

Mapy z dobowymi rozkładami sum opadów ⌈mm⌉: https://www.imgw.pl/

Poniedziałek, 8 kwietnia 2024

Na początku nowego tygodnia ciśnienie nad Europą, wciąż pozostanie nietypowe dla tej pory roku. Od Kaukazu, przez Ukrainę i Morze Czarne aż po Bałkany będzie rozciągał się wał wysokiego ciśnienia, natomiast od Półwyspu Iberyjskiego, przez Wyspy Brytyjskie i rejon Wysp Owczych, Morze Norweskie, do północnej i środkowej Skandynawii oraz północną część Rosji, będzie rozciągać się rozległa strefa obniżonego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych.

Polska pozostanie pod wpływem wyżu, jednak na północnym zachodzie zaznaczy się wpływ frontu atmosferycznego. Na Pomorzu będą zalegać chłodniejsze masy powietrza polarnomorskiego, za to nad resztą kraju nadal gorące, suche i zwrotnikowe z południa. Na Pomorzu przed południem zachmurzenie będzie duże, a wzdłuż wybrzeża mogą wystąpić niewielkie, przelotne opady deszczu. Na pozostałym obszarze będzie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem umiarkowanym. Na niebie dostrzeżemy przede wszystkim chmury piętra wysokiego, a na północy i krańcach zachodnich średniego i niskiego.

Termometry wskażą od 10-12 stopni C wzdłuż wybrzeża, za to im dalej w głąb lądu, tym cieplej – od 17 do 20 stopni C w pozostałej części woj. zachodniopomorskiego, a także na Suwalszczyźnie, 21-22 stopni C będzie na północy woj. lubuskiego, we wschodniej, południowej i środkowej części woj. pomorskiego, na Warmii, Mazurach, 23-25 stopni C na przeważającym obszarze Polski do 26-27 stopni C na Mazowszu, w centrum, na Dolnym i Górnym Śląsku, Opolszczyźnie oraz w Małopolsce.

Wiatr na zachodzie oraz w zachodniej Małopolsce słaby, poza tym umiarkowany, na Opolszczyźnie i Pogórzu Karpackim silniejszy. Będzie wiał przeważnie z południa i południowego-zachodu, tylko na Pomorzu, północy i zachodzie woj. wielkopolskiego oraz Lubelszczyźnie z kierunków północno-zachodnich.

Wtorek, 9 kwietnia 2024

We wtorek na przeważającym obszarze kraju czeka nas kontynuacja wyżowej pogody, z dużą ilością Słońca i małym zachmurzeniem. Dopiero po południu na Pomorzu Zachodnim, Ziemi Lubuskiej i w zachodniej części woj. dolnośląskiego zacznie się chmurzyć w związku z nasuwającym się znad Niemiec frontem atmosferycznym. Tam też mogą wystąpić opady deszczu i lokalne burze.

Nadal bardzo ciepło – od 23-24 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie oraz Podkarpaciu do 25-27 stopni C na przeważającym obszarze kraju i nawet 28 stopni C na Mazowszu, zachodzie i w Małopolsce. Wiatr przeważnie umiarkowany, południowy i południowo-wschodni.

Środa, 10 kwietnia 2024

W środę od samego rana na Pomorzu, w Wielkopolsce, na Kujawach oraz Śląsku będzie przeważać zachmurzenie duże/całkowite i w wielu miejscach wystąpią opady deszczu w związku z przechodzącym frontem atmosferycznym, który w miarę upływu dnia będzie przemieszczał się w głąb kraju. Do południa na Podlasiu, Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie sucho, z umiarkowanym i lokalnie dużym zachmurzeniem. Na zachodzie po przejściu frontu, jeszcze przed południem powinno się zacząć wypogadzać.

Przemieszczający się front będzie szybko tracił na aktywności. W drugiej części dnia z bardzo słabymi opadami dotrze na wschód. W wielu miejscach, może nawet już nie generować opadów. Poza tym będzie się przejaśniać i rozpogadzać. W związku z tym, że po przejściu frontu zacznie rozbudowywać się klin wyżu znad Zatoki Biskajskiej, do Polski zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarnomorskie.

