facebooktwitteryoutube
O Blogu Aktualności Las Grzyby Pogoda Perły dendroflory Drzewa Wrocławia Wywiady Z życia wzięte Linki Współpraca Kontakt
Aktualności - 01 sty, 2023
- brak komentarzy
Bardzo ciepły początek tygodnia, następnie ochłodzenie i fronty z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Weekend z możliwym akcentem zimowym i szybkim ociepleniem. Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.01.2023r. – 08.01.2023r.

Bardzo ciepły początek tygodnia, następnie ochłodzenie i fronty z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu. Weekend z możliwym akcentem zimowym i szybkim ociepleniem.

Prognoza pogody i optycznie w niebo 02.01.2023r. – 08.01.2023r.

Ostatni dzień 2022 roku i pierwszy dzień 2023 roku upłynęły pod znakiem spektakularnych rekordów dodatnich temperatur dla końca grudnia i początku stycznia. Wydawało się, że po zeszłym, w wielu miejscach również rekordowo ciepłym Sylwestrze i Nowym Roku, na ich pobicie poczekamy kilka lat. Tymczasem stało się to zaledwie po roku. Jest to bezprecedensowa sytuacja i dlatego omówię ją dokładnie w odrębnym wpisie, a w tym zaprezentuję wyłącznie prognozę pogody na najbliższy tydzień.

Poniedziałek, 2 stycznia 2023

Na początku nowego tygodnia czeka nas kontynuacja wyjątkowo nietypowej jak na tę porę roku pogody. Będzie temu sprzyjać następująca sytuacja baryczna. Nad Basenem Morza Śródziemnego, Bałkanami, Alpami, krajami Europy Środkowej oraz Ukrainą będzie stacjonował wyż, natomiast obszary od Rosji przez Skandynawię i zachodni Bałtyk, a także w rejonie Atlantyku będą zdominowane przez niże z frontami atmosferycznymi. Jeden z takich frontów będzie kształtował pogodę w pierwszej części dnia na północnych krańcach naszego kraju, a pod wieczór kolejny – tym razem chłodny – wtargnie nad Pomorze.

Pozostała część kraju pozostanie pod wpływem strefy wysokiego ciśnienia. Z południowego-zachodu będą napływać bardzo ciepłe masy powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W pierwszej części dnia na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, zwłaszcza w północnej  i środkowej części regionu, a także na Podlasiu będzie pochmurnie i deszczowo. Początkowo opady deszczu są możliwe na wybrzeżu wschodnim. Jednak po południu opady będą zanikać, a niebo powinno zacząć się rozpogadzać.

Na Pomorzu po upływie kilku godzin, czyli późnym popołudniem i wieczorem nastąpi ponowny wzrost zachmurzenia i zacznie padać deszcz. Na pozostałym obszarze będzie pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Temperatury maksymalne nietypowe jak na początek stycznia. Na termometrach odnotuje się od 7-8 stopni C na Suwalszczyźnie oraz na Mazurach, 10-12 stopni C będzie na Pomorzu, Warmii, Mazowszu, w centrum, Górach Świętokrzyskich, na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Górnym Śląsku,

13-15 stopni C odnotuje się na Kujawach, w Wielkopolsce oraz Małopolsce, Pomorzu Zachodnim, na południu woj. śląskiego do 16-17, a lokalnie nawet 18 stopni C na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie i południu woj. śląskiego. Wiatr na południu woj. śląskiego i zachodzie małopolskiego słaby, poza tym umiarkowany, na zachodzie, Pomorzu i południowym zachodzie chwilami silniejszy, południowo-zachodni.

Wtorek, 3 stycznia 2023

W nocy z poniedziałku na wtorek, chłodny front atmosferyczny związany z niżem znad Bałtyku będzie przemieszczał się nad Polską, ale jego uwodnienie będzie małe, dlatego przyniesie tylko słabe i przelotne opady deszczu. We wtorek po jego przejściu od zachodu będą postępować przejaśnienia i rozpogodzenia, ale lokalnie może się jeszcze bardziej zachmurzyć i przelotnie popadać.