Do godzin południowych przed frontem najcieplej będzie na wschodzie i południowym wschodzie – na Roztoczu około 25 stopni C, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, wschodzie Mazowsza od 21 do 24 stopni C. Jednak w drugiej części dnia, również w wymienionych regionach odnotuje się spadek temperatury. Na pozostałym obszarze termometry wskażą od 12 do 15 stopni C, lokalnie na Pomorzu, zwłaszcza na wybrzeżu na poziomie 10-12 stopni C. Wiatr umiarkowany, podczas przechodzenia frontu, a także na północy chwilami dość silny i porywisty, nad samym morzem do 60 km/h, zachodni i północno-zachodni.

Czwartek, 11 kwietnia 2024

W czwartek nasz kraj znajdzie się pod wpływem rozległego układu wyżowego, który w większości kontynentu, w tym także w Polsce, przyniesie dużo pogodnego nieba. Niże będą dominowały od północnej i północno-zachodniej Rosji przez Skandynawię, Morze Norweskie, po północną i środkową część Atlantyku. Znajdziemy się w polarnomorskich masach powietrza. W dzień na obszarze większości kraju powinno być pogodnie i sucho, na południu, Lubelszczyźnie oraz we wschodniej części Małopolski wręcz bezchmurnie.

Po chłodnym poranku, który w wielu miejscach przyniesie spadki poniżej 5 stopni C, a lokalnie, zwłaszcza w regionach podgórskich odnotuje się około 0 stopni C (przy gruncie przymrozki), w ciągu dnia prognozuje się od 11-12 stopni C nad samym morzem oraz 13-14 stopni C w głębi Pomorza i na Suwalszczyźnie do 15-17 stopni C w głębi kraju i 18 stopni C na południowym wschodzie, Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr na południu i Lubelszczyźnie słaby, poza tym umiarkowany, na Pomorzu chwilami silniejszy, z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich.

Piątek, 12 kwietnia 2024

W nocy z czwartku na piątek nad Polskę wkroczy mało aktywny front z opadami deszczu, który w ciągu dnia, zwłaszcza na wschodzie i południu kraju może przynieść jeszcze wzrost zachmurzenia i opady deszczu. Jednak od północnego-zachodu pogoda będzie się stabilizować i pojawi się coraz więcej przejaśnień. Najmniejsze wartości temperatury na poziomie 10-12 stopni C odnotuje się nad samym morzem. W głębi Pomorza i na Suwalszczyźnie będzie 13-14 stopni C, 15-17 stopni C w głębi kraju do 18 stopni C na południowym wschodzie, Dolnym Śląsku oraz Ziemi Lubuskiej. Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu nieco silniejszy, północno-zachodni.

Weekend, 13-14 kwietnia 2024

Termicznie drugi kwietniowy weekend będzie bardziej zbliżony do panującej pory roku w porównaniu z poprzednim. Pogodniejsza i sucha zapowiada się sobota, w niedzielę jest szansa na opady deszczu, ale raczej tylko przelotne i nie wszędzie. Na południu Polski oraz w woj. zachodnich termometry wskażą od 20 do 22 stopni C. Na pozostałym obszarze nieco chłodniej – od 15 do 18 stopni C.

Jeżeli na chwilę obecną przyjąć wskazania modeli to w połowie kwietnia czeka nas kilkudniowe, solidne ochłodzenie z nocnymi przymrozkami i opadami deszczu ze śniegiem a nawet samego śniegu, po czym ponownie ma się zrobić gorąco i niestety sucho.

OPTYCZNIE W NIEBO 08.04.2024r. – 14.04.2024r.

08.04.2024r. – godz. 20:17 – całkowite zaćmienie Słońca (Ameryka Północna);

08.04.2024r. – godz. 20:21 – faza Księżyca – nów;

09.04.2024r. – godz. 04:39 – koniunkcja Księżyc i Merkury w odległości – 1°57;

10.04.2024r. – godz. 21:20 – koniunkcja Księżyc i Jowisz w odległości – 3°45;

10.04.2024r. – godz. 22:26 – koniunkcja Mars i Saturn w odległości – 0°26;

11.04.2024r. – godz. 00:18 – koniunkcja Księżyc i Uran w odległości – 3°22.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.