Po przejściu frontu z północnego-zachodu napłynie nieco chłodniejsze powietrze, ale i tak będzie nietypowo ciepło jak na styczeń. Termometry wskażą od 5-6 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Suwalszczyźnie, 7-9 stopni C prognozuje się w głębi kraju i na zachodzie, do 10-11 stopni C na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz Lubelszczyźnie. Wiatr na wybrzeżu silniejszy, w porywach do 60-65 km/godz., poza tym w porywach do 45-55 km/godz., zachodni.

Środa, 4 stycznia 2023

W nocy z wtorku na środę pojawią się niewielkie przymrozki, do -2/-3 stopni C, ale tylko miejscami. Na przeważającym obszarze kraju, odnotuje się dodatnie temperatury minimalne. W ciągu dnia prognozuje się od 2-3 stopni C na Podlasiu, 4-5 stopni C na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach oraz na północy i wschodzie Mazowsza, a także Lubelszczyźnie, 6-7 stopni C będzie w centrum, na Pomorzu Zachodnim, Kujawach i Podkarpaciu do 8-10 stopni C lokalnie w Małopolsce, na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie.

W północnej i zachodniej części Polski zacznie się chmurzyć i pojawią się opady deszczu, a na Podlasiu deszczu ze śniegiem. W głębi kraju, na Śląsku, w Małopolsce, na Podkarpaciu, Mazowszu i Lubelszczyźnie powinno być pogodnie i sucho, z zachmurzeniem małym i umiarkowanym. Wiatr umiarkowany, na zachodzie i Pomorzu wzrastający do dość silnego i porywistego, południowy i południowo-zachodni.

Czwartek, 5 stycznia 2023

Po deszczowej i wietrznej nocy ze środy na czwartek, w ciągu dnia pogoda zacznie się stabilizować, ponieważ będzie się stopniowo przejaśniać i rozpogadzać, ale przelotne opady deszczu również mogą wystąpić, przede wszystkim w dzielnicach południowych. Za to na północy będą to głównie opady ciągłe. Wiatr pozostanie umiarkowany, chwilami dość silny, porywisty, zachodni i północno-zachodni. Na termometrach odnotuje się od 4-6 stopni C na Pomorzu, Warmii i Mazurach, Podlasiu oraz północy Mazowsza do 7-9 stopni C na pozostałym obszarze Polski.

Piątek, 6 stycznia 2023

W piątek znad Morza Północnego nad Danię dotrze kolejny niż, który przyniesie następną porcję opadów deszczu. Na północnym wschodzie w drugiej części dnia i wieczorem będą to opady śniegu, a na pozostałym obszarze opady deszczu. Za frontem z zachodu zacznie napływać cieplejsza, polarnomorska masa powietrza, ale nie jest to jeszcze przesądzone.

Jeżeli chodzi o temperatury to na Pomorzu Gdańskim, Warmii i Mazurach, Podlasiu odnotuje się maksymalnie -2/0  stopni C. Na zachodzie oraz Śląsku i w Małopolsce odnotuje się 10-12 stopni C. Jednak nie jest wykluczone, że jeżeli niż przejdzie bardziej na południe, to zimniejsze masy powietrza dotrą również w głąb kraju i zamiast opadów deszczu będzie sypać śnieg. Dotyczy to również pozostałych regionów kraju.

Weekend, 7-8 stycznia 2023

Jeszcze bardziej niepewne są prognozy pogody na przyszły weekend, ponieważ część modeli wskazuje na umocnienie się śnieżnej aury z temperaturami ujemnymi lub na lekkim plusie, zwłaszcza w sobotę. Natomiast w niedzielę może nas czekać szybkie ocieplenie, część modeli zakłada scenariusz, że temperatury maksymalne wzrosną do około 10-12 stopni C. Do całości, na terenie wielu regionów kraju, miałyby występować ciągłe opady deszczu.

OPTYCZNIE W NIEBO 02.01.2023r. – 08.01.2023r.

03.01.2023r. – godz. 20:47 – koniunkcja Księżyc i Mars w odległości – 0°31`;

03.01.2023r. – Maksimum meteorów z roju Kwadrantydów (ZHR: ~100);

04.01.2023r. – godz. 17:17 – Ziemia najbliżej Słońca (Peryhelium);

07.01.2023r. – godz. 00:08 – faza Księżyca – pełnia.

Podziel się na:
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Twitter
  • Blip
  • Blogger.com
  • Drukuj
  • email

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.